Poleć znajomym

Zapalenie gruczołu sutkowego

Autor: , 23 listopada 2010 w Niemowlę, Komentarze (2) »

Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet karmiących piersią. Dolegliwości występujące podczas zapalenia, nie wiążą się jednak z koniecznością zaprzestania karmienia.

Rozpoznanie

Główną przyczyną zakażenia jest gronkowiec złocisty - bakteria powszechnie występująca w środowisku człowieka. Gronkowiec nie jest szkodliwy, dopóki znajduje się na powierzchni skóry. Wystarczy niewielkie uszkodzenie skóry by wniknął do gruczołu sutkowego. Karmiące matki są szczególnie narażone, ponieważ nierzadko podczas karmienia pękają brodawki, zwłaszcza na początku. Ryzyko zakażenia zwiększają nieprawidłowe sposoby karmienia oraz używanie pompki do odciągania pokarmu. Przy ostrym zapaleniu gruczołu sutkowego jeden lub oba sutki są obolałe o obrzęknięte. Z brodawki wypływa podobna do ropy żółtawa ciecz, a skóra jest zaczerwieniona i gorąca. Może też wystąpić niewielka gorączka. Z rozpoznaniem zapalenia gruczołu sutkowego u kobiet karmiących nie ma problemów. Diagnoza postawiona jest zazwyczaj na podstawie objawów choroby. Niekiedy jednak konieczne jest pobranie próbki wydzieliny z brodawki w celu wykonania posiewu i określeniu rodzaju bakterii. Diagnoza u kobiet niekarmiących jest trudniejsza. W ich przypadku wykonuje się badanie krwi i wydzieliny z brodawki, a w razie podejrzenia innej choroby niż stan zapalny, wykonuje się mammografię im biopsję sutka.

Leczenie

Przy łagodnym przebiegu zapalenia sutka można poradzić sobie domowymi sposobami.

 • W celu zmniejszenia bólu i utrzymania pokarmu przykładać na 10 minut co kilka godzin i przed każdym karmieniem gorące wilgotne kompresy.

 • Zażywać leki przeciwbólowe np. paracetamol

 • Pyć dużo płynów dla uniknięcia odwodnienia, szczególnie przy gorączce.

 • Dobre efekty przynosi gorący prysznic i delikatny masaż sutka pod strumieniem wody - sprzyja rozszerzeniu przewodów mlecznych, usunięciu zakażonej wydzieliny i przywróceniu wydzielania mleka.

W przypadku ropnia sutka konieczne bywa zaprzestanie karmienia aż do wygojenia rany.

Jeżeli sutek zaczyna boleć, pojawia się wydzielina lub gorączka wzrasta powyżej 39 stopni, lekarz zapewne zleci antybiotyki. Mogą one przeniknąć do mleka, ale zwykle nie szkodzą one dziecku. Jednak mogą wystąpić dolegliwości jelitowe i biegunka.

Wiele szczepów gronkowca uodporniło się na penicylinę, dlatego też nasilony lub przewlekły stan zapalny sutka może wymagać stosowania innych antybiotyków.

Inne przyczyny zapalenia

Czasem bolesność i obrzmienie sutka spowodowane jest stanem zapalnym w wyniku rozciągania skóry na piersi. Uczucie to spowodowane jest pełności piersi i rozpoczęciem laktacji po porodzie. Jest to objaw jak najbardziej prawidłowy i znika po rozpoczęciu karmienia. Wiele kobiet przed miesiączką odczuwa bolesność i nabrzmienie piersi

Jeżeli jednak objawy nie są wyjaśnione, może to świadczyć o innych groźnych chorobach np. nowotworowi. Wymaga to jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza.

Tagi: Zapalenie gruczołu sutkowego, problemy z karmieniem, rak piersi, nowotwór sutka, obolałe piersi, pęknięcie brodawki, leczenie zapalenia gruczołu sutkowego

Podobne artykuły:

 • Samobadanie piersi - jak robić to poprawnie

  Samobadanie piersi - jak robić to poprawnie

  Nie mów, że nie masz czasu. Nie odkładaj tego na później. Jesteś mamą - doskonale radzisz sobie z dziesiątkami zadań i obowiązków, więc z pewnością znajdziesz też 15 minut raz w ... Więcej »

 • Popękane brodawki

  Popękane brodawki

  Popękane brodawki sutkowe na początku okresu karmienia skutecznie mogą cię do niego zniechęcić. Nie poddawaj się jednak. Są sposoby, które pozwolą ci pozbyć się bolesnego problemu. Więcej »

 • Pieluszkowe zapalenie skóry

  Pieluszkowe zapalenie skóry

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza na pupie. Aż 1/3 maluszków chociaż raz w życiu przechodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak ... Więcej »

 • Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności - leki hormonalne

  Sposoby leczenia niepłodności zależą od jej przyczyn. Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, które bardzo szybko można ustalić i zacząć leczenie. To prosta i szybka droga do posiadania ... Więcej »

Komentarze

 1. Ania (Gość) 15 kwietnia 2011, 12:32

  Bardzo dobrze z gojeniem tego typu stanów zapalnych radzi sobie preparat Avene Cicalfate

 2. Donia1982 19 lipca 2011, 10:06

  moja szwagierka dostała zapalenia gruczołu sutkowego i musiała zaprzestać karmienia :(