Poleć znajomym

Żeń-szeń szkodliwy dla płodu

Autor: , 11 czerwca 2009 w Ciąża, Komentarze (0) »

Wyciąg z żeń-szenia może powodować poważne komplikacje płodu – alarmują naukowcy z Hongkongu na łamach pisma “Human Reproduction”.

Według badań z 2001 roku wynika, że ponad 9 proc. kobiet stosuje wyciąg z żeń-szenia w okresie ciąży. Powszechnie znane są jego dobroczynne właściwości (pobudzenie organizmu i polepszenie koncentracji), natomiast szkodliwe już nie. Jak się okazuje, według najnowszych badań, naparów i herbatek z żeń-szenia, nie powinny zażywać kobiety w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Jego wpływ na płód w tym okresie jest niekorzystny i może stać się przyczyną jego poważnych wad rozwojowych.

Prowadzący badania dr Louis Chan ze Szpitala im. Księcia Walii przy Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu komentuje stan badań nad szkodliwością żeń-szenia – “”Nasze badania na zarodkach szczurów wskazują, że związek izolowany z żeń-szenia ma teratogenne działanie, tzn. może uszkadzać płody i powodować u nich wady rozwojowe. Podobne działanie może wywoływać także u płodów ludzkich”. Pod jego wpływem rozwój zarodków ulegał spowolnieniu. Były one ponadto znacznie krótsze i miały mniej elementów, z których w przyszłości rozwijają się mięśnie.

Zdaniem badacza, niezbędne są jednak dalsze badania, które pozwolą zweryfikować wpływ żeń-szenia na płody ludzkie. Ostrożności jednak nigdy za wiele!

Tagi: żeń-szeń, wyciąg z żeń-szenia

Podobne artykuły:

 • Składniki kosmetyków dla dzieci

  Składniki kosmetyków dla dzieci

  Każda mama dla swojego dziecka chce jak najlepszej opieki. Tak samo jest z doborem kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka. Nazwy składników zawartych w poszczególnych produktach ... Więcej »

 • Obumarcie płodu

  Obumarcie płodu

  By ciąża skończyła się szczęśliwie, kobieta powinna być pod opieką rodziny i partnera. Niestety, zdarza się, że w trakcie ciąży dochodzi do obumarcia płodu. Jak się zachować, gdy ... Więcej »

 • Zupka dla niemowlaka

  Zupka dla niemowlaka

  Latem i jesienią mamy pod dostatkiem świeżych warzyw. Odstaw więc gotowe dania ze słoiczków i ugotuj zupkę sama. Podpowiadamy, na co powinnaś zwrócić uwagę, gdy gotujesz ją po raz ... Więcej »

 • Podłoga dla alergika

  Podłoga dla alergika

  Przy wyborze odpowiedniej podłogi warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale też względami zdrowotnymi. Chcemy by były łatwe w utrzymaniu czystości, ciepłe, trwałe i ładne. Więcej »

Komentarze