Poleć znajomym

Wychowanie dziecka zgodnie z temperamentem

Autor: , 4 grudnia 2012 w Dziecko, Komentarze (0) »

„Wychowanie jest sztuką, a temperament to materia, z której tworzy się dzieło sztuki”. Materiał, z którym przychodzi nam się z mierzyć każdy jest inny – inaczej postępujemy z gliną, inaczej z marmurem, a jeszcze inaczej z drewnem. To my rodzice musimy zapoznać się z jakim materiałem mamy do czynienia.

Poznaj swoje dziecko

Aby poznać technikę obróbki materiału z jakim przychodzi zmierzyć się rodzicom, potrzebny jest czas. Musimy poznać co dziecko lubi, czego się boi, a czym jest wyraźnie zainteresowane. Dla jednych dzieci wizyta w dużym sklepie będzie fantastyczną przygodą, ale dla innym stresem. Pierwsze charakterystyczne cechy charakteru możemy zaobserwować już w drugim miesiącu życia malucha. Ważne jest by bacznie obserwować swoje dziecko. Jak lubi zasypiać, czy potrzebuje ciszy, jak reaguje na obcych, czy lubi chodzić w gości czy raczej jest marudne.

Znaleźć właściwy klucz

Właściwie każdy rodzic może powiedzieć – przecież wiem co dla mojego dziecka jest najlepsze. Tak, to prawda. Ale czy na pewno? Czy nie są to przypadkiem nasze marzenia – „moja córka będzie modelką”, albo „ mój syn będzie wspaniałym piłkarzem”. A tymczasem, on wcale nie chce grać w piłkę, tylko np. pięknie maluje.

Rodzice poniekąd są być artystami,, psychologami, tropicielami, którzy podążają za dzieckiem. Najważniejsze w wychowaniu jest odnaleźć ten właściwy klucz, który otworzy nam właściwe drzwi do dziecka. I bez względu ile ono ma lat i co go interesuje, to przede wszystkim potrzebuje naszej miłości i akceptacji. Kiedy płacze np. na widok obcego – to nie mów „że nie rozumiesz dlaczego tak zachowuje” - tylko przytul je i powiedz, że dziecko potrzebuje nieco więcej czasu by się oswoić.

Droga do właściwego klucza

 • Nie naginaj zainteresowań dziecka do własnych ambicji, a już najgorzej, do tych, których tobie się nie udało zrealizować.

 • Wymagania dostosuj do wieku dziecka.

 • Twoje dziecko nie musi być podobne do ciebie, ani twojej rodziny. Mam tu na myśli temperament – bo np. bardzo spokojni rodzice będą musieli się zmierzyć z bardzo żywiołowym maluchem.

 • Nie wmawiaj dziecku, że jest beksą, mazgajem, tchórzem. Używaj innych słów „ostrożny, wrażliwy, dokładny”. Takie przyklejone etykietki nie służą rozwojowi.

 • Wspieraj dziecko na każdym kroku – nie oceniaj wyników, ale chęć i zaangażowanie. Dziecko przede wszystkim oczekuje wsparcia i miłości i to bezwzględnej, bo taką właśnie miłością ono nas darzy.

 • Bądźcie prawdziwymi artystami, którym przyszło zmierzyć się z nieznaną materią. To od was rodziców zależy czy z tej gliny, marmuru czy drewna powstanie prawdziwe dzieło sztuki, z którego będziecie dumni.

Tagi: jaki temperament, takie wychowanie, wychowanie dziecka, wychowanie dziecka z godnie z temperamentem, dziecko, temperament dziecka

Podobne artykuły:

 • Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Jak wychować szczęśliwe dziecko?

  Każdy ma jakiś pomysł na to, jak zapewnić dziecku szczęście. Dla jednych to wczesne lekcje języków obcych, dla innych szeroko komentowane bezstresowe wychowanie. A co na to nauka? Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Myszka86

  Fajna Mama Tygodnia: Myszka86

  Dzielna, mądra, wrażliwa i przepełniona miłością - mama idealna? Na pewno FAJNA! Przeczytajcie ciepłą, wzruszającą rozmowę z Natalią. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Fajna Mama Tygodnia: oleska83

  Ujęła nas odpowiedzią na pytanie o wychowawcze sztuczki... Zbyt często zapominamy, że kluczem do zrozumienia potrzeb i zachowań dziecka jest umiejętność spojrzenia na świat jego oczami. Więcej »

 • Dzieci a rozwód

  Dzieci a rozwód

  Dla większości dzieci wiadomość o rozwodzie jest ogromny szokiem, poczuciem bezradności, utratą bezpieczeństwa. Wiele też zależy w jakim wieku jest dziecko i na ile jest w stanie zrozumieć ... Więcej »

Komentarze