Poleć znajomym

Zagrożenia we wczesnej ciąży: Ciąża pozamaciczna

Autor: , 18 marca 2010 w Ciąża, Komentarze (2) »

Ciąża pozamaciczna występuje wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się i rozwija poza macicą, czyli np. w jajowodzie. Konieczne jest jej natychmiastowe rozpoznanie i usunięcie, gdyż może grozić zdrowiu i życiu kobiety.

Objawy ciąży pozamacicznej są takie same jak w przypadku normalnie rozwijającej się ciąży. Test ciążowy skazuje dwie kreski, pojawiają się pierwsze mdłości, obrzęki piersi i zmiany nastroju. Gdy tylko je rozpoznasz najlepiej od razu udaj się do lekarza w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej. Gdy występuje, zarodek po kilku tygodniach rozwoju powoduje pęknięcie jajowodu lub ulega poronieniu do jamy brzusznej, co jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Wczesne wykrycie ciąży pozamacicznej umożliwia jej operacyjne (laparoskopowe) usunięcie zanim pęknie jajowód. W celu wykluczenia ciąży pozamacicznej lekarze przeprowadzają badania ginekologiczne i ultrasonograficzne.

Tagi: ciąża pozamaciczna

Podobne artykuły:

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Objawy bardzo wczesnej ciąży

  Objawy bardzo wczesnej ciąży

  W pierwszych dniach objawy ciąży są prawie niezauważalne. Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

Komentarze

 1. bruggenorce (Gość) 31 stycznia 2011, 6:55

  co szukalem, dzieki

 2. Ktoś (Gość) 17 października 2011, 18:18

  beznadzieja