Poleć znajomym

Zadbaj o nastrój ciężarnej żony

Autor: , 25 lipca 2012 w Mama i Tata, Komentarze (12) »

Kobieta w ciąży często miewa huśtawkę nastrojów. Raz jest radosna i tryska humorem, by za chwilę z pochmurną miną oznajmić mężowi, żeby się do niej nie odzywał. No cóż panowie, to minie. Warto jednak te chwile próbować załagodzić, albo postarać się do nich nie dopuścić. Podpowiadamy jak.

Zanim jednak o tym, co lubią kobiety w ciąży, kilka słów o tym, dlaczego warto dbać o ich nastrój. Po pierwsze pogodna przyszła mama, to radosne i zdrowe maleństwo. Dbając o żonę, dbasz też o swoje dziecko, które wkrótce przyjdzie na świat. Ich krwiobiegi są połączone, dlatego gdy mama jest spokojna, spokojne jest również maleństwo. Wydzielająca się pod wpływem stresu adrenalina także krąży we krwi obojga. Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do wcześniejszego porodu.

Spokój i optymizm pozwalają także kobiecie w ciąży łatwiej znieść ciążowe dolegliwości. Jest więc o co się starać i już od pierwszych miesięcy, gdy twoja żona jest w ciąży dbać o budowanie pozytywnej więzi między tobą a partnerką, tobą a twoim dzieckiem.

Jak się do tego zabrać

Dowiedz się jak najwięcej o fizjologii ciąży, aby nieobce ci były terminy, jakimi operuje. To ją może tylko dodatkowo drażnić. Ona wie, a ty się tym w ogóle nie interesujesz! Gdy poznasz mechanizm rządzący organizmem ciężarnej, nie wyprowadzą cię z równowagi jej huśtawki nastrojów, płacz na widok niemowlęcych ubranek czy nieskończone porządkowanie i przemeblowywanie mieszkania. Postaraj się wczuć w sytuację ukochanej, a łatwiej ci będzie uniknąć błędów.

Co sprawi jej przyjemność

 • Drobne niespodzianki - bukiecik kwiatów, przyniesiony bez okazji, świeże pieczywo z rana lub wspólny wypad na lody... pomysłów jest wiele.
 • Spełnianie zachcianek - kobiety w ciąży się w nich specjalizują. Apetyt na świeże brzoskwinie w środku zimy, kiszoną kapustę latem lub oscypka nad morzem - dla kochającego mężczyzny nie ma rzeczy niemożliwych. Po latach będziesz się zaśmiewał, jak szukałeś dla niej tych "wyszukanych rarytasów".
 • Pomoc w domu - wydolność kobiety w ciąży spada, a o porządek dbać trzeba, przynajmniej w jej mniemaniu, dlatego staraj się ją wyręczać, gdy tylko widzisz taką potrzebę lub ci ją zakomunikuje.
 • Twoja radość z powiększenia rodziny - okazuj partnerce to, że interesujesz się wszystkim, co dotyczy malca. Mów do niego, kładąc rękę na brzuchu mamy, angażuj się w przygotowania do porodu, urządzanie pokoju, czy kupowanie wyprawki. Gdy partnerka zastanawia się nad wyborem imienia, podrzucaj jej pomysły. Nie musicie od razu podjąć decyzji, ale po prostu porozmawiać.

Najważniejsze jednak jest to, abyś zawsze był przy żonie, gdy cię potrzebuje. Był delikatny i uważnie obserwował jej potrzeby. Nie przesadzał także z nadopiekuńczością, aby nie odebrała twojej troski jako zamachu na jej wolność. Powodzenia!

Tagi: nastrój kobiety w ciąży, porady dla taty, przyszły tata, kobieta w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Akcja FIT MAMA

  Akcja FIT MAMA

  Zwyciężczyni IV edycji programu You Can Dance, Anna Kapera, właśnie została mamą. Wspólnie z Reebokiem, portalem FajnaMama.pl oraz dietetykami serwisu Kalorynka.pl przygotowała serię porad, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. askli 25 lipca 2012, 17:32

  muszę pokazać ten artykuł mężowi jak tylko wróci :)

 2. Aga.W 25 lipca 2012, 20:07

  ja swojemu moglam pokazywac miliard i skutek mizerny. ehh niektorzy sa niereformowalni :|

 3. Marta (Gość) 27 lipca 2012, 23:14

  mój mąż też ma to w d....pie,tylko mu piwo w głowie :(

 4. credible 28 lipca 2012, 23:20

  pokazałam to mojemu mężowi, ale sądzę, że i tak zaraz o tym zapomni, bo już nie raz mówiłam mu dokładnie to samo

 5. ewa (Gość) 30 lipca 2012, 19:04

  Mój mąż się bardzo troszczy o nas lecz zaangażowałam go w całą ciąże jest zawsze podczas badania u ginekologa przy mnie nie za parawanem bo mam prawo do obecności wiec go mam i był podczas porodów bo to jest tez jego dziecko wiec ma do niego prawo.Większości żony są egoistki i myślą ze same będąc same podczas badań i porodu to dobre i się mylą bo izolacja powoduje zdrady i nawet rozstania bonie ma więzi w związku!!!

 6. edyta.n 6 sierpnia 2012, 19:11

  Podstawą to jest by był przy nas zawsze podczas całego badania u ginekologa mąż i był wspierając podczas porodów jest to że dziecko niema ADHD i lepiej przebiega badanie i poród.

 7. Nadia (Gość) 6 września 2012, 10:56

  Mojego męża często nie ma w domu, ale za to zadbał o mnie pod jego nieobecność :D Naczytał się w internecie o dobrym działaniu aromaterapii na ciężarne nastroje i dostałam od niego caaaały zestaw olejków z kominkiem dr Beta. Od czasu do czasu robię sobie takie "seanse" aromatoterapeutyczne i faktycznie - pomaga.

 8. Yoanna 27 stycznia 2013, 17:46

  Pokazałam to tatuśkowi, może weźmie sobie ten artykuł do serca. :D

 9. ZAREBSKI (Gość) 31 marca 2013, 18:42

  KEMKMEIJNMK,OEKPLKE[LD0PFOPLDKL0ORK
  JDODMOFKL;FPF;DFLPLGP[POPF;LFLPD;DD

 10. Susan 23 lipca 2013, 13:25

  Mój wyjątkowo się stara :) zresztą bardzo mi zależało, żeby pokochał małą tak, jak ja. Jeździmy razem do ginekologa, jest przy USG. I wyjątkowo dobrze znosi moje straszliwe humorki... Jak każdy- ma swoje wady, ale miło mi, jak widzę, jak się cieszy, kiedy dostanie od córeczki kopniaka :) Dla takich rzeczy warto żyć! :)

 11. Macko (Gość) 16 maja 2014, 22:50

  Nasze dziecko ma ok. 8tyg. Zona ma chumory, najgorsze jest to jak nie chce ze mna rozmawiac, nie jest lekko, ale dajemy rade! Wkoncu tysiace pokolen juz to jakos przechodzily, a ciaza i decyzja o dziecku to urosly do rangi problemu chyba tylko w XX-wiecznej zachodnioeuropejskiej kulturze.

 12. Mariolaaa 23 maja 2015, 17:39

  Drogie Panie!
  Bardzo proszę o poświęcenie mi chwilę czasu i pomoc w staniu się Magistrem :) :) :)

  Jestem studentką fizjoterapii i prowadzę badania ankietowe mające na celu sprawdzić wpływ aktywności fizycznej oraz zajęć Szkoły Rodzenia, jeśli brała Pani w nich udział na poziom stresu u ciężarnych. Ankieta jest anonimowa i rozwiązanie jej zajmuje około 10 min. Jeżeli w aktualnej ciąży nie uczestniczyła Pani w zajęciach SR, nie musi Pani odpowiadać na pytania od 15 do 24, będzie krócej :)


  Link do ankiety: http://www.ankietaplus.pl/s/70814ATM

  Pozdrawiam i życzę dużo radości z maluchów!