Poleć znajomym

Wybór butelki i smoczka

Autor: , 28 marca 2011 w Dziecko, Komentarze (3) »

Wybór butelki i smoczka zależy od wieku dziecka i potrzeb. Akcesoria te powinny ułatwiać nam karmienie i nie sprawiać kłopotów przy ich użytkowaniu.

Zwróć uwagę

Nim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na to, czy butelka:

 • posiada atest

 • jest właściwie wyprofilowana

 • lekka

 • łatwa do mycia i wyparzania

 • dostosowana do rodzaju posiłku

 • dopasowana do wieku dziecka

Do wyboru mamy butelki plastikowe i szklane. Butelki szklane odporne są na zarysowania, wlewanie wrzątku, łatwiej utrzymać ich w czystości (nie barwią się pod wpływem soków i zupek). Ale niestety są łatwo tłukące i dosyć ciężkie. Dłużej też trwa podgrzewanie mleka, gdyż szkło ma większą pojemność cieplną.

Butelka plastikowa jest lekka, nie tłucze się. Jest bardzo wygodna dla dziecka, zwłaszcza gdy już samo ją trzyma. Dobrej jakości plastikowa butelka powinna być wykonana z trwałego tworzywa. Podczas zakupu możemy wykonać test - ściśnij ścianki butelki, jeżeli się odkształcają, lepiej jej nie kupować.

Do zadań specjalnych

Różne są kształty butelek. Tradycyjne, wąskie butelki są bardzo wygodne do trzymania i nadają się do podawania soczków, mleka, zupek. Mamy butelki samosterylizujące się, antykolkowe. Również takie, które ułatwiają maluchowi samodzielne jedzenie - z otworem w środku lub uchwytem.

Wybór smoczka

Smoczki różnią się kształtem i materiałem, z którego są zrobione.

 • Kauczukowe (lateksowe) mają lekki zapach gumy i brązowe zabarwienie. Są odporne na gryzienie, ale niestety pod wpływem światła ciemnieją.

 • Silikonowe smoczki są sprężyste, przeźroczyste i bez zapachu. Nie ciemnieją, ale łatwo je dziecko przegryza.

Kształty smoczków mogą być różne. Mamy takie o anatomicznej budowie przypominające kształt sutka, przeciwczkawkowe i antykolkowe. Są też takie o wydłużonym kształcie lub z wypustkami masującymi dziąsła. Smoczki różnią się też ilością i wielkością dziurek.

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na:

 • wielkość buzi maluszka

 • budowę - z odpowietrzaczem uniemożliwiającą połykanie powietrza

 • liczbę i wielkość dziurek

Smoczki z jedną dziurką przeznaczone są do karmienia dzieci kilkumiesięcznych, z dwoma, powyżej roku. Przeznaczony do kaszki powinien mieć dziurkę w kształcie krzyżyka.

Uwaga!

Nie należy samodzielnie powiększać dziurki w smoczku, bo dziecko może się zakrztusić. Poza tym w nierówno naciętym otworze będą gromadzić się bakterie.

Tagi: wybór butelki, wybór smoczka, butelka dla dziecka, smoczek

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. gosias 28 marca 2011, 13:40

  My zawsze kupowaliśmy smoczki silikonowe, są moim zdaniem ładniejsze i bardziej estetyczne od tych kauczukowych. Nasz synek nigdy żadnego nie przegryzł.

 2. Monika (Gość) 1 lipca 2015, 23:25

  Najlepsze z butelek, które używałyśmy okazały się butelki firmy Canpol. Teraz korzystamy z serii Easy Start "owoce". Są śliczne, kolorowe, łatwe w trzymaniu i myciu a smoczki redukują kolki. Cena niska a jakość wysoka. Polecam!

 3. marta.o (Gość) 3 marca 2016, 18:01

  szkoda, że w artykule nie ma firm, Wchodze na strone z butelkami i wyskakuje mi mnostwo tego! happybabby.pl/karmienie/butelki-i-akcesoria/butelki-do-karmienia Wejść w każdy opis zajmie sporo czasu. jakie macie typy na około roczne dziecko? Jakiś dobry smoczek antykolkowy. A może wszystkie funkcje na raz?