Poleć znajomym

Zapobiegaj atakom astmy

Autor: , 11 czerwca 2012 w Przedszkolak, Komentarze (0) »

W ciągu ostatnich lat liczba dzieci chorych na astmę wzrosła niemal dwukrotnie. Gdy twój malec cierpi na tę chorobę, zrób wszystko, żeby mogło żyć normalnie.

Skłonności do astmy są dziedziczne. Sprzyjają jej powstaniu także alergie, nieodpowiednia dieta i zanieczyszczenie powietrza. Maluch, który jest chory na astmę ma szansę na normalne życie, zabawę i uprawianie sportów. Dużo jednak zależy od rodziców.

O astmie świadczy m.in.

 • stale nawracający kaszel
 • kaszel po wysiłku
 • świszczący oddech
 • świszczący oddech przy każdym przeziębieniu
 • częste zapalenie oskrzeli, zatok
 • egzema, wysypki lub katar sienny

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby należy zacząć leczenie już od pierwszych objawów, które sugerują jej pojawienie się. Najczęściej stosowane są leki sterydowe wziewne. Nie przerywaj ich podawania dziecku, nawet jeśli objawy astmy ustąpiły. Decyzję o zaprzestaniu leczenia powinien podjąć jedynie lekarz alergolog, który ją zlecił.

Dbaj o czyste powietrze

Nie narażaj dziecka na wdychanie dymu tytoniowego, spalin i innych alergenów (kurzu, zarodków pleśni i grzybów). Drażnią one oskrzela i wywołują ataki astmy.

Stosuj dietę owocowo-warzywną

Badania dowodzą, że dzieci, które jedzą mało owoców, warzyw i produktów bogatych w witaminę E są 2-3 razy bardziej podatne na astmę niż te, których menu uwzględnia te produkty. W diecie dziecka chorego na astmę ważna jest też stała podaż witaminy C (czerwona papryka, wiśnie, porzeczki, cytrusy), chroniącej organizm przed infekcjami.

Pamiętaj o zdrowych tłuszczach

Pożywienie bogate w kwasy omega-3 zmniejsza produkcję substancji odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. Karm więc dziecko rybami, olejem lnianym i rzepakowym.

Unikaj konserwantów, barwników, ulepszaczy itp.

Staraj się stosować zdrową dietę i prowadzić kuchnię domową, opartą na naturalnych produktach, bez sztucznych dodatków smakowych czy zapachowych.

Tagi: astma, ataki astmy u dzieci, astma u dzieci, zdrowie dziecka, alergia u dziecka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Wielkanocne tradycje oczami dziecka

  Wielkanocne tradycje oczami dziecka

  W różnych regionach Polski dzieci spędzają Wielkanoc na swój osobliwy sposób. Wszędzie jednak nie mogą się doczekać tych świąt i związanych z nimi kolorowych pisanek, czekoladowych ... Więcej »

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

Komentarze