Poleć znajomym

Zdrowe bioderka

Autor: , 27 czerwca 2011 w Niemowlę, Komentarze (10) »

Podczas ubierania, przewijania, zabawy uważaj na bioderka swojego maluszka. W niemowlęctwie łatwo o ich zwichnięcie.

Zwichnięcie stawu biodrowego, czyli trwała utrata kontaktu pomiędzy panewką stawu ("wklęśnięciem" w kości miednicy) a główką kości udowej, może spowodować dysplazja stawu biodrowego lub nieumiejętne z nim obchodzenie. Najważniejsze jest to, by podczas przewijania i ubierania niemowlęcia nigdy nie podnosić jego pupy, chwytając za stopy. Najbezpieczniej jest turlać dziecko raz na jedną stronę, wsuwając jedną część pieluszki lub nakładając na nóżkę śpioszki. Możesz też podnosić pupę dziecka, wkładając dłoń pod pośladki.

Nigdy jednak nie prostuj jego nóżek na siłę, np. podczas ubierania. Nie owijaj ich ciasno kocykiem lub rożkiem, gdyż to zmusza je do nienaturalnego i niewygodnego ustawienia. Tylko luz daje gwarancję swobodnego, niczym nieskrępowanego i prawidłowego rozwoju stawów i nóżek twojego dziecka. Dlatego zakładaj malcowi luźne pajacyki i śpioszki. Najlepiej od razu kupuj o rozmiar większe. W nich będzie mógł swobodnie fikać nóżkami do woli. Dopóki lekarz nie zezwoli, nie prostuj ich też na siłę, by zmierzyć długość malca. Zrezygnuj z chodzika i nie sadzaj dziecka, gdy jeszcze samo nie będzie potrafiło utrzymać tej pozycji. Takie zabiegi wbrew pozorom opóźniają, a nie przyspieszają rozwój.

Co możesz robić

Często kładź malca na brzuszku. To bardzo zdrowe dla małych bioderek. Noś dziecko okrakiem na biodrze, tak aby miało rozchylone nogi (jedną z przodu, drugą z tyłu twojego tułowia). Dzięki temu stawy biodrowe będą miały szansę zdrowo się rozwijać.

Kiedy do lekarza

 • Gdy tylko zauważysz, że maluszek nienaturalnie układa nogi.
 • Kiedy w trakcie zabawy, przewijania lub ubierania wyczujesz opór jego nóżek. Dziecko nie będzie chciało rozchylać je na boki.
 • Jeśli fałdki między pośladkami a udami po prawej i lewej stronie układają się nierówno.
 • Gdy jedna nóżka wydaje się być dłuższa od drugiej.

Tagi: bioderka niemowlęcia, biodra niemowlęcia, dysplazja stawu biodrowego, przewijanie niemowlęcia, zdrowie niemowlęcia

Podobne artykuły:

 • Dysplazja stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego

  Pierwsze badanie przechodzi dziecko zaraz po porodzie. Następna wizyta u ortopedy powinna być w 4. tygodniu życia. Nieprawidłowy rozwój bioderek może być przyczyną kłopotów z chodzeniem. Więcej »

 • Przewijanie noworodka krok po kroku

  Przewijanie noworodka krok po kroku

  Zmiana pieluszki u malutkiego dziecka może budzić obawy, ale z naszymi radami na pewno ci się uda. Warto pamiętać o tym, że inaczej wygląda ona u dziewczynki, a inaczej u chłopca. Więcej »

 • Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Epidemia otyłości jeszcze nie dotknęła polskich maluchów, ale jest już sporo sygnałów, że taki problem może się pojawić. Chcemy poruszyć temat zdrowego żywienia dzieci, a mamy biorące ... Więcej »

 • Przewijanie niemowlaka

  Przewijanie niemowlaka

  Skóra niemowlęcia jest dwukrotnie cieńsza i bardziej unerwiona niż u osoby dorosłej. Wymaga szczególnej pielęgnacji, aby nie ulegała podrażnieniom i odparzeniom. Częste przewijanie ... Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 27 czerwca 2011, 9:58

  no trzeba uważac na takie maleństwo. Synek ma zdrowe bioderka niedługo będziemy mieli kolejną wizytę kontrolną u ortopedy.

 2. mamaela 27 czerwca 2011, 10:30

  Krucha istotka wymaga delikatnej pielęgnacji i jak tak to czytam to wcale się nie dziwię obawom mojego męża o do przewijania bąbla :) Jak widać to nie taka banalna czynność ;)

 3. martula2223 27 czerwca 2011, 10:46

  trzeba uważać - ale tak naprawdę to dziecko nie jest aż takie delikatne jak by się wydawało :) wystarczy spokojnie - i nie na siłę wykonywać czynności pielęgnacyjne :) mój synek nie musiał być pieluszkowany - ale dzieci koleżanek często musiały nosic tetrę między nóżkami.

 4. snoopy90 27 czerwca 2011, 12:51

  trzeba uwazać,łatwo krzywdę dziecku zrobic.Wizyty kontrolne u ortopedy obowiązkowe :D

 5. snoopy90 27 czerwca 2011, 21:16

  kuzynki mała miała problem z bioderkiem zaraz po urodzeniu musieli na rehabilitacje jezdzic...

 6. Aga.W 27 czerwca 2011, 21:17

  dokładnie, spokój, głęboki oddech i dopiero można się brać za pielęgnacje dziecka :) wtedy wszystko sprawniej idzie i więcej jest rozwagi przy tym co się robi :) ja pieluszkowy trening mam za sobą :)

 7. gosias 28 czerwca 2011, 19:48

  Oj pamiętam jak mój synek nie znosił leżenia na brzuszku! A teraz ciagle tak śpi :)

 8. mikusiowa 12 lipca 2011, 11:00

  My jutro jedziemy na kolejną wizyte.

 9. sysia 4 października 2011, 22:26

  Mój mąż nie ma problemu z przewijaniemm naszej kruche istotnie

 10. sysia 4 października 2011, 22:27

  A biodra jak najbardziej ok tylko lekarz mówi żeby na żabę trzymać od czasu do czasu jego nóżki