Poleć znajomym

Wysoki poziom leukocytów w ciąży

Autor: , 8 października 2010 w Ciąża, Komentarze (5) »

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne są systematyczne badania krwi, a zwłaszcza w ciąży. Podwyższony poziom leukocytów, białych krwinek krwi, może świadczyć o wystąpieniu jakiegoś procesu zapalnego.

Podwyższony poziom leukocytów najczęściej ma podłoże infekcyjne - przeziębienie, zakażenie układu moczowego. Organizm broniąc się przed tym rozpoczyna produkcje przeciwciał oraz leukocytów - komórek obronnych. Proces ten jest jak najbardziej naturalny i dotyczy nie tylko kobiet w ciąży. Inną przyczyną wzrostu leukocytów mogą być ropne zapalenia przyzębia, które łatwo jest wyleczyć.

Zdarza się jednak tak, że utrzymywanie się wysokiego poziomu leukocytów oznacza poważniejsze problemy np. niewłaściwy przebieg ciąży. Do najgroźniejszych należy rozwijanie się infekcji wewnątrzmacicznej np. wskutek pęknięcia pęcherza płodowego i w konsekwencji odpływania płynu owodniowego. Takie powikłania są bardzo groźne zarówno dla życia płody jak j matki. W efekcie może dojść do sepsy, czyli ogólnego zakażenia organizmu lub zakażenia płodu. Jest to bardzo trudne do leczenia, a bywa też tak, że terapia nie daje żadnych rezultatów.

Rzadko wysoki poziom leukocytów we krwi może być związany z chorobą o podłożu hematologicznym, np. białaczką szpikową.

Każdy nieprawidłowy wynik badania wymaga szczególnej uwagi lekarza prowadzącego i konieczności szybkiej diagnozy jego podłoża.

Tagi: wysoki poziom leukocytów w ciąży, białe krwinki krwi w ciąży, powikłania w ciąży, badanie krwi w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 21 lipca 2011, 11:22

  Podwyższone leukocyty to moja zmora w poprzedniej ciąży- okazało się, że miałam chore nerki. teraz miałam w maju podwyższone leukocyty, mówiłam lekarzowi że to okres nasilenia u mnie objawów alergii i to może dlatego- ale i tak zostałam skierowana na dokładniejsze badania, w typ CRP- wynik nie świadczył o żadnym stanie zapalnym, dopiero alergolog potwierdził rzut alergii (pyłki i słońce) i po podaniu leków wyniki od razu zrobiły się dobre :)

 2. Julita (Gość) 30 listopada 2016, 17:41

  Też borykałam się z ciągłymi zapaleniami ukladu moczowego....trudno bylo znalezć przyczynę do momenetu az nie wykonałam badania URO-GENITAL panel identyfikacji 11 patogenów układu moczowo-płciowego.Pomogło....

 3. Kasia (Gość) 18 grudnia 2016, 19:16

  A to badanie uro-genital jakie choroby wykrywa? jak długo czeka się na wynik?

 4. Julita (Gość) 21 grudnia 2016, 19:07

  Na wynikm czekałam ok 10dni. Wykrywa miedzy innymi chlamydie, rzeżączke i hpv

 5. jola (Gość) 27 grudnia 2016, 19:17

  Julita a jak można wykonac to badanie uro-genital? musze isc do lekarza czy do laboratorium?