Poleć znajomym

Zastój pokarmu

Autor: , 3 listopada 2011 w Mama i Tata, Komentarze (0) »

Bolesne piersi, nabrzmiałe tak, że nie widać brodawek, twarde, zaczerwienione i ciepłe są oznaką, że właśnie doszło do zastoju pokarmu. Sprawdź, jak sobie z nim poradzić.

Zastój pokarmu pojawia się najczęściej jako powikłanie po nawale pokarmu między 2. a 10. dobą po porodzie. Czasami także w momencie nagłego odstawienia dziecka od piersi lub wydłużających się przerw między karmieniami. Przyczyną zastoju są zwykle zbyt rzadkie lub zbyt krótkie karmienia, a czasami stres, zmęczenie, ból po porodzie.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zastoju pokarmu w piersiach należy przystawić dziecko jak najszybciej po jego urodzeniu, karmić na żądanie i ilekroć mama czuje taką potrzebę. Pierś powinno się podawać dziecku tak, by chwytało ustami całą otoczkę, a nie tylko brodawkę; często też powinno się zmieniać pozycje - raz karmić w pozycji klasycznej, raz z pod pachy itp.

Gdy się pojawi

Przed karmieniem dobrze jest wziąć ciepły prysznic lub zanurzyć piersi w ciepłej wodzie i delikatnie je rozmasować (także w czasie karmienia), pić herbatę z melisy.

Jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, a gdy ma trudności ze złapaniem brodawki, przed karmieniem odciągnąć trochę pokarmu, by ułatwić chwyt. Jeśli dziecko nie chce ssać, trzeba regularnie odciągać nadmiar pokarmu do momentu, aż poczujemy w piersiach ulgę. Po karmieniu dobrze jest przyłożyć do piersi (bez otoczki i brodawki) chłodny okład, np. ze stłuczonych liści kapusty (wymieniać ją po każdym karmieniu). Można wziąć łagodny lek przeciwbólowy, np. paracetamol. Gdy mleko z piersi zacznie płynąć swobodnie, będzie to znak, że nastąpiła poprawa.

Tagi: karmienie piersią, karmienie naturalne, karmienie na żądanie, karmienie niemowlęcia, zastój pokarmu, nawał pokarmu, problemy z karmieniem piersią

Podobne artykuły:

Komentarze