Poleć znajomym

Wymiary dziecka w centylach

Autor: , 7 listopada 2011 w Niemowlę, Komentarze (9) »

Małe dzieci rosną bardzo szybko. Aby sprawdzić, czy nie są za małe, za grube czy za chude, kontroluje się ich rozwój co miesiąc, nanosząc na siatki centylowe kombinacje ich wagi i wzrostu.

Siatki centylowe znajdziecie w książeczka zdrowia dziecka. Normą dla małych dzieci są granice pomiędzy 3 a 97 centylem. Poniżej 3. centyla znajdują się drobniutkie dzieci, których waga i wzrost są niskie, za małe. Średnia waga i średni wzrost dziecka daje pięćdziesiąty centyl. To sygnał dla rodziców, że połowa dzieci w tym wieku ma takie wymiary. Natomiast powyżej 97. centyla znajdują się dzieci duże, o sporej masie i wzroście.

Przez pierwszy rok życia to pediatra ma za zadanie sprawdzać co wizyta wagę dziecka, obwód główki i klatki piersiowej, a po kilku miesiącach również długość ciała. Dzięki temu wszystkie nieprawidłowości, jak np. nagły spadek masy ciała, mogą być od razu wykryte i zdiagnozowane. W pozostałych latach rodzice powinni sami kontrolować wymiary swoich dzieci, zaznaczając wagę i wzrost na siatce i tym samym rysować ich krzywą rozwoju. W ten sposób będą mieli pewność, że dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo. Nawet, gdy krzywa sytuuje się poniżej lub powyżej normy, ale jest równa, nie ma powodów do niepokoju. Dziecko jest po prostu większe lub mniejsze niż jego przeciętny rówieśnik, ale rozwija się harmonijnie.

Uwaga!

Jeżeli krzywa wagi pnie się do góry bardziej niż krzywa wzrostu, to znak, że dziecko robi się za grube. Oczywiście należy pamiętać, że tempo wzrostu nie jest stale jednakowe - bywają okresy pewnego przyspieszenia lub zwolnienia.

Niepokoić powinno cię, gdy krzywa wykracza poza granice normy lub gwałtownie zaczyna opadać albo wznosić się.

Tagi: wymiary w centylach, centyle, siatka centylowa, wzrost niemowlęcia, wzrost dziecka, waga dziecka, waga niemowlęcia, rozwój dziecka, rozwój niemowlęcia

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Uwaga, gryzie!

  Uwaga, gryzie!

  Jeszcze kilka miesięcy temu cieszyłaś się na widok pierwszego ząbka. Teraz twój maluszek wprawdzie gryzie, a najchętniej rodziców, rodzeństwo lub kolegów. Jak sobie z tym poradzić? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

Komentarze

 1. Margolcia 7 listopada 2011, 11:42

  kurcze czarna magia dla mnie jest ta siatka centylowa :(

 2. Black_rose 7 listopada 2011, 13:46

  dla mnie też :D

 3. snoopy90 7 listopada 2011, 16:51

  dla mnie dopiero

 4. mamaela 7 listopada 2011, 19:39

  jakiś punkt odniesienia jest dobry, ale jak wiadomo każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny i nie da się dziecka przyłożyć do jakiejś kalki i oczekiwać, że każde będzie dokładnie takie samo :) jedne chudsze inne grubsze, ale i tak nasze najwspanialsze :)

 5. paprotka25 10 listopada 2011, 15:37

  Ja sprawdzalam wage Szymonka i jest ok 50 centyla wiec jest dobra :) a zastanawialam sie czy nie jest za ciezki :) fajnie ze sa te siatki w ksiazeczce zdrowia :)

 6. Bedulek (Gość) 16 listopada 2011, 21:52

  susanna-fashion.blogspot.com

 7. schmetterling 18 listopada 2011, 10:07

  dla mnie te siatki to jakas czarna magia-instrukcja obslugi by sie do tego przydala :-)

 8. nacia1988 24 listopada 2011, 21:56

  czarna magia masakra..niedoedukowana jestem jakos

 9. paweł (Gość) 22 marca 2016, 15:21

  zapraszam do prostych siatek centylowe na stronie dietetykdladzieci Siatki automatycznie pokazują czy dziecko jest w normie czy też nie.