Poleć znajomym

Zadania domowe
Pomóż dziecku je polubić

Autor: , 29 maja 2012 w Uczeń, Komentarze (1) »

Twoja pociecha niechętnie siada do zadań domowych? Wiemy jak to zmienić! Nasze rady powinny pomóc twojemu dziecku polubić samodzielną naukę w domu.

Aktywne zainteresowanie rodziców szkołą i zadaniami swoich pociech ma bardzo pozytywny wpływ na ich edukację i postrzeganie obowiązków, które są z nią związane. Asystowanie w odrabianiu zadań domowych pomaga uzmysłowić dzieciom jak ważna jest nie tylko nauka w szkole, ale również samodzielne odrabianie lekcji w domu. Twoja rola rodzicu jest tutaj istotna. To między innymi od ciebie będzie zależało, czy dziecko wykształci w sobie nawyk odrabiania zadań domowych i sumiennego wykonywania poleceń nauczycieli. Jeśli pragniesz pomóc swojemu dziecku, mamy kilka rad.

1. Poznaj nauczycieli i ich wymagania

Dobrze by było gdybyś poznała osobiście nauczycieli i ich wymagania względem uczniów. Nie opuszczaj zebrań w szkole, konsultacji i innych spotkań, podczas których będziesz mogła poznać i porozmawiać osoby, które dbają na co dzień o edukację twojego dziecka. Dowiedz się czego wymagają w kwestii zadań domowych i jak je egzekwują.

2. Zaplanuj czas

Czas na odrabianie lekcji musi być zaplanowany. Będzie to wymagało obserwacji dziecka, jego aktywności oraz analizy planu codziennych zajęć. Po powrocie ze szkoły powinno zjeść i odpocząć odrywając myśli od szkolnych obowiązków. Dobry podwieczorek może wam posłużyć jako wstęp do tego, co zaraz nastąpi czyli popołudniowego odrabiania lekcji. Nie rezygnuj z ustalonej godziny! Systematycznie zasiadajcie do książek, a po pewnym czasie twoja pociecha wykształci sobie odpowiedni nawyk i nie będziesz musiał codziennie gonić jej do lekcji.

3. Idealne miejsce

Zadbaj o to, by twoja pociecha miała w domu wydzielone miejsce do odrabiania zadań domowych. Oczywiście może się to odbywać przy biurku, ale jeśli dziecko lubi spędzać czas na przykład w przy kuchennym stole, zamień go na ten czas w miejsce przyjazne nauce. Musi być dobrze oświetlone (światłem dziennym lub sztucznym), z wystarczającym miejscem do rozłożenia książek i zeszytów oraz wolne od rozpraszającego uwagę bałaganu. Pamiętaj o uzupełnianiu materiałów papierniczych, a najlepiej będzie jeśli będziesz to robiła wraz z dzieckiem. Wspólne zakupy za kolorowymi papierami, ciekawym atlasem czy innymi pomocami, mogą pozytywnie wpłynąć na jego ochotę do odrabiania lekcji.

4. Plan działania

Naucz swoje dziecko planować pracę. Jeśli stoi przed nim skomplikowane zadanie lub projekt, którego złożoność powstrzymuje je od zabrania się do pracy, przypomnij mu o zasadzie małych kroków. Usiądźcie razem i podzielcie zadanie na kilka etapów. Nagle okaże się, że wcale nie jest tak trudne i że poszło wam szybciej niż myśleliście.

5. Wyeliminuj rozpraszacze uwagi

Telewizor, głośna muzyka, komórka z wiecznie przychodzącymi od koleżanek i kolegów smsami - one wszystkie rozpraszają uwagę. Dopilnujcie, by zaplanowany na naukę czas był wolny od wszelkiego typu "rozpraszaczy". Komfortowe warunki i cisza pozwolą lepiej skoncentrować się na zadaniu i z pewnością sprawią, że szybciej je twoja pociech skończy.

6. Asystuj, nie odrabiaj za dziecko

Twoja rola w odrabianiu zadań domowych razem z dzieckiem powinna ograniczać się do asystowania i służenia radą. Szkolne lata masz już za sobą i bardzo prawdopodobne, że wiesz jak się uczyć. Pomóż dziecku zorganizować sobie czas pracy i pomoce. Naucz je w jakich miejscach szukać odpowiedzi, jak dzielić zadania na mniej skomplikowane etapy, jak lepiej zapamiętywać. Owocna nauka to taka, która wykonujemy sami i błędy, na których się uczymy - pozwól na to swojemu dziecku! Nie pisz za nie wypracowań, nie odrabiaj zadań tekstowych z fizyki, nie przeprowadzaj doświadczeń chemicznych w zaciszu kuchni. Wspieraj, obserwuj, podpowiadaj - nic więcej.

7. Motywuj i monitoruj

To bardzo ważna rola, która pomaga dziecku w zmaganiu się z samodzielną nauką w domu. Zachęcaj je do nauki i poszukiwania odpowiedzi. Nie szczędź motywujących słów i okazuj zainteresowanie zadaniami, które dziecko przynosi do domu. Manifestuj chęć poznania odpowiedzi lub zgłębienia problemu, a wkrótce swoją ciekawością zarazisz dziecko. No i jeszcze jedno - koniecznie sprawdzaj czy zadanie zostało odrobione. Nie krytykuj jeśli widzisz błędy, lub jesteś pewna, że TY zrobiłabyś to lepiej. Pochwal, a następnym razem wspólnie siądźcie i popracujcie nad słabymi punktami.

8. Daj dobry przykład

Nic tak dobrze nie uczy jak dobry przykład. Może i ty Rodzicu uczysz się teraz czegoś? Kurs języka, studia podyplomowe? Niech twoja pociecha widzi jak siadasz do zadań. Nie marudź ile to masz nauki, a czasu tak mało. Nie narzekaj, że ci się nie chce i jak bardzo jesteś zmęczony. To chyba nie jest dobry przykład prawda? Wysil się na odrobinę entuzjazmu (oczywiście, jeśli ci go brakuje), mów głośno co masz do zrobienia, jak to zrobisz i głośno ogłoś kiedy skończysz. Czasem taka przerysowana scenka potrafi zdziałać cuda.

9. Chwal za wyniki i pokaż je innym

Twój pilny uczeń przyniósł szóstkę z semestralnego projektu czy piątkę z wypracowania? Chwal i nie szczędź dobrych słów, a kartkę z wypracowaniem czy rysunkiem na pięć z plusem powieś w widocznym miejscu. Niech ten mały sukces nie zginie w tłumie i przypomina dziecku, że wysiłek został nagrodzony. Niech czuje się dumne ... i ty też!

10. Obserwuj

Jeśli dziecko ma problemy z zadaniami domowymi, przynosi uwagi za ich brak lub złe wykonanie - poobserwuj je uważnie i koniecznie porozmawiaj z nauczycielem. Być może twoja pociecha nie widzi dobrze, zapomina zapisać co było zadane lub ma problemy z koncentracją uwagi. Obserwacja i rozmowa pomogą wam w ustaleniu przyczyny i poszukaniu fachowej pomocy.

Tagi:

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. antka (Gość) 19 listopada 2019, 20:13

    Bardzo dobre rady. Ale warto dodać kolejną dziewiątą. Rodzic powinien dopasować indywidualną metodę nauczania do dziecka.