Poleć znajomym

Wybór dobrego łóżeczka

Autor: , 31 stycznia 2011 w Dziecko, Komentarze (0) »

Łóżeczko jest obowiązkowym meblem pokoju dla dziecka. Nasz maluszek powinien w nim czuć się bezpiecznie i wygodnie.

Decyzja o wyborze łóżeczka dla naszej pociechy nie powinna być pochopna ani przypadkowa. Jeszcze będąc w niezbyt zaawansowanej ciąży warto wybrać się na wycieczkę po sklepach meblowych i sprawdzić co oferują. Powinniśmy też podjąć decyzję czy wybieramy łóżeczko do osobnego pokoju dziecka, czy będzie ono stało w naszej sypialni. Od tego będzie pewnie zależał kolor łóżeczka.

Nim podejmiemy decyzję o kupnie

 • Przed decyzją o zakupie konkretnego łóżeczka sprawdźmy, czy ma ono certyfikat bezpieczeństwa.

 • Czy wybrany model ma regulowany poziom materaca i na jakich wysokościach można go montować (między materacem a barierką powinna być zachowana wysokość co najmniej 50 cm przy najniższym ułożeniu. a 20 cm przy najwyższym).

 • W łóżeczku nie powinno być poziomych szczebelków, po których dziecko mogłoby się wspinać.

 • Sprawdź solidność wykonania łóżeczka i dobór materiałów.

 • Sprawdź na jak długo udzielana jest gwarancja.

Cechy dobrego łóżeczka

Opuszczany bok - jeżeli jeden lub dwa boki są opuszczane, zapewnią nam łatwy dostęp do dziecka. Mechanizm opuszczania i podnoszenia boków muszą być wykonane bardzo solidnie. Kiedy dziecko zacznie samo siadać, chwytać się szczebelków i podskakiwać musi czuć się bezpiecznie. Mechanizm powinien uruchamiać się jedną ręką.

Szczebelki - odległość pomiędzy szczebelkami nie powinna być większa niż 6 cm, aby nasz maluszek nie mógł włożyć tam głowy.

Dno - najpraktyczniejsze są łóżeczka z trzema poziomami (regulujemy stosownie do wieku). To znacznie ułatwia wkładanie i wyjmowanie dziecka.

Szuflada - jest bardzo praktyczne rozwiązanie. Pomieścimy w niej różne dziecięce akcesoria (pieluszki, ubranka, pościel, zabawki). Powinna być umocowana na rolkach, by nie rysować podłogi.

Bieguny - przydają się przy uspokajaniu i usypianiu maluszka. Powinny posiadać możliwość blokady oraz demontażu, kiedy dziecko będzie już starsze.

Tagi: wybór łóżeczka, łóżeczko dla dziecka, łóżeczko, cechy dobrego łóżeczka

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Rodzice często bez końca wpatrują się w swoje nowo narodzone skarby – z obezwładniającej miłości, ale nierzadko też z paraliżującego strachu. Niektórzy rezygnują ze snu, by śledzić ... Więcej »

 • Gdy dziecko je za dużo

  Gdy dziecko je za dużo

  Wydawać by się mogło, że z problemem niejadków spotykamy się w życiu o wiele częściej niż z przypadkami dzieci, których apetyt jest zbyt duży. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ... Więcej »

 • Co powinnaś wiedzieć na temat spacerów w zimie

  Co powinnaś wiedzieć na temat spacerów w zimie

  Wiele matek w obawie o zdrowie swojej pociechy nie wychodzi zimą na spacer, zwłaszcza kiedy jest większy mróz . To wielki błąd, gdyż mróz zabija zarazki, a zimowe spacery uodporniają dzieci. Więcej »

Komentarze