Poleć znajomym

Zainwestuj w lekcje muzyki

Autor: , 22 kwietnia 2011 w Dziecko, Komentarze (1) »

Muzyka łagodzi obyczaje, uwrażliwia i otwiera drzwi duszy, ale ma też ogromne znaczenie na poziomie neurobiologicznym.

American Psychological Association informuje, że lekcje muzyki pobierane w dzieciństwie mogą trwale wpływać na funkcjonowanie mózgu i zdolności poznawcze w późniejszych okresach życia.

W badaniu wzięło udział 70 dorosłych osób w przedziale wiekowym od 60 do 83 lat. Uczestników podzielono na 3 grupy, w zależności od doświadczenia muzycznego – osoby bez jakiejkolwiek edukacji muzycznej, osoby, które uczyły się gry na instrumencie przez okres od 1 roku do 9 lat, oraz muzyków z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem muzycznym.

Wszyscy uczestnicy badania mieli podobny poziom wykształcenia, sprawności fizycznej i nie wykazywali żadnych oznak choroby Alzheimera. Wszyscy muzycy byli amatorami i rozpoczęli edukację muzyczną około 10. roku życia. Ponad połowa z nich grała na fortepianie, około 25% wybrało instrumenty dęte drewniane takie jak flet czy klarnet. Pozostali uczestnicy uczyli się gry na instrumentach smyczkowych, perkusji i instrument dętych blaszanych.

Uczestnicy zostali poddani kilku testom funkcji poznawczych, które oceniają obszary takie jak uwaga i koncentracja, funkcje wykonawcze, pamięć, funkcje językowe, funkcje wzrokowo – przestrzenne, myślenie koncepcyjne, zdolności kalkulacyjne i orientację.

Muzycy z obu grup osiągnęli lepsze wyniki niż osoby, które nigdy nie grały na żadnym instrumencie i nie uczyły się czytania nut, przy czym rezultaty były wprost proporcjonalne do długości okresu kształcenia.

Połowa uczestników z grupy trzeciej wciąż praktykowała grę na instrumencie, gdy przeprowadzano badanie. Nie wpłynęło to jednak na ich wyniki w testach, co świadczy o pewnym krytycznym okresie w rozwoju mózgu (mniej więcej do okresu dojrzewania), kiedy jest on najbardziej plastyczny i podatny na naukę.

„Aktywność muzyczna to wymagające ćwiczenie funkcji kognitywnych, które usprawnia mózg i pomaga mu sprostać wyzwaniom procesu starzenia się” - mówi przewodniczącą badaniom Brenda Hanna-Pladdy. „Ponieważ nauka gry na instrumencie wymaga lat regularnych ćwiczeń, może sprzyjać tworzeniu alternatywnych połączeń nerwowych, które kompensują braki wynikające z deterioracji poznawczej, postępującej wraz z wiekiem”.

Tagi: muzyka a dziecko, muzyka rozwija, dziecko, muzyka, rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Nieśmiałe dziecko Jak z nim postępować?

  Nieśmiałe dziecko
  Jak z nim postępować?

  Jesteś rodzicem nieśmiałego dziecka? Będziesz potrzebować delikatności i cierpliwości, by pomóc mu w kontaktach z innymi. Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

Komentarze

 1. Black_rose 29 października 2011, 18:30

  ja mimo zajęć muzycznych mam ucho jakby mi na nie słoń nadepnął :D cóż..nie wszystkiego można się widać nauczyć ;)