Poleć znajomym

Z łóżeczka do łóżka

Autor: , 1 października 2012 w Maluszek, Komentarze (4) »

Przeprowadzka dziecka ze swojego pierwszego łóżeczka do łóżka, to wcale nie tak banalna sprawa. Dla wielu rodziców jest to moment, w którym po raz kolejny dostrzegają jak szybko upływa czas.

Kiedy jest na to odpowiedni czas?

Jeśli twój brzdąc samodzielnie potrafi wydostać się ze swojego łóżeczka (nierzadko ryzykując nabicie sobie siniaków), możesz zacząć planować przenosiny do "dorosłego" łóżka. Zaobserwuj zachowanie dziecka podczas snu. Czy bardzo się wierci, zmienia dramatycznie pozycję, skopuje w róg łóżeczka kołdrę i poduszkę? Takie obserwacje pomogą ci podjąć decyzję o przenosinach do większego łóżka. Niezaprzeczalnie, nowe spanie stwarza dziecku bardziej komfortowe warunki do snu, ale także generuje nowe zagrożenia. Więcej swobody (dziecko wchodzi i wychodzi z łóżka kiedy chce, często bez wiedzy rodziców czy ryzyko spadnięcia z łóżka podczas snu to najczęstsze zmartwienia rodziców towarzyszące przeprowadzce pociechy z łóżeczka do łóżka.

Pozwól dziecku decydować

W poradnikach dla rodziców nie znajdziesz informacji o tym, kiedy jest idealny czas na pozbycie się łóżeczka. Takie przenosiny uzależnione są między innymi od osoby najbardziej zainteresowanej, czyli twojego dziecka. Jeśli lubi swoje łóżeczko i wygodnie się w nim wysypia - nie forsuj zmiany, aż do momentu, kiedy po prostu stanie się dla niego za małe. Wiele dzieci czuje się bezpiecznie w otoczeniu chroniących je szczebelków. Jeśli dziecko jest komunikatywne, porozmawiajcie o nowym łóżku. Zapytaj, czy chciałoby mieć spanie podobne do tego, w którym śpią rodzice. Zaproś je również do waszego łóżka i wspólnie oceńcie, czy czuje się bezpiecznie na takiej większej powierzchni .

Dwa łóżka w pokoju

Jeśli pozwala na to wielkość pokoju, pozostaw w nim łóżeczko i nowe łóżko na okres adaptacji. Dziecko będzie mogło je testować, bawić się na nim i najzwyklej w świecie przyzwyczaić do zmiany bez konieczności spania na nowym miejscu. W tym okresie możesz zachęcać malucha do drzemek w "dużym" łóżku czy wspólnie czytać na nim bajki. Nawet się nie zorientujesz kiedy dotychczasowe łóżeczko będziesz mogła spakować i wynieść z pokoju.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W początkowym okresie spania w dużym łóżku dziecko może nie czuć się bezpieczne. W końcu materac znajduje się wyżej niż dotychczas, a przed wypadnięciem nie chronią jak dotąd szczeble. By poczuło się pewniej, na noc dostawiaj do łóżka krzesła, które uchronią malca przed upadkiem na podłogę. Innym rozwiązaniem jest położenie przy łóżku poduszek, lub materaca z łóżeczka.

Częstym zmartwieniem rodziców, których dzieci śpią w "dużym" łóżku jest fakt, że maluchy wstają z niego kiedy chcą i bez wiedzy rodziców zapuszczają się we wszystkie zakątki domu, co może prowadzić do niebezpiecznych niespodzianek. Rozwiązaniem jest zamontowanie w otworze drzwiowym drewnianej lub plastikowej furtki zamykanej od zewnątrz.

Tagi: łóżeczko, łóżko, samodzielne spanie

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mamuniaaGosia 7 lipca 2013, 23:04

  każde dziecko inaczej reaguje, rodzic musi sam wyczuć kiedy jest na to czas. Powinno dziecko się do tego przygotowywać, moja siostra ma trzyletnią córeczkę i mała od ponad roku śpi w normalnym łóżeczku. początkowo z niego wychodziła, ale to zwykle normalne. Przede mną jeszcze czas, ale każdy etap rozwoju malucha jest boski :)

 2. Agapodpis* (Gość) 8 czerwca 2017, 18:36

  Dwa łóżka to może być dobre rozwiązanie, dzieci lubią mieć możliwość wyboru, a to może okazać się sposobem na bezbolesne przejście, gdy dziecko pozna dobrodziejstwa dużego polecam

 3. baska123 21 września 2018, 13:25

  My jeszcze wcześniej baliśmy się przejścia z łóżeczka do łóżeczka, bowiem synek miał od urodzenia dostawkę z Chicco (Next2Me Dream) i spał tuż przy mnie :) Mama była na wyciągnięcie ręki, pogłaskała w nocy, podała smoczusia albo wzięła szybciutko na karmienie ;) Ale łóżeczko starczyło nam do ok. 7 mca i potem trzeba było młodego przenieść do zwykłego łóżeczka ze szczebelkami. Na szczęście okazało się, że to rodzice bardziej się bali tej zmiany niż dziecko ;D Co nie zmienia faktu, że dostawka była tak wygodnym rozwiązaniem, że bardzo nam jej brakuje ;) A teraz synek ma roczek i planujemy go przenieść do własnego pokoiku. Zobaczymy jak się to uda...

 4. jolka32 17 sierpnia 2020, 17:04

  Z tym, że na 2 łóżka trzeba mieć miejsce...

  Mój Antoś na razie śpi słodko w łóżeczku dla dzieci, ale za parę miesięcy pewnie ruszy w świat :)