Poleć znajomym

Z dzieckiem w góry

Autor: , 6 czerwca 2011 w Maluszek, Komentarze (9) »

Na wakacje w górach możesz wybrać się już z niemowlakiem. Sprawdź, o czym powinnaś pamiętać, planując taki wypad.

Niemowlęcia i bardzo małego dziecka nie zabieraj w góry powyżej 1000 m n.p.m. Powietrze jest tam zbyt ostre, chociaż doskonale wpływa na układ odpornościowy dzieci starszych. Lepiej zaplanuj wakacje w niskich pasmach - Beskidach, Górach Stołowych, Bieszczadach. Dopiero 4-5 letnie dziecko możesz bezpiecznie zabrać w Tatry. Jeśli nie chcesz zrezygnować z tych gór, gdy masz małe dziecko, skieruj kroki na szlak Doliny Kościeliskiej, Białego lub do Morskiego Oka.

W góry z alergikiem

Nie obawiaj się wyjechać, gdy twoje dziecko jest alergikiem. Klimat górski jest idealny dla maluchów uczulonych na pyłki roślin i roztocza ze względu na ich małe stężenie w powietrzu. Z dzieckiem ze skłonnością do infekcji dróg oddechowych dobrze jest wyjechać w Kotlinę Kłodzką. Klimat tamtejszych uzdrowisk doskonale leczy te schorzenia.

Co zabrać

Planując wyjazd sprawdź, czy po szlaku można poruszać się wózkiem, czy konieczne będzie zabranie ze sobą nosidełka ze stelażem.

Pamiętaj, że kilkulatek jest za duży na nosidełko, a za mały na długie spacery i po kilku krokach pod górkę może poczuć się zmęczony i zniechęcony. Weź to pod uwagę. W góry najlepszy będzie wózek terenowy na dużych kołach. Lekkie parasolki nie sprawdzą się. Pogoda w górach jest zmienna, więc trzeba pamiętać o ciepłym i przeciwdeszczowym ubraniu dla dziecka, nakryciu głowy, wygodnych bucikach, usztywniających kostkę (już wypróbowanych) i lekkich, przewiewnych podkoszulkach. Zabierz też chusteczki nawilżające, żeby przetrzeć dziecku brudne rączki i spocony kark, środek na stłuczenia i obrzęki. Upadki na kamienistych ścieżkach mogą się przytrafić najlepszemu piechurowi. Pamiętaj o filtrach przeciwsłonecznych.

Pamiętaj

 • W góry do 1000 m n.p.m. możesz chodzić z dzieckiem w każdym wieku.
 • Na szklakach zachowaj szczególną ostrożność. Unikaj ostrych skał i urwisk.
 • Nie forsuj malca zbyt długimi spacerami.
 • W góry nie jedź z dzieckiem, które ma wady serca lub nadciśnienie.

Tagi: wakacje w górach, dziecko w górach, wakacje z dzieckiem

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. gosias 6 czerwca 2011, 10:52

  My jeszcze nie byliśmy w górach z małym, jakos nie było okazj, teraz to nie ma szans(8miesiąc ciązy) ale na pewno jak drugie podrośnie to się wybierzemy. Nie wiedziałam,że są ograniczenia co do wieku i wysykości w górach ?? Dobrze wiedziec :)

 2. mikusiowa 6 czerwca 2011, 14:46

  My planujemy w tym roku pojechac w Tatry ale jeszcz zobaczymy troche sie obawiam tych wycieczek z malym. W grę wchodza tylko doliny ale tez nie po wszystkich da sie pojechac wozkiem nawet na duzych rownych kolach.

 3. Lolimaa 6 czerwca 2011, 17:18

  My w górach w sumie tez nie byliśmy, aż dziwne bo mamy bardzo blisko...

 4. agf 11 czerwca 2011, 9:59

  Ja już się nie mogę doczekać wakacji z małym, ale my raczej w stronę morza się kierujemy :)

 5. mamaela 13 czerwca 2011, 16:14

  Góry, a konkretnie Karpacz były pierwszym miejscem naszego wypoczynku z 8 miesięczny, synem. To tam zrobił pierwsze samodzielne kroczki :) Uwielbiał być noszony w nosidełku i oglądał z ciekawością świat, a jak był w czasie tych wędrówek głodny to siadaliśmy na jakimś kamieniu dostawał cyca i spacerowaliśmy dalej. Do Śnieżki jednak nie doszliśmy, choć nas kusiło, uznaliśmy jednak że to za wysoko. Z artykułu się dowiedziałam, że intuicja nas nie myliła :)

 6. snoopy90 16 czerwca 2011, 17:13

  ja z malkuszkiem w góry pojade uwielbiam góry

 7. Michail (Gość) 10 kwietnia 2014, 12:47

  Akurat tutaj nie do końca porada merytoryczna bo ta granica 1000mnpm nie jest żadnym wyznacznikiem trudności wcale nie jest powiedziane, że np. na takiego Grzesia się nie da wyjść nie mniej bezpiecznie. A co do noclegu z dzieckiem tka będąc już przy tatrach to polecam Tajgołke w Murzasichlach dla tych którzy ze swoimi pociechami jada

 8. maryska (Gość) 27 listopada 2014, 20:31

  kochani, a ja jesli chodzi o góry to polecam Wam krainechichow w miedzybrodziu. miejsce bardzo atrakcyjne dla dzieci, bezpieczne, czyste...

 9. malwaaa (Gość) 27 czerwca 2019, 21:33

  mieliśmy w górach wózek anex sport i chustę. Wiadomo, tam gdzie wózek nie dał rady - mieliśmy chustę. Wycieczka z dzieckiem w góry to świetny pomysł