Poleć znajomym

Wymioty u dzieci

Autor: , 21 sierpnia 2009 w Maluszek, Komentarze (8) »

Wymioty u dziecka mogą wywołać panikę. Sprawdź, jak z nim wówczas postępować.

Najważniejszą dla poczucia bezpieczeństwa dziecka, które często nie rozumie, co się z nim dzieje, jest obecność rodzica. Można spróbować je uspokoić i pocieszyć, wytłumaczyć, że nie grozi mu nic złego. Twoja troska i opieka jet mu potrzebna. Pamiętaj, że wymiotujące niemowlę lub małe dziecko może się bardzo odwodnić. Podawaj mu więc do picia łyczkami wystudzoną wodę – nie dodawaj mleka. Jeśli wymiotom towarzyszy biegunka i ból brzucha, wezwij lekarza. Mogą to być objawy poważnej choroby.

Poza tym z technicznego punktu widzenia, z wymiotującym dzieckiem należy postępować w następujący sposób:

 • trzymaj głowę dziecka nad miską i przytrzymuj za górną część tułowia, gdy wymiotuje;
 • gdy skończy wymiotować, wytrzyj mu buzię ściereczką zmoczoną w czystej wodzie;
 • podawaj dziecku dużo wody do picia w celu uzupełnienia płynów i zlikwidowania nieprzyjemnego smaku w ustach; zachęcaj, aby piło ją małymi łyczkami;
 • nie podawaj mu do picia mleka, gdyż możesz dodatkowo pogorszyć sytuację;
 • w razie potrzeby wezwij lekarza.

Tagi: wymioty, dziecko, ból brzucha

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. kasia.m 18 czerwca 2011, 15:26

  Moja córeczka jak miała roczek i była chora to codziennie w nocy wymiotowała.Była wystraszona. Biedactwo. Lekarz mnie uspokoił. podobno to z powodu flegmy której taki maluszek nie potrafi odkrztusić .

 2. mikusiowa 22 lipca 2011, 8:51

  Ja przerabiałam tylko raz i byłam w szoku że małe dziecko może tyle zwymiotowac. biedaczek było mi go tak zal byl taki wystraszony.

 3. mamaela 27 lipca 2011, 17:41

  U mojego syna w wieku przedszkolnym wymioty były zawsze pierwszym objawem ... anginy. Wymiotował, 2 godziny później temperatura a wieczorem już ból gardła.... :(

 4. felicja (Gość) 29 października 2013, 21:50

  wymioty u dziecka moga naprawde przestaszyc nie tylko maluszka ale tez jego rodzicow, sama za kazdym razem jestem bardzo nimi zestresowana, najbardziej obawiam sie odwodnienia organizmu, dlategio tez kupilam do naszej domowej apteczki orsalit, plyn z elektrolitami, na wypadek powrotu wymiotow...

 5. magda (Gość) 27 listopada 2013, 16:26

  kiedy córka była mała wymiotowała przy każdej infekcji dróg oddechowych. tylko raz do tej pory wymiotowała z powodu wirusa. podawałam jej orsalit małymi porcjami (2-3 łyżeczki co kilka minut) żeby uzupełnić elektrolity i przegotowana wodę. w sumie minęło po jednym dniu, chyba dzięki szczepieniu na rotawirusy.

 6. dobramama 1 grudnia 2014, 14:40

  mój synek raz się zatruł i strasznie wymiotował, nie wiedziałam co robić, szukałam informacji i czytałam co robić, znalazła mnóstwo możliwych przyczyn np tutaj: http://www.biomedical.pl/dziecko/wymioty-u-dziecka-przyczyny-i-postepowanie-522.... i byłam lekko zdezorientowana bo już sama nie wiedziałam co mam robić, dziecko na badania jeździło częściej jak by przyjemnosci miało, a to się okazało, że tu zatrucie pokarmowe miało miejsce, odpowiednie leki, kroplówka i mały wrócił do siebie.

 7. kafarka (Gość) 11 lutego 2015, 13:31

  Jak po przyjęciu przeciwbólowym dziecko za chwile zwymiotuje to dać mu znowu taka samą dawkę?

 8. kafarka (Gość) 11 lutego 2015, 13:33

  a i czy lepiej czopek czy syrop?