Woda dla dziecka
Jak mówi stare przysłowie, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Ważne, by od najmłodszych lat wpajać dziecku zdrowe nawyki, a jednym z nich jest niewątpliwie picie wody. Choć dziecko jest mniejsze, jego zapotrzebowanie na wodę jest większe niż u dorosłego człowieka i wynosi od 10 do 15 % masy ciała.
Ciało dorosłego człowieka w 60% składa się z wody, a w ciele noworodka jest jej nawet 94%. Woda jest niezbędna do życia, ponieważ pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji. Do podstawowych należą: regulacja temperatury ciała, transport substancji odżywczych, rozpuszczanie związków powstających w reakcjach metabolicznych oraz dostarczanie składników mineralnych i tlenu do wszystkich komórek.
Organizm człowieka nie magazynuje wody, dlatego istnieje konieczność stałego jej uzupełniania. Należy to robić sukcesywnie przez cały dzień. Odczuwalne pragnienie informuje o znacznym spadku płynów w naszym ciele i może być pierwszą oznaką odwodnienia. Utrata 3% wody z organizmu powoduje zmęczenie i spadek koncentracji, a ubytek 10% stanowi zagrożenie życia.
U dzieci nawet niewielkie odwodnienie powoduje bóle głowy i zaburzenia koncentracji. By do niego nie dopuścić, powinniśmy regularnie podawać dzieciom czystą wodę, nie soki i słodkie napoje. Zbyt duży ich udział w diecie dziecka przyczynia się do powstawania otyłości, wiąże się też z ryzykiem wystąpienia biegunki fermentacyjnej oraz bolesnych wzdęć brzucha. Gazowane, sztucznie barwione napoje zawierają kwas fosforowy, który wypłukuje wapń z kości, powodując zaburzenia wzrostu i rozwoju dziecka.
Instytut Żywności i Żywienia opracował specjalne normy zalecanego spożycia wody na dobę:
- niemowlęta – do 800 ml
- dzieci w wieku 1-3 lat – 1300 ml
- dzieci w wieku 4-6 lat – 1700 ml
- dzieci w wieku 7-9 lat – 1900 ml
- dziewczęta 10-12 lat – 2100 ml, chłopcy – 2400 ml
- dziewczęta 13-15 – 2200 ml, chłopcy – 3000 ml
- dziewczęta 16-18 – 2300 ml, chłopcy – 3300 ml
Odpowiednia woda to źródło cennych pierwiastków m.in. magnezu i wapnia, których niedobór uniemożliwia prawidłowy rozwój ciała i pracę umysłu młodego człowieka. Magnez uczestniczy w ponad połowie procesów biochemicznych, jakie w każdej chwili zachodzą w naszym organizmie. Wspomaga pracę mózgu i jest niezbędny dla odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Ubytek tego pierwiastka objawia się u dziecka nadpobudliwością psychoruchową, agresją, częstymi zmianami nastroju, problemami z zapamiętywaniem i ogólnym osłabieniem. Wapń to oczywiście podstawowy budulec kości i zębów, a jego niewystarczająca ilość ryzyko krzywicy.
Najwięcej makro i mikroelementów znajduje się w wodach wysokozmineralizowanych, które można pić już od 3 roku życia. Zawierają one od 1500 do 4000 mg składników mineralnych na litr. Takie informacje widnieją na każdej etykiecie. Warto je czytać, by świadomie wybierać najlepszą wodę dla dziecka i dla całej rodziny.
Przykładem takiej wysokozmineralizowanej wody jest Muszynianka, w której ogólna zawartość rozpuszczalnych składników wynosi ok. 1800 mg/l. To woda alkaliczna, magnezowo-wapniowa, ceniona przez konsumentów ze względu na przyjemny smak.
Poleć znajomym