Poleć znajomym

Wywoływanie porodu

Autor: , 7 października 2010 w Poród, Komentarze (18) »

Nie zawsze kobiecie udaje się urodzić swoje dziecko w 40. tygodniu ciąży. Czasami niezbędne jest sztuczne wywoływanie porodu.

Wskazaniem do wywołania porodu jest sytuacja, gdy minął już 43 tydzień ciąży ("starzenie się" łożyska i zmniejszenia ilości płynu owodniowego) lub termin porodu, a dziecku bądź kobiecie zagraża niebezpieczeństwo. Dziecko będzie wówczas bezpieczniejsze poza organizmem matki, a ona sama ma szansę na szybki powrót do zdrowia. Poród wywołuje się np. wówczas, gdy dziecko wykazuje oznaki niedotlenienia. U kobiet, gdy chorują na cukrzycę ciążową, mają wysokie ciśnienie krwi, oznaki zatrucia ciążowego.

Sposoby wywoływania porodu

 • Przebicie pęcherza płodowego - to zabieg, który komfortem przypomina zwykłe badanie na fotelu ginekologicznym, nie boli.

 • Masaż szyjki macicy - wykonywany przez położną, która wprowadza palec między szyjkę macicy a pęcherz płodowy i odkleja jego dolną część od ścian macicy. Można taki masaż wykonać, gdy szyjka jest choć trochę rozwarta. Niestety taki zabieg jest nieprzyjemny i bolesny. Stosuje się go u kobiet powyżej 41. tygodnia ciąży.

 • Podanie oksytocyny w kroplówce - czyli hormonu wywołującego skurcze macicy. Są one silniejsze i dłuższe niż normalne skurcze porodowe, dlatego podczas takiego zabiegu niezbędny jest stały monitoring pracy serca dziecka, by sprawdzić, jak znosi ono skurcze.

 • Wprowadzenie do szyjki macicy żelu z prostoglandyną - czyli hormonem odpowiedzialnym za otwarcie szyjki macicy. Stosuje się go, gdy kroplówka z oksytocyną nie działa.

Jak samej spróbować przyspieszyć poród

 • masuj brodawki (wyzwala to naturalną oksytocynę)
 • schodź ze schodów, idź na długi spacer lub poćwicz bardziej intensywnie
 • weź ciepłą kąpiel
 • wypij na czczo łyżkę oleju rycynowego, który wzmaga perystaltykę jelit i tym samym przyczynia się do wystąpienia skurczy macicy
 • razem z partnerem ostatni raz przed pojawieniem się dziecka odbądźcie stosunek płciowy - to najprzyjemniejsza metoda na naturalne wywołanie porodu, zawarte w nasieniu prostaglandyny powodują otwieranie szyjki macicy.

Tagi: wywoływanie porodu, poród, indukcja porodu

Podobne artykuły:

 • Poród naturalny

  Poród naturalny

  Naturalny poród ciąży donoszonej odbywa się między 37 a 42 tygodniem ciąży, licząc od momentu ostatniej miesiączki. Jest to proces o przebiegu ciągłym, w którym wyróżnia się kilka ... Więcej »

 • Poród w wodzie

  Poród w wodzie

  Dziecko łatwiej przychodzi na świat w wodzie niż na "lądzie". Mniejszy jest także ból rodzącej, a sam poród przebiega szybciej. Zanim urodzisz, podejmij decyzję, czy może ten sposób ... Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 22 maja 2011, 23:29

  U nas nie obyło się bez oksytocyny, ale tylko wspomagająco na całkowite rozwarcie szyjki.

 2. Lolimaa 6 czerwca 2011, 0:31

  A u mnie praktycznie wszystko było potrzebne.

 3. mamaela 12 czerwca 2011, 10:13

  Mój syn urodził się dopiero w 42 tc, leżałam już 3 dni w szpitalu i lekarz zadecydował o podłączeniu mnie rano następnego dnia pod kroplówkę. Ponieważ napatrzyłam się na cierpienia mam, które na patologii to miały- zaparłam się. Chodziłam z moim mężem po schodach przez godz., aż kręgosłup (nie mąż)się zbuntował, potem wzięłam gorący prysznic i tak jakoś chyba ze strachu w nocy zaczął się poród... więc chyba jest w tym coś.

 4. Aga.W 12 czerwca 2011, 21:45

  bardzo nie chciałabym wywoływanego porodu :/ chyba że lekarz zadecyduje że to konieczne - inna sprawa. ale tak to organizm i natura to bardzo mądre instytucje :) i wiedzą najlepiej kiedy trzeba urodzić :)

 5. kasia (Gość) 3 lipca 2011, 20:48

  ja rodziłam przed czasem i musiałam dostać oksytocynę, bo pękł mi pęcherz i skurcze które miałam dość regularne od ponad miesiąca ustały - ale nie było takźle bo poród trwał tylko 3,5 godziny :)

 6. Elexis 27 lipca 2011, 2:14

  jejku ja bym chciała żeby to było już, a to dopiero 37 tydzień..jak mi przyjdzie czekać do 43 to chyba zwariuję :)

 7. nusia (Gość) 13 września 2011, 9:50

  ja jestem w 40 tc i mam bole podbrzusza probowalam wywolac podog ale to nic nie daje wiec musze czekam.......

 8. sysia 4 października 2011, 22:34

  Mi nic nie pomagało i zaskoczyło se caesarka

 9. sysia 4 października 2011, 22:34

  Mi nic nie pomagało i zaskoczyło se caesarka

 10. dora27 9 października 2011, 17:36

  mam nadzieję, ze nie będę musiała mieć wywoływanego porodu :) pożyjemy zobaczymy, ale dobrze znać rady jak np. stosunek płciowy z partnerem :)

 11. patusia 10 grudnia 2011, 22:34

  u mnie juz 40tydz... juz chciałabym byc po.. mam straszne wahania nastrojów.. moze zastosuje jeden ze sposobów (najprzyjemniejszy :) ) aby przyspieszyc poród ;) maz tez bedzie zadowolony ;)

 12. marzena (Gość) 2 stycznia 2012, 13:01

  ja mam termin na jutro,jak nie urodzę do 11 to bendą wywoływać brrr boje się tej kroplówy :(

 13. Kasia (Gość) 13 stycznia 2012, 19:52

  mnie właśnie sie kończy 40 tydz i już wsszystkiego próbowałam i nic chciałabym mieć juz to za soba nie chce iść do szpitala i ogladać jak pozostałe mamy rodza a ja nie

 14. marzusiaa (Gość) 24 maja 2012, 15:47

  Ja miałam kroplówę.Z resztą u nas w szpitalu podłączają ją rutynowo każdej rodzącej żeby szybciej poród przebiegał.Ja poszłam na wywoływanie tydzień po terminie i jakoś fajnie się zbiegło że córcia urodziła się w moje urodziny.Teraz prawdopodobnie też pójdę jak twierdzi moja lekarka a termin mam tydzień przed urodzinami męża-ale będzie numer jak sytuacja się powtórzy...

 15. andzia (Gość) 15 sierpnia 2012, 23:32

  ja jestem w 41ym ty.dzis bylam w szpitalu,podali zel do macicy i wrocilam do domu.jesli nic sie nie wydarzy w ciagu nocy,wracam do szpitala w niedziele na wywolanie.Jestem w Irlandii,tu nie jest tak latwo.To moje drugie dziecko,przy pierwszym bylo to samo,wkoncu doszli do wnosku ze cesarka to jedyne rozwiazanie.Ale sie nacierpialam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 16. podpis*Kasdeja (Gość) 30 sierpnia 2012, 19:32

  komentarz*A ja czekam i czekam :) jestem 4 dni po terminie i nic, muszę wypróbować wszystkie domowe sposoby. Pierwszy poród był wywoływały, ale bez szalonego bólu, naciecia krocza i rodzilam na kole porodowym ROMA. Niecałą dobę pózniej byliśmy z córeczka w domu :) teraz tez tak chcę

 17. amila (Gość) 29 kwietnia 2014, 17:25

  u mnie to juz sie zaczyna 43 tydzień dostałam 5 kroplówkę i dalej nic nie wiem co teraz ze mną zrobią nikt nic nie mówi tylko że jest ok i że trzeba jeszcze czekać ja już nie daje rady

 18. madzik (Gość) 26 września 2015, 13:53

  Ja jestem w 39 tyg ciazy,beds miec indukcje porosity za dwa dni! Jestem przerazona,management podac mi zel!na massage szyjki niewyrazilam zgody !mieszkam w Irlandii