Poleć znajomym

Wtórne utonięcie - Nie lekceważ wypadków w wodzie!

Autor: , 4 czerwca 2014 w Dziecko, Komentarze (3) »

Zbliża się lato, a z nim harce w basenie i gonienie morskich fal. Dla wielu rodziców to szczególnie stresujący czas i niestety nie bez powodu, bo w ciągu kilku sekund beztroskie chwile mogą przerodzić się w prawdziwy koszmar.

Mrożąca krew w żyłach historia przydarzyła się autorce bloga Delighted Mom. Podczas rodzinnego przyjęcia nad basenem, jej synek wpadł do spa z hydromasażem, gdzie przez kilka sekund obracały nim silne strumienie wody. Mama wyciągnęła chłopca z basenu, dopilnowała, by odkrztusił wodę i z niewypowiedzianą ulgą stwierdziła, że wszystko jest w porządku. Kilka godzin później pędziła z dzieckiem na ostry dyżur po zaobserwowaniu objawów grożących, jak się okazało, wtórnym utonięciem...

Choć nie tak częste jak utonięcie na skutek bezpośredniego kontaktu z wodą, utonięcie wtórne jest realnym zagrożeniem i rocznie odpowiada za ponad 1000 przypadków śmiertelnych wśród dzieci.

Ponieważ reakcja nie jest natychmiastowa, a o zjawisku w zasadzie wcale się nie mówi, rodzice mogą mieć problem z identyfikacją objawów, a nawet nie zdawać sobie sprawy, że pozornie niegroźne zachłyśnięcie się wodą może mieć niebezpieczne następstwa.

Fot. WiLPrZ / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0) Fot. WiLPrZ / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Czym jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie to śmierć w wyniku powikłań po podtopieniu i może do niego dojść na skutek przedostania się nawet niewielkiej ilości wody do płuc. Płyn drażni pęcherzyki płucne, stopniowo pogarszając wydolność układu oddechowego i ostatecznie prowadząc do niewydolności oddechowej (niedotlenienia organizmu). Zagrażający życiu obrzęk płuc może wystąpić nawet po 3 dniach od podtopienia, a ryzyko niebezpiecznych powikłań wzrasta, gdy do wypadku doszło w sztucznym zbiorniku z chemicznie oczyszczaną wodą.

Jakie są objawy?

Po incydencie tzw. prawie utonięcia lub jakimkolwiek niepokojącym wypadku w wodzie, należy być szczególnie wyczulonym na takie symptomy jak:

 • trudności w oddychaniu
 • intensywny kaszel
 • nadmierne, nietypowe zmęczenie i ospałość
 • nietypowe stany związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu: spowolniona mowa, zaburzenia świadomości, itd.

Jeśli zauważysz u dziecka którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, natychmiast zadzwoń po pomoc lub udaj się do najbliższego szpitala. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli po zachłyśnięciu się wodą dziecko wymiotowało.

Czy można temu zapobiec?

Niebezpieczne incydenty w wodzie mogą zdarzyć się każdemu, nawet jeśli rodzic nawet na chwilę nie spuszcza dziecka z oka. Do utonięcia wystarczy już kilka centymetrów wody w ogrodowym baseniku, dlatego podstawowym środkiem zapobiegawczym jest nieustanna kontrola, ale również świadomość, że po niepokojących wypadkach dziecko należy bacznie obserwować i w razie wystąpienia objawów wtórnych, natychmiast reagować.

Doskonałym pomysłem są też lekcje pływania i rozmowy na temat bezpieczeństwa w wodzie – wiedza i praktyczne umiejętności mogą sprawić, że dziecko samo będzie unikało ryzykownych zachowań i nie wpadnie w panikę w kryzysowej sytuacji.

Polecamy wam również artykuł Tonięcie wygląda inaczej niż w filmach. Oznaki tonięcia mają niewiele wspólnego z naszymi wyobrażeniami i możemy nie zdawać sobie sprawy, że w zasięgu naszego wzroku ktoś właśnie walczy o życie.

Tagi: wtórne utonięcie, objawy tonięcia, dziecko na basenie

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. mamaela 5 czerwca 2014, 12:04

  bardzo ciekawe i ważne zwłaszcza teraz w sezonie wakacyjnym

 2. Wnikliwa (Gość) 14 sierpnia 2015, 20:35

  Nie lubię takich artykułów które straszą i są częścią prawdy, w utonięciu wtórnym chodzi o wodę słona!!!!

 3. Lola (Gość) 15 sierpnia 2015, 18:02

  I chlorowaną też, więc baseny wchodzą w grę.