Poleć znajomym

Witaminy w ciąży

Autor: , 10 sierpnia 2010 w Ciąża, Komentarze (17) »

Dieta kobiety w ciąży powinna zostać dobrana w sposób jak najbardziej optymalny, aby mogła ona dostarczyć swojemu dziecku wszelkie, niezbędne składniki odżywcze. Witaminy to jeden z elementów, które koniecznie muszą znaleźć się w jej składzie. Sposób odżywiania ciężarnych powinien być inny, niż kobiet, które nie oczekują dziecka.

Najczęściej, na samym początku ciąży żadna kobieta nie odżywia się idealnie, ponieważ zwykle przeszkodą bywają poranne mdłości, wymioty, a co za tym idzie – brak apetytu.

Dieta bogata w witaminy

Bardzo często to, co spożywamy, nie na długo pozostaje w naszym żołądku, dlatego też trudno jest mówić o odpowiednim odżywianiu i wartościach witaminowych naszej diety. Niemniej jednak, szczególnie w okresie ciąży kobieta powinna zadbać o to, aby przyjmować pokarmy z odpowiednią zawartością witamin. Żadna dieta nie zastąpi dobroczynnego wpływu witamin na organizm kobiety ciężarnej.

Dobrze by było, aby notować wszystko to, co jemy. W taki sposób o wiele łatwiej jest wychwycić błędy i ulepszyć jadłospis kobiety spodziewającej się dziecka. Dodatkowo, notując kolejne pokarmy, będziesz mogła rozeznać się w tym, co powoduje u Ciebie mdłości. W ciąży zaleca się jedzenie prostych, naturalnych posiłków, unikanie konserw, nieświeżych potraw i używek. Zakazane jest picie alkoholu, czy też palenie papierosów.

Nigdy nie można mieć 100% pewności na temat stopnia przyswajania witamin i innych walorów odżywczych tego, co się je, dlatego też dodatkowo powinno się przyjmować doustnie witaminy w tabletkach. Jest to bardzo istotne, co potwierdzają liczne badania. U dzieci kobiet przyjmujących preparaty witaminowe, które m.in. zawierają kwas foliowy, znacznie rzadziej zdarzają się wady rozwojowe, czego przykładem jest rozszczep cewy nerwowej. Po drugie, przyjmowanie witamin, w tym witaminy B6, może wpłynąć na zminimalizowanie porannych mdłości.

Co powinny zawierać preparaty witaminowe?

Dobry preparat witaminowy dla kobiet w ciąży nie powinien zawierać więcej niż 4000 jednostek witaminy A, od 400 do 600 jednostek mikrogramów, 250 mg wapnia, ale tylko wtedy, gdy przyjmujesz wystarczającą ilości wapnia z pożywienia. Jeśli Twoja dieta nie jest bogata w wapń, będzie potrzebowała uzupełnienia tego składnika do wielkości 1200 mg. Oprócz tego, preparat witaminowy skonstruowany dla kobiet w ciąży, musi mieć w swoim składzie: 30 mg żelaza, 12 mg cynku, 2 mg miedzi, 400 jednostek witaminy D, 80 mg witaminy C, 15 mg witaminy E, 1,4 mg witaminy B1, 1,4 mg ryboflawiny, która należy do grupy witamin B, 18 mg niacyny, również z grupy witamin B, oraz 2,6 mg witaminy B12.

Dokładnie takie proporcje witamin powinny znaleźć się w dobrym preparacie witaminowym dla kobiet w ciąży. Można je odczytać na etykiecie farmaceutyku, który masz zamiar przyjmować.

Dodatkowo, preparaty witaminowe mogą również zawierać: magnez, fluorek, biotynę, czyli witaminę H, fosfor i kwas pantotenowy. Właśnie takie ilości witamin powinnaś odnaleźć na etykiecie preparatu witaminowego, który masz zamiar przyjmować.

Niezalecane jest zażywanie innych preparatów zawierających składniki odżywcze niż te, które są adresowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Każdy taki farmaceutyk powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem. Należy pamiętać, że lepiej przyswajane przez organizm ciężarnej są tabletki powlekane. Bywa, że żelazo zawarte w preparatach witaminowych wywoła zaparcie lub biegunkę. Jeśli tak się stanie, powinnaś pomyśleć nad zmianą preparatu.

Tagi: zdrowie w ciąży, preparaty witaminowe w ciąży, żelazo w ciąży, kwas foliowy

Podobne artykuły:

 • Kwas foliowy - witamina ważna dla przyszłego dziecka

  Kwas foliowy - witamina ważna dla przyszłego dziecka

  Urodzenie zdrowego dziecka to dla przyszłych rodziców prawdziwy skarb. Kwas foliowy - witamina z grupy B zapobiega aż w 70% wadom układu nerwowego. Więcej »

 • Jak przygotować się do ciąży?

  Jak przygotować się do ciąży?

  Jeśli rozsądnie podchodzisz do kwestii potomstwa, wykorzystaj czas przed zajściem w ciążę na odpowiednie przygotowanie i przetestowanie organizmu. Podpowiadamy jak to zrobić. Więcej »

 • Rozwój ciąży Pierwszy trymestr

  Rozwój ciąży
  Pierwszy trymestr

  Jesteś w ciąży! Dwie kreski na teście ciążowym i pierwsze, rozpoznawalne przez ciebie objawy wyraźnie o tym świadczą. I chociaż na zewnątrz nic się na razie nie zmieniłaś, to w twoim ... Więcej »

 • Opryszczka w ciąży

  Opryszczka w ciąży

  Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, a teraz jesteś w ciąży, powinnaś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu. Twoje przeciwciała najprawdopodobniej będą chroniły płód w ... Więcej »

Komentarze

 1. madziarka19 13 marca 2011, 8:37

  Najlepsze witaminy to owoce i warzywa!

 2. agf 6 czerwca 2011, 23:49

  Ja owoce i warzywa jem, ale zestaw witamin dla kobiet w ciąży też przyjmuję - na pewno nie szkodzą, a przynajmniej jest pewność, ze organizm dostaje wszystko we właściwych dawkach.

 3. mamaela 12 czerwca 2011, 10:46

  Ja łykam regularnie witaminki dla ciężarnych i dodatkowo magnez i jak spada hemoglobina to lekarz dokłada mi coś z żelazem. Ale fakt zdrowe jedzonko to podstawa :)

 4. Donia1982 16 lipca 2011, 9:20

  bardzo dobrze że artykuł wspomina o ograniczonym spożyciu wit. a. w nadmiarze może ona mieć szkodliwy wpływ na płód. przejrzyjcie skład wszystkich kapsułek, które bierzecie, np. belissa na włosy, skórę i paznokcie juz ma w sobie duzo wit. a .więc jeden taki kompleks na raz.

 5. snoopy90 24 lipca 2011, 21:30

  ja zjadam codzienie tabletke femibion dla kobiet w ciazy,polecila mi moja lekarka a o tego owoce i warzywa

 6. dora27 10 października 2011, 21:52

  ja łykam od początku kwas foliowy uzupełniany witaminami i codziennie zajadam owoce i warzywa ;) nie pamiętam już żebym choć jeden dzień bez owoca przeżyła :)

 7. Black_rose 11 października 2011, 15:31

  ja łykałam Femibion całą ciąże i wyniki były b. dobre :) nie wiem czy sama dieta byłaby aż tak bogata w składniki odżywcze

 8. hej (Gość) 18 października 2011, 16:32

  Ja jestem w 24 tyg. ciaży i nie łykam nic!Odżywiam się zdrowo i jest ok

 9. patusia 3 listopada 2011, 10:34

  świeże owoce i warzywa :) to jest to!!!
  a w tabletkach tylko kwas foliowy łykam.

 10. sylwia (Gość) 2 stycznia 2012, 15:59

  nie ma co umowmy sie ale same warzywa i owoce sie nie sprawdza, nie wierze ze osoby ktore nie lykaja kwasu foliowego jedza codzziennie pietruszke np... ja lykam tylko femibion....i wyniki mam doskonale....

 11. dorcia24 13 stycznia 2012, 18:09

  no a ja falvit i kwas foliowy bo wit nigdy za wiele prawda

 12. ania (Gość) 13 marca 2012, 9:38

  ja mam prenatal classic :)

 13. Karolinia 4 czerwca 2012, 13:10

  Dorcia , a jednak, można przedobrzyć ;p
  Ja w ciąży łykałam Femibon.

 14. Monik (Gość) 23 lipca 2012, 9:18

  Ja łykam Centrum Materne plus DHA, no i wiadomo odżywiam się dobrze i staram się nie przemęczać. Z badania USG wynika, że wszystko jest w porządku i oby było tak dalej. Trzymajcie kciuki.

 15. Jolcia (Gość) 12 stycznia 2013, 16:00

  Ja w pierwszej ciąży brałam kwas foliowy a potem falvit a dziecko ważyło 2600 w drugiej nie brałam nic i urodził się zdrowy bobas o wadze 3900.

 16. janja 3 lutego 2014, 18:46

  W sumie najważniejszy jest kwas foliowy i to w formie leku, bo cewa nerwowa zamyka się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu i od niej zależy zdrowy układ nerwowy dziecka

 17. Daria (Gość) 25 stycznia 2017, 13:52

  Ja jestem już w drugiej ciąży. Za pierwszym razem brałam witaminy, kwas foliowy. Dodatkowo w aptece kupowałam ecomer IQ ma kwas DHA, który jest ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. Stosuję tę metodę też teraz.