Zapobiegaj próchnicy i wadom zgryzu u dziecka
W Polsce ponad 85% sześciolatków ma próchnicę. Aby zmniejszyć te statystyki, już u niemowlaka warto zacząć dbać o ząbki. Umiejętnie je pielęgnując, uchronisz swoje dziecko przed próchnicą i noszeniem aparatu ortodontycznego w przyszłości.
Po pierwsze nigdy nie zostawiaj maluszka w łóżeczku z butelką mleka, a tym bardziej słodkiego napoju. Lepkie płyny są idealną pożywką dla szybko namnażających się bakterii. A wytworzony przez nie kwas uszkadza szkliwo ząbków, nawet tych, które jeszcze się nie wyrznęły. Próchnicy sprzyja też nieodpowiednia dieta z dużą zawartością cukru rafinowanego (białego), czyli dosładzanie potraw i napojów, podawanie słodyczy (zwłaszcza lizaków i twardych cukierków, ciastek i batonów).
Nigdy nie dosładzaj herbatek i nie podawaj maluszkowi dosładzanych napojów z kartonu. Przyzwyczaj dziecko do picia po posiłkach czystej wody. Wypłukuje ona resztki jedzenia ze szczelin między zębami.
Nie próbuj tą samą łyżeczką posiłków dziecka, np. zupek, czy są odpowiednio przyprawione lub mają dobrą temperaturę do podania. Nie oblizuj też smoczka przed podaniem go dziecku.
Układaj dziecko do snu na wznak, z główką przechyloną na bok, tak by swobodnie oddychało przez nos. Jeśli zauważysz, że maluch śpi z otwartą buzią, odwiedź z nim laryngologa. Może to świadczyć o nieprawidłowym układzie szczęk lub przerośniętym trzecim migdałku.
Nawet u bezzębnego niemowlęcia możesz zacząć dbać o ząbki, jakie wyrosną mu w przyszłości. Po każdym karmieniu czyść mu jamę ustną i język nawiniętym na gazikiem, nasączonym wodą lub naparem z rumianku. Gdy pojawią się ząbki czyść je silikonową szczoteczką (do kupienia w aptece). Już roczne dziecko, naśladując mamę i tatę, może szczotkować ząbki na sucho, tj. bez pasty i płukania. Kup mu małą, miękką szczoteczkę, która nie podrażnia delikatnych dziąseł malucha. Około 2. roku życia można zacząć stosować pastę bez fluoru lub z minimalną jego zawartością. Wtedy też zaczynamy naukę płukania jamy ustnej wodą. Młodsze dziecko będzie ją połykało.
W trosce o prawidłowy rozwój zgryzu, gdy malec ma już pierwsze mleczaki, zacznij podawać mu zupki z cząstkami miękkich, rozgotowanych warzyw, by ćwiczył umiejętność gryzienia i żucia.
Nie lekceważ pierwszych ciemnych plamek na ząbkach. Próchnicę może mieć już roczny maluch. W przypadku mleczaków postępuje bardzo szybko - po 2-3 miesiącach atakuje sąsiednie ząbki. Takie ubytki powinny zostać oczyszczone przez stomatologa i wypełnione. Dbaj o to, by dziecko nie straciło mleczaka zbyt szybko. Zabezpiecza on zawiązek zęba stałego, dlatego wczesna ich utrata, może zaburzyć rozwój mowy, utrwalając seplenienie.
Poleć znajomym