Poleć znajomym

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Autor: , 17 stycznia 2011 w Dziecko, Komentarze (3) »

Muzyka wspomaga rozwój rozwój intelektualny dziecka. Zdaniem naukowców pod wpływem muzyki rośnie poziom neuroprzekaźników, czyli substancji biorących udział w procesie uczenia.

Kiedyś w naszych domach było słychać więcej śpiewu. Nasze babcie podczas wykonywania prac domowych nuciły sobie piosenki. Usypiając dzieci lub wnuki również śpiewały kołysanki. Teraz niechętnie śpiewamy, zasłaniając się brakiem umiejętności lub czasu. Jednak warto się przemóc i robić to dla dzieci i razem z nimi. Muzyka uwrażliwia, bywa lekarstwem na smutki, kształtuje i pogłębia życie uczuciowe, daje dzieciom radość i spokój. Muzyka w znakomity sposób pobudza obszary w mózgu, które mają ścisły związek z uczeniem się. Śpiewanie, słuchanie muzyki, gra na instrumentach pozytywnie wpływa na życie uczuciowe,a o sukcesach w życiu w dużej mierze decyduje inteligencja emocjonalna.

Dziecko swoje pierwsze spotkanie z muzyką może mieć już w okresie niemowlęcym, a nawet jeszcze wcześniej, zanim pojawi się na świecie. Dzieci, które słuchały kojącej muzyki będąc jeszcze w brzuszku u mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a badania dowodzą, że nawet pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem.

Dla noworodka najlepszą muzyką jest czuły głos i śpiew mamy, który dociera do niego wcześniej niż obraz jej twarzy. Dziecko, które zaczyna już chodzić i wypowiadać pierwsze słowa, bardzo chętnie naśladuje dźwięki różnych przedmiotów np. pociąg, auto, piesek, kotek, pokrywki od garnków itd. Bardzo chętnie lubi też bawić się zabawkami, które wydobywają dźwięki, grać na instrumentach zabawkowych. Maluszek w wieku 1,5 roczku chętnie też "śpiewa" np. słysząc organy w kościele, lub tańczy przy muzyce.

Możemy też zauważyć, że dziecko inaczej się zachowuje, gdy muzyka jest skoczna i wesoła, a mniej się śmieje kiedy poważna i smutna. Są to spontaniczne i nieświadome reakcje, lecz w miarę obcowania z muzyką dzieci zaczynają mieć wyraźne upodobania. Dziecko dwuletnie bardzo żywo reaguje na ulubioną piosenkę, potrafi odtwarzać ją ruchem, a niekiedy umie coś już zaśpiewać.

Ale włączanie muzyki dziecku nie oznacza, że ma być włączone radio i telewizor przez cały dzień. Powinna to być forma zabawy. Najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią muzykę dla dzieci, wesołą, pogodną, z prostymi słowami.. Śpiewajmy razem z dzieckiem, jest tyle łatwych i prostych rymowanek. Przy śpiewaniu włącz maluszka do aktywnego słuchania, klaszcz w dłonie, zachęć by śpiewał razem z tobą. Śpiewając lub słuchając muzyki tańczmy, maszerujmy w takt muzyki z naszym dzieckiem. Taka forma zabawy będzie prawdziwą radością dla naszej pociechy.

Kup też dziecku proste instrumenty muzyczne - bębenek, tamburyn, cymbałki. Obecnie w sklepach mamy przesyt zabawek, które wydają melodie np. chodziki, samochody itp. W razie możliwości wyłączajmy te dźwięki, przynajmniej czasowo. Chrońmy uszy naszego maluszka przed hałasem.

Zdolności muzyczne wyraźnie widać już w wieku przedszkolnym. Ale ich dalszy rozwój zależy od wcześniejszych doświadczeń. Wiele też zależy co z robimy z tym talentem. Ważne by się zbytnio nie spieszyć.

Tagi: wpływ muzyki na rozwój dziecka, zabawy muzyczne, zabawy z dzieckiem

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Rozwój dziecka przez ruch i zabawę

  Wszyscy dobrze wiemy, że ruch i ćwiczenia służą naszej sprawności i zdrowiu. Nie zawsze jednak myślimy, że kilkumiesięczny maluszek też może ćwiczyć. Więcej »

 • Dziecko przed telewizorem

  Dziecko przed telewizorem

  Dzieci chętnie oglądają telewizję. Interesują je kolory i ruszające się obrazy. Niestety tę przyjemność należy malcu dozować, a niemowlęciu w ogóle nie powinno się pozwalać na jej ... Więcej »

 • Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Dziwne zachowania dziecka podczas snu

  Rodzice często bez końca wpatrują się w swoje nowo narodzone skarby – z obezwładniającej miłości, ale nierzadko też z paraliżującego strachu. Niektórzy rezygnują ze snu, by śledzić ... Więcej »

 • Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Sen dziecka - 10 klasycznych błędów rodziców

  Jeśli pora drzemki i wieczorne zasypianie to w twoim domu czas prawdziwej próby sił, być może popełniasz błędy, które zaburzają naturalny rytm dobowy dziecka. Zobacz, jak ich uniknąć. Więcej »

Komentarze

 1. sysia 5 października 2011, 13:14

  w ciąży puszczałam mojemu synkowi muzyke z karuzeli no i uspokaja go teraz ta melodia , lecz i tak nic tak nie mpomaga jak kawałek mariki " moje serce "

 2. Black_rose 29 października 2011, 18:20

  moją małą bardzo uspokaja muzyka z MTV :D której słuchałam całą ciążę ;)

 3. uszatka (Gość) 30 grudnia 2014, 22:31

  ja wam powiem tylko tyle, że wraz z moim maluszkiem słuchałam muzyki klasycznej od momentu kiedy był w moim łonie, od bardzo wczesnego czasu zauważyliśmy jego zacięcie do muzyki i kupiliśmy keybord, dzisiaj już chodzi na lekcje gry na fortepianie, a my przymierzamy się do zakupu fortepianu, oboje z mężem wiemy, że obcowanie z muzyką od samego początku miało ogromny wpływ na jego rozwój muzyczny.