Poleć znajomym

Zaparcia u dzieci

Autor: , 5 lipca 2011 w Maluszek, Komentarze (8) »

Zaparcia u dzieci pojawiają się wtedy, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż dotychczas, a jego kupki są twarde. Sprawdź, jak możesz pomóc malcowi, którego dotknął ten problem.

Niemowlęta karmione piersią robią kupkę kilka razy dziennie albo jedną na kilka dni i to jest normalne. Te karmione sztucznie wypróżniają się 1-3 razy dziennie lub rzadziej, ale bez widocznego wysiłku. Gdy malec ma 1-3 lata lub chodzi już do przedszkola powinien zwykle robić 1-2 kupki w ciągu dnia, ale nie mniej niż 3 w tygodniu i bez wysiłku. Gdy załatwia się rzadziej, a jego kupki są twarde i zbite, wizytom w toalecie towarzyszy zaś większy wysiłek, a nawet ból, mówimy o zaparciu.

Przyczyny

Przyczyną zaparć jest zwykle niewłaściwa dieta - duża ilość słodyczy, za mała płynów i produktów bogatych w błonnik.

Kiedy maluch mało pije, jego organizm broni się przed utratą wody i wchłania ją z jelit - dlatego kupka staje się zbita. Do tego dochodzi nieprawidłowy styl życia - mało ruchu, a więcej przesiadywania przed telewizorem lub ekranem komputera, co w konsekwencji prowadzi do słabszej pracy jelit i rzadszego wypróżniania. Jeśli malec celowo unika załatwiania się, prowadzi to do tzw. zaparcia nawykowego. Trzeba przy tym uważać, bo długotrwała obstrukcja (czyli zaparcie) może prowadzić do uszkodzenia śluzówki odbytu, wzdęć, popuszczania kupki, pojawiania się w niej krwi, rozdrażnienia, niepokoju, utraty apetytu i spowolnienia wzrostu. Może też stać się przyczyną zastoju moczu i zakażeń układu moczowego.

Zapobieganie

 • Podawaj malcowi dużo płynów do picia, zwłaszcza przegotowaną wodę lub kompoty owocowe, np. z suszonych śliwek.
 • Wzbogać dietę dziecka w ciemne pieczywo, gruboziarniste kasze, świeże warzywa, owoce, płatki zbożowe. Podawaj mu jogurty i kefiry, zawierające żywe kultury bakterii.
 • Dbaj o regularne spożywanie posiłków.
 • Organizuj malcowi zajęcia, które zmuszają go do aktywności fizycznej.
 • Ogranicz lub wyklucz z diety malca, cierpiącego na zaparcia, te produkty, które sprzyjają jego powstawaniu, czyli np. marchew, ryż, czekoladę, banany, smażone mięso, zawiesiste sosy, frytki czy inne fast foody.
 • Nie podawaj dziecku słodkich i gazowanych napojów.

Jeśli domowe sposoby nie poskutkują, a w kupce malca zauważysz krew lub popuszczanie kału, zgłoś się z nim do lekarza na badania i prawdopodobnie farmakologiczne oczyszczanie jelit.

Tagi: zaparcia u dzieci, zaparcia, zdrowie dzieci

Podobne artykuły:

 • Zaparcia w ciąży

  Zaparcia w ciąży

  Zaparcia, czyli właściwie rzadkie oddawanie twardych i suchych stolców, mogą pojawiać się u kobiety ciężarnej od chwili poczęcia. Dodatkowo, mogą im towarzyszyć pewne dolegliwości ze ... Więcej »

 • 10 przykazań samotnego rodzica

  10 przykazań samotnego rodzica

  Jesteś samotną mamą? Mamy dla ciebie kilka podpowiedzi, które być może pomogą ci znosić trud wychowywania dziecka w pojedynkę. Więcej »

 • Przyczyny zaparć u dzieci

  Przyczyny zaparć u dzieci

  O zaparciach mówimy wtedy, kiedy stolec jest bardzo zbity, w postaci twardych kuleczek, a dziecko odczuwa ból. Ustalenie przyczyny nie zawsze jest proste, niekiedy przyczyna takiego stanu rzeczy ... Więcej »

 • Zapobiegaj atakom astmy

  Zapobiegaj atakom astmy

  W ciągu ostatnich lat liczba dzieci chorych na astmę wzrosła niemal dwukrotnie. Gdy twój malec cierpi na tę chorobę, zrób wszystko, żeby mogło żyć normalnie. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 4 października 2011, 21:47

  Interesujące

 2. patusia 24 sierpnia 2012, 21:28

  marchewka moze powodować zaparcia?!!

 3. Dorota (Gość) 19 czerwca 2015, 20:54

  Sama marchewka nie powoduje zaparć , ale marchwianka już tak .Tzn zatrzymuje biegunkę. Jeżeli nie pomaga podawanie przegotowanej wody,czy kompotu z jabłek,spróbować można podać Dicopeg Junior.To proszek z którego należy zrobić zawiesinę do picia,więc łatwo można sobie po porcjować.

 4. Lucynka (Gość) 22 lipca 2015, 9:40

  Moja córeczka czasami miewa zaparcia,wszystko przez słodycze które wprost uwielbia.Ograniczam jej ale czasami ulegnę i mała przesadzi ze słodyczami.Pomaga nam wtedy Dicopeg-Junior.

 5. Majka001 14 lipca 2019, 23:39

  Mój syn ma częste zaparcia związane z nietolerancja pokarmową. Strasznie się męczy jak nie może zrobić kupy. Od niedawna stosuję czopki Evaqu bambini, pomagają bardzo szybko, czasami podaję drugi czopek, aby dziecko całkowicie się wypróżniło.

 6. Mama Karolci (Gość) 10 października 2019, 0:25

  Mojej córce pediatra zalecił te czopki, bez problemu mogłam je włożyć, a po chwili robiła kupę. Bardzo dobry i szybki sposób.

 7. Ela (Gość) 30 kwietnia 2020, 18:34

  Czopki , to bardzo doby sposób na zwalczenie zaparcia u małego dziecka. Kilka razy podawałam i po niedługiej chwili sadzałam dziecko na nocniku, zawsze czopki były skuteczne.

 8. JoaGla 16 listopada 2020, 21:10

  stosowaliśmy czopki evaqu bambini kiedy nic już nie pomagało i okazały się one niezwykle skuteczne. Nie bałam się stosować czopków bo wiem, że te są bezpieczne, naturalnie i nie uzależniają.