Poleć znajomym

Zimowe zabawy z dzieckiem

Autor: , 3 lutego 2012 w Przedszkolak, Komentarze (3) »

Jeśli zimowe spacery z dzieckiem wydają ci się monotonne i nudne, sprawdź, jak możesz je urozmaicić. Najlepsza zabawa na świeżym powietrzu wcale nie musi być tylko latem.

Sanki, łyżwy i narty

Skorzystaj ze sprzętu, aby urozmaicić zimowe spacery. Sanki to nieodłączny element podróżowania, gdy spadnie śnieg. Świetnie można na nich zjeżdżać z górek, nawet z niemowlakiem (dla nich są specjalne sanki z oparciem i zabezpieczeniami). Już dwuletni szkrab może sam zjechać z niewielkiej górki. Trzylatkowi możesz kupić pierwsze narty. Nie muszą być profesjonalne, by zabawa była przednia. Maluch szybko opanuje równowagę, odpychanie się kijkami i jazdę po lekkich pochyłościach. Ze starszym możesz wybrać się na wyższe górki, albo wyjechać do miejscowości, które oferują przygotowane do jazdy na nartach zbocza. Malucha możesz też nauczyć jeździć na nartach. Najpierw pokaż mu, podtrzymując pod pachy, jak fajnie jest się ślizgać po oblodzonej kałuży. Pewnie zaskoczy go to, jak nóżki ślizgają się po lodzie, a po chodniku nie. Ze starszym dzieckiem wybierz się na lodowisko. W każdej sytuacji uważaj jednak na bezpieczeństwo.

Orzełek na śniegu

Połóż się na śniegu i zrób orła, machając rękoma wzdłuż tułowia. Zachęć malca, by zrobił to samo.

Zbudujcie iglo lub bałwana

Ze świeżego, mokrego śniegu, którego jest pod dostatkiem razem spróbujcie zbudować zimowy domek lub bałwana, albo żółwia, jeża, węża. Zabierzcie z domu łopatkę i wiaderko. Na pewno się przydadzą.

Śnieżką do celu

Urządźcie bitwę na śnieżki. Półtorarocznemu malcowi będziesz musiała pomóc w lepieniu. Maluszek nie rzuci też daleko, ale zawsze możecie potrenować rzucanie do jakiegoś celu, np. pobliskiego krzaczka, drzewka itp. Po takiej zabawie apetyty na obiad na pewno będzie duży.

Tropiciele

Zabawcie się w tropicieli śladów. Na śniegu szukajcie odcisków stóp, łap, kół wózka itp., a następnie ustalcie do kogo należą, dokąd prowadzą itp. Na mało uczęszczanej ścieżce sami pozostawcie własne ślady, celowo jest przerysowując. Zwróć uwagę malca, że twoje ślady są większe od jego. Wróćcie po własnych śladach, a na zakończenie odciśnijcie w śniegu swoje dłonie.

Tagi: zabawy z dzieckiem, zabawy zimą, zima z dzieckiem, dziecko zimą, zimowe spacery

Podobne artykuły:

 • Jesienny spacer z dzieckiem

  Jesienny spacer z dzieckiem

  Jesienią nie rezygnuj ze spacerów z dzieckiem tylko dlatego, że jest pochmurno i chłodno. O tej porze roku warto łapać każdy promień słońca i zachęcać malucha do ruchu na świeżym ... Więcej »

 • Rozwój pamięci u dziecka

  Rozwój pamięci u dziecka

  Ludzka pamięć i inteligencja nigdy nie rozwija się tak szybko, jak w pierwszych latach życia. Gdybyśmy uczyli się i zapamiętywali w tym tempie przez całą młodość, to żaden komputer nie ... Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

 • Dziecko w teatrze

  Dziecko w teatrze

  Kontakt dziecka z teatrem daje mu możliwość przeżycia niesamowitych emocji, o wiele większych niż podczas oglądania bajki przed telewizorem. Teatry lalek, kukiełkowe czy przedstawienia, Więcej »

Komentarze

 1. martula2223 (Gość) 4 lutego 2012, 11:47

  trzeba mieć śnieg do tego :D

 2. patusia 5 lutego 2012, 13:58

  świetne pomysły :) sama tak robiłam jak byłam mała :) już niedługo bede sie tak z moimi malcami bawic :)

 3. Kasia (Gość) 20 listopada 2012, 15:46

  Ze śniegiem od kilku sezonów jest problem, bo jak jest to pracujemy z mężem a jak my mamy wolne to deszcz pada :D W góry nas niestety nie stać wyjechać. A co myślicie żeby w zimę dzieci do centrów rozrywki zabierać? moja kolezanka zabrała dziecko do loopys world u nas w gdańsku i mówiła że jest tam naprawdę super. Jakie macie zdanie o takich miejscach?