Poleć znajomym

Zmniejsz ból noworodka podczas szczepionki

Autor: , 2 maja 2012 w Niemowlę, Komentarze (4) »

Noworodki w pierwszej dobie życia szczepione są przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) i gruźlicy. Sprawdź, jak możesz zmniejszyć jego ból.

Naukowcy z University of Chicago Comer Children’s Hospital (USA) przeprowadzili badania na grupie 47 noworodków podczas szczepienia. Jednej grupie podano w celu złagodzenia bólu smoczek, glukozę lub przystawiano je do piersi mamy, natomiast drugą grupę ogrzano specjalnym urządzeniem. W każdym przypadku obserwowano reakcje dziecka, m.in. płacz i grymaszenie. Rejestrowano też jego akcję serca.

Badania wykazały, że noworodki, które przed zastrzykiem ogrzano przestawały płakać i grymasić wcześniej niż maluchy z pozostałych dwóch grup.

Niemal jedna czwarta z nich nie płakała wcale. W grupie, która otrzymała glukozę płakały wszystkie dzieci. Nie zaobserwowano natomiast reakcji serca na szczepionkę. U wszystkich noworodków akcja serca rosła i spadała w podobnym tempie.

Wniosek z tego taki, że aby złagodzić ból swojego dziecka podczas szczepienia czy rutynowych procedur lekarskich, tj. np. pobieranie krwi, poproś o ogrzanie malucha w specjalnym urządzeniu (których używa się w przypadku dzieci wcześnie urodzonych lub z żółtaczką), albo sama owiń maluszka ciepłym kocykiem i zadbaj o jego spokój i wyciszenie przed zabiegiem.

Tagi: szczepienie noworodka, szczepienie dzieci, szczepionka przeciw WZW typu B, szczepionka przeciw gruźlicy, szczepionki

Komentarze

 1. Syska 2 maja 2012, 9:28

  Moj dzielny synus i tak byl spokojny po szczepieniu i w trakcie. Caly czas byl u mamusi na raczkach a tuz po dostal cycusia na pocieszenie i po chwili apomnial ze cos go bolalo :)

 2. dora27 2 maja 2012, 22:10

  no wlasnie najlepiej jest u mamy, czuje jej cieplo i bliskość oraz bicie serca :) mnie niebawem to czeka, boje się chyba bede ryczeć razem z małą

 3. Syska 3 maja 2012, 12:45

  ja tez myslalam ze bede ryczec razem z nim ale sie obylo ;) Trzymam kciuki za wszystkie mamusie i ich pociechy :)

 4. allama (Gość) 30 marca 2015, 16:13

  Mało się nie popłakałam przy pierwszym szczepieniu, chociaż synek był bardzo dzielny. Przy kolejnych też. Tylko po ostatnim widać było, że go boli i musiałam mu podać przeciwbólowy ibufen. I potem już wszystko było ok.