Poleć znajomym

Zabawy z 2-latkiem

Autor: , 9 marca 2012 w Maluszek, Komentarze (0) »

Dwulatek to artystyczna dusza. Wszystko chce robić sam, a najlepiej coś tworzyć. Podpowiadamy, jakie zabawy możesz mu zaproponować.

Lody z ciastoliny

Nie musisz kupować gotowej masy do lepienia. Możesz zrobić ją sama w domu. Wystarczy w głębokiej misce zmieszać sześć szklanek mąki z wodą (dolewaj ją stopniowo i mieszaj, tak by powstała gęsta masa). Podziel ciasto na części. Każdą zabarw innym kolorem (np. farbą plakatową lub barwnikiem do jaj). Nadaj ciastolinie odpowiedni zapach, wlewając olejek zapachowy do ciasta. Przechowuj taką masę w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Daj ją dziecku razem z kubeczkiem o po jogurcie i zaproponuj, aby łyżeczką zrobiło z masy kolorowe kulki lodów. Zaproście na ucztę misie, lalki i inne zabawki. Z ciastoliny możecie też tworzyć inne dowolne przedmioty. W razie potrzeby pomóż dziecku uciąć coś nożem lub wykroić kształt, np. foremką do ciasta.

Skakanie na materacu

Zdejmij materac z łóżka i pozwól maluchowi skakać na nim do woli. To wspaniała, rozwijająca zabawa, która na pewno zajmie go na dłużej. Włącz mu rytmiczną muzykę i zachęć, by podskakiwał w jej takt. Dziecko podczas takiej zabawy ćwiczy zdolność utrzymywania równowagi, rozwija mięśnie nóg i płuca.

Motyle z kwiatów i kolorowe witraże

Podczas spacery pozbieraj z dzieckiem opadłe, kolorowe płatki kwiatków, liście, kończyny , źdźbła trawy i drobne patyczki. W domu spróbujcie wyczarować z nich małe dzieła sztuki. Weźcie kartkę papieru, złóżcie ją na pół i zachęćcie malucha, aby ułożył z płatków kwiatów dowolny wzór. Gdy dziecko upora się z zadaniem, pomóż mu złożyć ja tak, aby kwiatki znalazły się w środku. Teraz daj malcowi młotek lub drewniany tłuczek i zachęć do uderzania nim w papier. Po rozłożeniu kartki z powrotem zobaczycie na niej symetryczny wzór. Teraz zaproponuj dziecku, by wycięło z papieru motyla - kolorowy wzór to będą jego skrzydełka. Możecie też ułożyć kwiatki, patyczki i listki pomiędzy kartki książki, a gdy się zasuszą stworzyć z nich kolorowe obrazy. Oprawione w ramki stworzą piękne witraże, którymi będziecie mogli ozdobić pokój malucha.

Zachęcamy Was także do podzielenia się z innymi mamami swoimi pomysłami na zabawy z maluchem. Na pewno macie wiele wspaniałych pomysłów!

Tagi: zabawy z 2-latkiem, zabawy z dzieckiem, rozwój dziecka, kreatywne wspieranie rozwoju

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Kreatywne wspieranie rozwoju dziecka

  Uczenie własnych dzieci jest fascynującą przygodą, o której w wywiadzie opowiadają Natalia i Krzysztof Minge - autorzy poradnika Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? Więcej »

 • Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Wszyscy dobrze wiemy, że ruch i ćwiczenia służą naszej sprawności i zdrowiu. Nie zawsze jednak myślimy, że kilkumiesięczny maluszek też może ćwiczyć. Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

Komentarze