Poleć znajomym

Woda dla ciężarnej

Autor: , 22 lipca 2009 w Ciąża, Komentarze (2) »

Kobiety w ciąży powinny pić wodę wysokozmineralizowaną, a ograniczyć spożywanie soli w potrawach. Zawarty w wodzie sód jest niezębny do utrzymania doskonałej kondycji i zdrowia.

Pijąc wody niskozmineralizowane kobiety w ciąży ograniczają sobie dostęp do sodu, ważnego pierwiastka dla funkcjonowania całego organizmu. Często z obawy przed nadciśnieniem unikają soli w diecie. W wyniku tego są osłabione i dopada je zmęczenie.

Sód jest niezbędnym elektrolitem w naszych komórkach. Korzystnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, a także reguluje metabolizm i procesy przemiany materii. Dostarcza składniki odżywcze do poszczególnych komórek, dlatego nie możemy zupełnie wyeliminować jej z diety. Dzienna racja sodu, który powinno się dostarczyć do organizmu to 4 gramy czyli 4000 mg.

Zamiast rezygnować z picia wód wysokozmineralizowanych, które dostarczają potrzebnej dawki sodu, należy ograniczyć sól w diecie. Duże jej ilości zawierają produkty konserwowane, dania gotowe, ale także chleb czy wędlina. Sól w nich zawarta jest często przyczyną nadciśnienia, a nie woda wysokozmienralizowana, jak często błędnie się sądzi. W litrze takiej wody jest ok. 200 mg sodu, czyli tyle, co w dwóch plasterkach wędliny. Nie należy jednak przesadzać z ilością jej picia. We wszystkim należy zachować umiar.

Tagi: woda, woda niegazowana, woda w ciąży

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

Komentarze

 1. dora27 11 października 2011, 9:19

  wody to ja od początku piję litrami :) zawsze zaopatruje się w gotowe kupione butelki wody średniomineralizowanej :) no i soki pomarańczowe :)

 2. Lubiria (Gość) 11 marca 2015, 13:43

  Oj tak, w ciazy woda jest wazna, tez piła litrami, nawet dzbanek filtrujacy Dafi sobie kupiłam, mieszkam na zadupiu, a podobno jakoś wody wpływa na skóre dziecka, czy to prawda?