Poleć znajomym

Wzdęcia w ciąży

Autor: , 5 sierpnia 2010 w Ciąża, Komentarze (4) »

Podczas ciąży musisz zmagać się z wieloma problemami natury czysto fizjologicznej. Nic nie możesz na to poradzić, że pojawiają się u Ciebie wymioty, nudności, czy wzdęcia, ale za to skutecznie możesz im przeciwdziałać.

Wzdęcia w ciąży są jednym z jej objawów towarzyszących. Są one dosyć nieprzyjemne i dokuczliwe. Najczęściej przyczyną występowania wzdęć jest nieprawidłowe albo nieregularne spożywanie posiłków. Same wzdęcia nie są szkodliwe dla kobiety w ciąży, ale źle skomponowania dieta może wyrządzić w jej organizmie prawdziwe spustoszenie. Powodem występowania wzdęć może być również znacząco zwolniona przez hormony, perystaltyka jelit, albo rozluźniające działanie progesteronu i ucisk macicy na jelita.

Jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim, należy jeść mniejsze porcje posiłków, ale częściej. Jest to bardziej korzystne dla organizmu kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Bardziej zróżnicowane posiłki spożywane w odstępach 2-3 godzinnych, są łatwiejsze do strawienia dla naszego organizmu. Ważne jest, aby spożywać je w mniej więcej w regularnych ostępach czasu, ponieważ wpływa to dobrze na pracę jelit. Dodatkowo, zaleca się jedzenie powoli, ponieważ szybkie i łapczywe zjadanie posiłków sprawia, że można poczuć się wzdętym. Przy szybkim jedzeniu łyka się o wiele więcej powietrza, co powoduje gromadzenie się gazów w naszych jelitach.

Bardzo istotne dla pozbycia się wzdęć jest to, co tak właściwie jemy. Żołądek w czasie ciąży może być bardzo wrażliwy i jeśli często pojawiają się u nas wzdęcia dobrze jest ograniczyć spożywanie takich posiłków, które są smażone na dużej ilości oleju, a także cukrów i cebuli. Unikać należy potraw ciężkostrawnych, wzdymających, słodyczy i napojów gazowanych. Aby pozbyć się wzdęć powinno się jeść produkty z wysoką zawartością bakterii kwasu mlekowego, czyli jogurtów, kefirów i ogórków kwaszonych. Zaleca się przy tym picie niegazowanych napojów i soków. Pomocne w pozbyciu się wzdęć mogą być suszone owoce i musli.

Na wzdęcia mogą pomóc lekkie ćwiczenia fizyczne i długie spacery. Ruch jest zdrowy także i w ciąży, chyba że jest to ciąża zagrożona i lekarz zaleca wyłącznie leżenie w łóżku.

Jeśli dieta i tryb życia nie okażą się pomocne, warto jest udać się do lekarza, który zaleci środki farmaceutyczne przyjazne dla matki i dziecka. Nie warto podejmować żadnych, własnoręcznie skomponowanych kuracji opartych na lekarstwach przeczyszczających, ponieważ mogą być one szkodliwe dla naszego maluszka.

Tagi: wzdęcia w ciąży, zapobieganie dolegliwościom ciążowym, dieta w ciąży

Podobne artykuły:

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 18 lipca 2011, 18:06

  O to mój problem, ale powyższe wskazówki niestety nie pomagały i ostatnio lekarz kazał mi kupić sobie i łykać espumisan.

 2. Joasia (Gość) 2 czerwca 2013, 12:29

  Ja niestety w ciąży nie jestem ,ale mam wzdecia nik t nie wie odczego i nic nie ;p pomaga ;(((((( ratunku ....Duzo zdrowka dziewczyny

 3. Natalia Meler 5 czerwca 2013, 11:39

  odp do Joasi - na początek należy obserwować po jakich posiłkach nasilają się wzdęcia. Zalecałabym bym również zrobienie badania na obecność Helikobakter pyroli.

 4. kaja (Gość) 15 września 2013, 20:32

  Od dwóch lat męczą mnie okropne wzdęcia i gazy. Zrobiłam już wszystkie możliwe badania, łącznie z kolonoskopią i nic. Lekarz podejrzewa, że moje dolegliwości mają podłoże nerwowe. Masakra. Do tej pory ratowałam się oprócz ścisłej diety ulgixem w połączeniu z Verdinem complex i melisą. A teraz jestem w ciąży i nie wiem co mogę brać. A odlegliwości takie jak moje w ciąży zwykle się nasilają :( Ratunku