Poleć znajomym

Życie po cesarskim cięciu

Autor: , 27 maja 2010 w Poród, Komentarze (14) »

Jeśli względy medyczne lub sama zdecydowałaś się na cesarskie, powinnaś wiedzieć co cię czeka po takim zabiegu i jak długo będziesz dochodzić do siebie.

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym na sali operacyjnej. Może przebiegać pod całkowitą narkozą, lub też poprzez znieczulenie zewnątrzoponowe albo podpajęczynówkowe. To ostanie polega na tym, że nic nie czujesz od pasa w dół, jesteś przytomna i możesz uczestniczyć w narodzinach dziecka. Po wyjęciu malucha z brzucha jest on ważony, mierzony i badany, a ty zaś otrzymujesz kroplówkę z oksytocyną na obkurczenie macicy. W tym też czasie lekarz zakłada ci szwy.

Z bloku operacyjnego zostajesz przewieziona do sali pooperacyjnej, gdzie pozostaniesz przez kilka godzin. W przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego przez ten czas zostaniesz podłączona do aparatury kontrolującej twoje ciśnienie i tętno. Znieczulenie będzie stopniowo ustępować. Już po kilkunastu godzinach będziesz mogła wstać z łóżka, napić się wody i zjeść lekki kleik.

Cesarskie cięcie jak każda inna operacja, niesie za sobą ryzyko powikłań.

 • Mogą pojawić się zrosty w jamie brzusznej, które powodują dolegliwości bólowe. Przez kilka dni, a nawet tygodni, miejsce po nacięciu może cię boleć. Najbardziej dokuczliwe może być kichanie, kaszel, problemy przy wypróżnianiu.

 • Cesarskie cięcie dla organizmu kobiety jest zabiegiem wyczerpującym. Powrót do normalnej formy może potrwać 3-4 miesiące.

 • Po cesarskim cięciu należy dbać o higienę blizny pooperacyjnej, by nie dopuścić do zakażenia. Należy przemywać ją wodą z szarym mydłem i często wietrzyć, by szybko się goiła. Również, aby rana dobrze się zrosła, prze dwa miesiące nie możesz niczego dźwigać ani się przemęczać. W przeciwnym razie, możesz doprowadzić do osłabienia blizny i pojawienia się w niej przepukliny.

 • Po cesarskim cięciu ponownie w ciążę możesz zajść dopiero za półtora roku, gdyż macica musi nabrać odpowiedniej wytrzymałości w obrębie blizny.

 • Cesarskie cięcie w tej ciąży, nie oznacza, że następne dziecko urodzisz w ten sam sposób. Wszystko zależy od tego, co było powodem cesarki, jak duże jest dziecko i jak jest ułożone.

Tagi: po cesarskim cięciu, po cesarce, powikłania cesarskiego cięcia, powikłania cesarki, życie po cesarskim cięciu

Podobne artykuły:

 • Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie

  Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to zabieg chirurgiczny, który polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu w ten sposób noworodka. Cesarkę wykonuje się, gdy ... Więcej »

 • Cesarskie cięcie osłabia macicę

  Cesarskie cięcie osłabia macicę

  Jak wynika z badań, pójście na łatwiznę podczas porodu, nie zawsze się opłaca. Naukowcy ostrzegają przed cesarskim cięciem i zachęcają kobiety do porodu naturalnego. Więcej »

 • Po co są szczepienia?

  Po co są szczepienia?

  Dzięki szczepieniom dzieci nie umierają dzisiaj masowo na choroby zakaźne. Noworodek już w pierwszej dobie po urodzeniu jest szczepiony przeciw gruźlicy. Obecnie medycyna stoi na stanowisku, że ... Więcej »

 • Badania kobiety po porodzie

  Badania kobiety po porodzie

  W czasie ciąży przyszłe mamy co miesiąc odwiedzają ginekologa. Dbają o zdrowie swoje i dziecka. Po porodzie skupiają całą uwagę na maleństwie, zapominając o sobie. A to niedobrze. Więcej »

Komentarze

 1. Basia (Gość) 26 stycznia 2011, 10:59

  Ja bardzo bałam się, że zrobią mi cesarkę. Urodziłam siłami natury bez nacięcia krocza. Dziewczyny nie jest tak źle. Lepiej wytrzymać kilka godzin bólu. Poza tym teraz można dostać znieczulenie.

 2. ankam101 2 czerwca 2011, 17:54

  Ja urodziłam poprzez cesarskie cięcie, bałam się okropnie, na szczęście wszystko się udało.

 3. aga23luty2008 (Gość) 3 stycznia 2012, 18:31

  miałam cesarkę urodziłam bliżniaczki a teraz po czterech latach bedę miała następną cesarkę ;gdysz dziecko będzie duże ;boję się porodu naturalnego ;;chodz sama wiem że siłami natury było by lepiej dla dziecka i dla mnie ;gojenie się rany po cesarce jest dłuższe ;;ale jak zobaczy sie takiego maluszka to ból mija szybko ;;;

 4. marzusiaa (Gość) 24 maja 2012, 16:29

  Mi też grozi cesarka bo córcia będzie bardzo duża.Pierwszą rodziłam naturalnie i wolałabym znowu rodzić siłami natury.........

 5. podpis*maja (Gość) 23 lipca 2012, 10:01

  a ja będe miała drugą cesarkę i bardzo się ciesze bo panicznie boję się naturalnego porodu,fakt że dłużej dochodzi się do siebie ale niema tragedi.pozdrawiam i powodzenia życzę.

 6. podpis*ss (Gość) 25 sierpnia 2012, 23:27

  ja tez rodzilam przez cesarke ijetem bardzo zadowolona

 7. podpis*gosc (Gość) 26 stycznia 2013, 19:21

  Ja miałam dwie cesarki i b.dobrze je zniosłam i szybko wróciłam do formy.Myślę że to zależy od kobiety nastawienia.Ja nie miałam pomocy prócz męża który musiał pracować.Więc musiałam sobie radzić i wyszło mi to na zdrowie.

 8. Natalia912701 2 lutego 2013, 23:46

  Ja też miałam cesarke...w końcu 12 godzin rodziłam przez 7 rano dostała pierwszą kroplówkę ,łącznie 4 a rozwarcie miałam na 2 cm!!!potem znieczulenie ZOP ale skurcze ustały potem w końcu cesarka,ale potem też nie jest lekko.

 9. julu (Gość) 21 sierpnia 2013, 21:41

  cesarka nie jest taka zła

 10. malinka (Gość) 2 września 2013, 22:13

  Hej ja miałam 3 lata temu cesarkę ale do dzisiaj boli mnie brzuch czasami i nie mam pojęcia o co chodzi macie jakies pomysły?

 11. ika (Gość) 13 listopada 2013, 0:49

  Hej dziewczyny! Miałam cesarke ponad 3 lata temu..Od ponad pół roku mam dziwne bole podbrzusza (po lewej stronie okolo 3cm nad blizną po cięciu). Bol jest mniej więcej taki, jakby od igły..kłucie.. masakra..Czy któraś z Was ma może podobnie? Dodam, że często drętwieje mi prawa noga, ale nie wiem, czy to ma jakikolwiek związek z tym..

 12. Ada (Gość) 3 grudnia 2013, 10:43

  Ika i Malinka - idźcie do gina. ja miałam bóle podbrzusza w pol roku po cc. ale bole 3 lata po cc są nie związane z cięciem. może ten ból kluty to ból jajników?
  a w przypadku malinki to może nie tyle bóle ginekologiczne a np masz coś z jelitami? warto zrobić usg i bedzie wszystko wiadomo.

 13. Aga (Gość) 11 stycznia 2016, 13:45

  komentarz*bardzo się boję cc A mam mieć planowaną pomocy

 14. Aga (Gość) 11 stycznia 2016, 13:45

  komentarz*bardzo się boję cc A mam mieć planowaną pomocy