Poleć znajomym

Zabawy z tatą latem

Autor: , 4 lipca 2012 w Mama i Tata, Komentarze (0) »

Zabawy z tatą to dla każdego malucha czas niezwykły. Latem, gdy pogoda dopisuje, mamy wolny weekend, popołudnie lub kilkudniowy urlop, spędź ten czas z dzieckiem. Masz tylko kilka lat, aby zbudować z nim silną, niepowtarzalną więź na lata.

Z niemowlakiem

Już kilkumiesięczny szkrab uwielbia zabawę z tatą i potrafią ją odróżnić od tej, w jaką bawi się z nim mama. Bardzo lubi wpatrywać się w twarze rodziców, dlatego przybliż się do jego buźki, aby dobrze cię widziało. Naśladuj jego miny, grymasy, dźwięki, które wydaje. Mów do niego i zapewniaj o swojej miłości i opiece. Nawet jeśli nie masz zdolności muzycznych możesz śpiewać swemu dziecku. Rytmicznie recytując uczysz go nowych wyrazów i ułatwiasz ich zapamiętywanie. W takie zabawy możesz bawić się z malcem w domu nawet, gdy pada deszcz, ale gdy tylko pogoda sprzyja, wyjdź z nim na spacer, połóż się obok maluszka na kocyku i oddaj radości wspólnego harcowania.

Na plaży z 2-,3- i 4-latkiem

Plażowy koc może wam posłużyć jako mata zapaśnicza. Na nim mocujcie się i turlajcie. Dziecko może wdrapywać się na twoje ramiona, podskakiwać na kolanach, trzymając za ręce lub możecie na zmianę robić sobie masaż pleców. Gdy złapiesz malucha w ramiona powiedz mu, że ci się ręce skleiły i teraz nie możesz już go wypuścić. Niech próbuje uwolnić się z twojego uścisku. Połóż się na plecach z nogami do góry, a dziecko połóż brzuchem na swoich stopach - zrób samolot. Ta zabawa świetnie rozwija zmysł równowagi oraz szybkość reakcji. Malec musi uważać, żeby nie spaść, a także ćwiczy w ten sposób gibkość ruchów.

W lesie z 2-, 3- i 4-latkiem

Dzieci lubią zabawy z kryjówkami, dlatego w lesie taka zabawa sprawdzi się idealnie. Zabierzcie z domu prowiant na cały dzień, potrzebne sprzęty - lornetkę, lupę i peryskop, np. rurę od odkurzacza. W lesie zbudujcie szałas, który będzie waszą bazą i wyruszcie na poszukiwanie leśnych skarbów - szyszek, grzybów, jagód, jeżyn itp. Możesz też ukryć wcześniej w leśnych krzakach prezent dla malucha i nakierować go, by go znalazł. Możecie czołgać się po mchu, tropiąc żuka lub skakać od drzewa do drzewa, udając wiewiórki. Twój autorytet na pewno na tym nie ucierpi, a malec dotleni i wzmocni cały organizm podczas takiej wspólnej zabawy.

Las jest też idealnym miejscem do zabaw zręcznościowych. Możecie celować szyszkami w drzewo lub pograć patykami w mini-golfa. Pamiętaj jednak, aby poskromić męską chęć rywalizacji. Daj dziecku poczucie, że może być od ciebie lepsze. Odnoszenie sukcesów jest małemu człowiekowi bardzo potrzebne, aby zbudować w nim poczucie własnej wartości.

Na podwórku z 3- i 4-latkiem

Zabawy na placu zabaw to już standard. Asekurowanie malca zjeżdżającego na ślizgawce, wspólne budowanie babek w piaskownicy czy huśtanie na huśtawce. Z chłopcem możesz pograć w piłkę, strzelając do bramki, którą zrobicie z dwóch kijków. Z dziewczynką pobaw się w szofera, który będzie woził jej lalki i misie na bal, np. taczką (to przecież wspaniała karoca!). Niezależnie od płci możecie zbierać liście, kamyki, kwiaty i układać je pod kolorowymi szkiełkami, tworząc barwne witraże. Organizujcie wyścigi samochodowe lub wózków z lalkami, pluskajcie w przydomowym basenie lub razem koście trawę. Każda chwila spędzona z dzieckiem jest dla niego na wagę złota. Wykorzystajcie czas na świeżym powietrzu latem, gdy słońce świeci i maluch może się dotlenić.

Podzielcie się swoimi pomysłami na zabawy latem z dzieckiem. Przydadzą się podczas wakacji nad morze, w górach lub gdy zostaniemy w mieście i będziemy spędzać większość czasu na osiedlowym placu zabaw. Czekamy!

Tagi: zabawy z tatą, zabawy latem, zabawy z dzieckiem, zabawy taty z dzieckiem, zabawy z przedszkolakiem, zabawy z niemowlakiem

Podobne artykuły:

Komentarze