Poleć znajomym

Żylaki w ciąży

Autor: , 8 czerwca 2010 w Ciąża, Komentarze (2) »

Żylaki to częsta przypadłość ciężarnych. Powstają na skutek zwiększonej masy ciała i zahamowania odpływu krwi do serca. Żyły rozszerzają się, by pomieścić więcej krwi. Sprawdź, co możesz zrobić, by im zapobiec.

Wyróżniamy żylaki niewielkie, począwszy od bladoniebieskich linii, po duże, wypukłe, nabrzmiałe żyły uwypuklone na skórze. Powodują one ból, który często bywa dość silny, a także uczucie ciężkości w nogach. Należy szczególnie uważać, gdy tkliwościom ud lub łydek zacznie towarzyszyć obrzęk, stan zapalny, szybsze tętno lub podwyższona temperatura ciała. Takie objawy mogą świadczyć o zakrzepicy żył. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak zapobiegać żylakom

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka, która pozwoli ci nie dopuścić do wystąpienia żylaków. Nie siadaj ze skrzyżowanymi nogami, nie zakładaj nogi na nogę. Staraj się odpoczywać, unosząc nogi powyżej linii serca. Unikaj stania przez dłuższy czas. Masuj uda i łydki, ale zaprzestań tych praktyk, gdy już żylaki wystąpią. Możesz też stosować naprzemienne natryski, raz zimną raz gorącą wodą. Codziennie ćwicz - najlepiej pływanie, spacery, jogę. Noś pończochy przeciwżylakowe. Jeśli jest to możliwe, zakładaj je, zanim wstaniesz z łóżka.

Po ciąży, gdy pojawią się u ciebie żylaki, będziesz mogła je usunąć. Przeczytaj Żylaki - nowoczesne metody leczenia.

Tagi: zdrowie ciężarnej

Podobne artykuły:

 • Cukrzyca w ciąży

  Cukrzyca w ciąży

  Cukrzyca w ciąży nie musi być niebezpieczna. Zależy to jednak od właściwego leczenia i odpowiedniej diety, którą przyszła mama musi rygorystycznie przestrzegać. Wtedy możemy mieć ... Więcej »

 • Nadciśnienie w ciąży

  Nadciśnienie w ciąży

  Bywa, że niektóre kobiety cierpią na nadciśnienie jeszcze zanim zajdą w ciążę. Z kolei, u innych problem wysokiego ciśnienia krwi może pojawić się dopiero w ciągu pierwszego trymestru ... Więcej »

 • Magnez w ciąży

  Magnez w ciąży

  Dieta bogata w witaminy i mikroelementy jest bardzo istotnym czynnikiem w ciąży, bowiem może zapewnić dostarczanie organizmowi matki, a w konsekwencji, również i dziecka, odpowiednich ... Więcej »

 • Tarczyca a ciąża

  Tarczyca a ciąża

  Ze względu na zwiększony przepływ krwi w ciąży, gruczoł tarczycowy powiększa się. W przypadku swojej nadczynności lub niedoczynności może zagrażać zdrowiu dziecka i rozwojowi ciąży. Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 19 lipca 2011, 17:50

  Żylaki jeszcze mnie nie doświadczyły, ale ma mnóstwo pajączków w różnych częściach nóg, nawet na górnej części ud- pokazałam to lekarzowi, zalecił tabletki ziołowe na żylaki i smarowanie maściami, bo to taka zajawka żylaków i warto leczyć pajączki zanim wyjdą żylaki

 2. jacek (Gość) 31 marca 2014, 21:02

  a jak lekarz prowadzacy tak jk umnmie cie oleje to potem czeka ostry bol i meczenie sie alakrz rodziny sam niewie mimo ze lekarz inny swterdzil zylaki , i choc prywatnie itp zal pudziesz do pracy jak ja z nogami co rwa jak cholera tp a powikłania same sie odezwa a winny powinien byc lekarz , oni nie sprawdzaja oni zbywaja