Poleć znajomym

Wszystko o wzroście dziecka

Autor: , 4 lutego 2013 w Dziecko, Komentarze (4) »

Rodzice często się zastanawiają czy ich pociechy rosną prawidłowo i jakiego będą wzrostu. Martwią się też widząc swoje dziecko na tle rówieśników, że jest zbyt niskie lub przeciwnie, przewyższa ich o głowę. Czy wszystko jest prawidłowo – spróbuję wam pomóc.

Czy niskie dziecko kiedy dorośnie również będzie niskiego wzrostu?

Nie ma takiej zależności. Wzrost dziecka zależy od wielu czynników, a pierwszym z nich jest dziedziczność. Wiele cech naszego wyglądu zapisana jest w genach. Duże znaczenie ma wzrost rodziców, dziadków i pradziadków. Ale rozwój każdego dziecka może przebiegać inaczej. Wszystko zależy od indywidualnego zaprogramowania genetycznego. To, że nasza pociecha wśród swoich rówieśników w wieku dwu-, trzech- lat jest najmniejsza, to nie musi to oznaczać, że zawsze już tak będzie. Za kilka lat może nadrobić zaległości i przerośnie kolegów.

Czy moje dziecko rośnie prawidłowo

Na to pytanie najlepiej odpowie lekarz podczas tzw. bilansu zdrowia. Lekarz mierzy dziecko, a uzyskane pomiary porównuje z tabelami lub na siatkami centylowymi. Takie siatki znajdują się również w książeczkach zdrowia, więc każdy rodzic może sam nanosić na nie dane z badań kontrolnych. Powstanie tzw, krzywa rozwoju dziecka. Może ona przebiegać powyżej lub poniżej średniej, ale jeśli wznosi się systematycznie, nie ma powodu do niepokoju.

Czy dzieci rosną najszybciej podczas snu i w czasie wakacji?

Wielu rodziców zauważa, że pod koniec wakacji ich dzieci urosły nawet o parę centymetrów. Również podczas snu dzieci rosną szybciej. Dzieje się tak, ponieważ w fazie snu głębokiego wydzielają się największe ilości hormonu wzrostu. Dlatego też dzieci powinny mieć zapewnioną stałą porę snu, odpowiednią do ich wieku. Z kolei fakt, że latem dzieci rosną szybciej wynika z intensywniejszego nasłonecznienia. Podczas lata dzieci więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, zatem lepiej pracuje przysadka mózgowa, w której powstają hormony kontrolujące przebieg wzrostu, a skóra intensywniej wytwarza witaminę D3. Procesowi temu sprzyja większa aktywność fizyczna na powietrzu, obfitość świeżych owoców i warzyw oraz mniejsza ilość stresu.

Czy dzieci będą takiego samego wzrostu jak rodzice?

Trudno jest tak jednoznacznie pokusić się o takiego stwierdzenie. Na ostateczny wzrost dziecka wpływają geny, sposób odżywiania oraz nierzadko miejsce zamieszkania. Badania pokazują, że dzieci żyjące w miastach są nieco wyższe od swoich rówieśników mieszkających na wsi.

Często dzieci są wyższe od rodziców – dlaczego?

To zupełna prawidłowość, tzw trend sekularny. Z reguły kolejne pokolenia żyją w lepszych warunkach, lepiej się odżywiają, mają lepszą opiekę medyczną. Obecnie dorośli mężczyźni są średnio o 3,5 cm wyżsi niż ich ojcowie, natomiast kobiety o 3 cm są wyższe niż ich matki. Na temat coraz to wyższego pokolenia nierzadko krążą teorie, że winę za to ponoszą antybiotyki i tzw. ulepszacze żywności. Ale to problem na inny temat.

Tagi: wzrost dziecka, kiedy dzieci rosną najszybciej, prawidłowy rozwój dziecka, rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Tiki nerwowe u dziecka

  Tiki nerwowe u dziecka

  Jeśli zauważyłaś u dziecka mimowolny grymas na twarzy, niekontrolowany ruch mięśni barków lub kończyn dolnych, może to być znak, że maluch cierpi na tiki nerwowe. Sprawdź, jak z nimi ... Więcej »

 • Niemowlak na wadze

  Niemowlak na wadze

  Dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem już w momencie narodzin. Różnie też przybierają na wadze w kolejnych miesiącach życia. Ile zatem powinno ważyć zdrowe niemowlę? Więcej »

Komentarze

 1. Syska 5 lutego 2013, 9:50

  Jesli by isc za teorią ze dorosły meżczyzna w obecnych czasach jest 3,5 cm wyzszy od ojca to Oli powinien miec 204.5cm :D haha Mam nadzieje że az taki nie wyrosnie. Podobaja mi sie wysocy mężczyźni tak jak mój cudowny małżonek lecz w sytuacji kiedy wybieramy sie po jakiś ciuszek dla niego to już mi sie przestaje to podobać... Synku Nie więcej niż195 cm ;)

 2. marzena8888 7 lutego 2013, 13:54

  Mo mój też mężulek wys 190. Ja mam 176 i nasza córa też jest już wysoka! Ma rok i 7m a mierzy 91cm

 3. Aga.W 7 lutego 2013, 14:55

  heh no moj ma 182 wiec takie 185 moze byc :P za to ja najwyzsza to nie jestem.... :D ciekawostka ile te nasze Dziecie urosnie :D

 4. Myszka86 24 marca 2013, 13:49

  Na szczęście my jesteśmy z tej niższej półki, bo ok. 170 :) Ale to, że rodzice są wysocy wcale nie wyklucza tego, że dziecko będzie od nich niższe lub też równe z nimi :)