Poleć znajomym

Wychowanie dziecka - podstawowe zasady

Autor: , 16 lutego 2010 w Maluszek, Komentarze (3) »

Bezstresowe wychowanie nie zawsze się sprawdza. W ten sposób możemy wychować małego tyrana. Ciągłe karanie i przesadna dyscyplina także nie służy prawidłowemu rozwojowi osobowości naszego malucha. Dowiedz się zatem, jak postępować, aby dobrze wychować swoje dziecko.

1. Bądź konsekwentna - to podstawowa zasada wychowania. Jeśli nie pozwalasz malcowi na pisanie po ścianie czy wyrzucanie rzeczy z szafek, to wyznawaj tę zasadę w każdej sytuacji. Nie rezygnuj z niej nawet wtedy, gdy jesteś zmęczona, albo dla świętego spokoju. Wizyta w domu gości również nie powinna wprowadzać zamęty w stosowanych przez ciebie zasadach. Jeśli chociaż raz ustąpisz, dziecko będzie zdezorientowane i nie zrozumie, dlaczego raz mu czegoś zabraniasz, a innym razem -nie.

2. Bądź stanowcza - to ważna cecha, która pozwala ci zachować pierwszą zasadę. Jeśli zachowanie dziecka uważasz za złe, nie wdawaj się z nim w dyskusję. Powiedz stanowczo "nie" i wytłumacz, dlaczego takie jest twoje zdanie. Następnie zmień temat rozmowy.

3. Dawaj dobry przykład - twoje dziecko uczy się poprzez naśladownictwo. "Bądź więc tym, kich chcesz, by było twoje dziecko". Nie oczekuj od niego prawdomówności, gdy ty sama oszukujesz bliskich (nawet w dobrej wierze) lub mówisz nieprawdę dziecku.

4. Nie krytykuj ojca dziecka - razem ze swoim partnerem tworzycie "wspólny front", jedność. Nie można krytykować metod wychowawczych jednego rodzica przez drugiego w obecności malucha, a także ano babci, ani dziadka. Wszelkie uwagi i wątpliwości, jakie dotyczą metod wychowawczych powinniście omawiać ze sobą na osobności.

5. Nie bój się mówić "przepraszam" - to od ciebie zależy, czy nauczysz dziecko przyznawać się do winy i okazywać skruchę.

UNIKAJ

 • gwałtownego działania, podnoszenia głosu i krzyku - zanim się zdenerwujesz policz do dziesięciu,
 • kar cielesnych - upokarzają dziecko i są przede wszystkim objawem rodzicielskiej bezsilności,
 • braku konsekwencji - dziecko traci orientację w tym, co mu wolno, a co nie.

Tagi: wychowanie dziecka, wychowanie, metody wychowawcze, zasady wychowawcze, małe dziecko

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Co robić, gdy dziecko kłamie

  Co robić, gdy dziecko kłamie

  Dzieci kłamią ze wstydu, w obawie przed konsekwencjami lub w celu zwrócenia na siebie uwagi, a czasem po prostu bez powodu puszczają wodze fantazji. Zobacz, jak ograniczyć dziecięcą ... Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: kasiulka03

  Fajna Mama Tygodnia: kasiulka03

  Do części teoretycznej testu z macierzyństwa przygotowywała się na naszym forum. Część praktyczną zalicza teraz i postanowiła nam o tym co nieco opowiedzieć. Poznajcie Kasię. Więcej »

 • Fajna Mama Tygodnia: Gusia75

  Fajna Mama Tygodnia: Gusia75

  Agnieszka to kolejna spośród Fajnych Mam, które mogą pochwalić się niemałym stażem macierzyńskim. Przeczytaliśmy jej odpowiedzi z ogromną przyjemnością i Wam też serdecznie polecamy ... Więcej »

Komentarze

 1. mamaela 31 lipca 2011, 14:29

  Wartościowe wskazówki

 2. sysia 6 października 2011, 11:05

  czesto o tym wiemy ale w chwili złosci wszystko ucieka i nikt nie mysli wtedy w jaki sposob prawidlowo zwracac sie do pociechy , chodz jestem swiadoma tego ze trzeba bedzie panowac nad emocjami :)

 3. Black_rose 30 listopada 2011, 11:08

  "zanim się zdenerwujesz policz do dziesięciu" padłam :D