Witaminy dla kobiet w ciąży
Właściwa podaż składników witaminowo-mineralnych w ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży, zdrowia matki, a także produkcji pokarmu i regeneracji w okresie połogu. Priorytetem jest wtedy zbilansowana dieta, ale konieczna jest również odpowiednia suplementacja.
Zapotrzebowanie na witaminy oraz mikro- i makroelementy wzrasta już od pierwszych dni ciąży, a o ich prawidłowy poziom należy zadbać jeszcze przed poczęciem. Pozwala to nie tylko ograniczyć ryzyko pewnych wad rozwojowych płodu, ale również korzystnie wpływa na płodność.
Kwas foliowy
Przynajmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, przyszła mama powinna rozpocząć suplementację kwasu foliowego (witaminy B9) w dawce wynoszącej 0,4 mg dziennie. W formie naturalnej kwas foliowy występuje m.in. w brokułach, brukselce, szpinaku, szparagach, roślinach strączkowych i pomarańczach, ale bardzo łatwo ulega rozpadowi podczas gotowania, dlatego żywność nie jest wystarczającym źródłem folianów w przypadku ciąży, która już od pierwszych dni drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na witaminę B9.
Kwas foliowy pełni kluczową rolę w podziałach komórkowych dlatego jest najważniejszą witaminą dla rozwijającego się płodu. Prawidłowa podaż kwasu foliowego u ciężarnej zapobiega wadom cewy nerwowej płodu i wadom serca, a także zmniejsza ryzyko poronień. Jeśli chodzi o przyszłą mamę, prawidłowe stężenie kwasu foliowego ma szczególne znaczenie dla prawidłowej czynności układu nerwowego, a także pobudza produkcję krwi i może zapobiegać rozwojowi nowotworów.
Kwas foliowy to stosunkowo niewielki wydatek (zobacz np. Folik). Nieco więcej kosztują suplementy, w skład których oprócz kwasu foliowego wchodzą inne witaminy i składniki mineralne uzupełniające dietę przyszłej mamy. Do najpopularniejszych preparatów tego typu należą Femibion Natal i Prenatal Classic. Jeśli szukasz produktu hipoalergicznego i wegańskiego, bez dodatku skrobi, cukru, pszenicy, soi, sztucznych substancji konserwujących, zapachowych i barwiących oraz innych potencjalnych alergenów, wybierz kwas foliowy Solgar.
Inne witaminy i minerały
O tym, czy niezbędna jest suplementacja innych witamin i minerałów powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę, w zależności od samopoczucia przyszłej mamy, jej wyników badań i innych czynników. Jeśli zmagasz się z wyjątkowo nasilonymi dolegliwościami pierwszego trymestru, konieczne będzie przyjmowanie żelaza w połączeniu z witaminą C i witaminy B6, przy zaburzeniach nastroju i bolesnych kurczach łydek, pomocny będzie magnez, a wapń będzie zapobiegał skokom ciśnienia. W związku z tym, że coraz częściej dochodzi do niedoborów witaminy D u dzieci i dorosłych, sugeruje się też, by kobiety w ciąży przyjmowały ją bez względu na porę roku (witamina D wytwarza się w skórze pod wpływem promieni słonecznych).
Jeśli prowadzisz diety wykluczeniowe lub nie tolerujesz pewnych grup pokarmów i chcesz mieć pewność, że dostarczasz sobie wszystkich niezbędnych składników, zapytaj ginekologa, czy możesz stosować preparaty multiwitaminowo-mineralne , np. Solgar Witaminy i minerały prenatalne. Kompleksy tego typu charakteryzują się starannie dobranymi proporcjami składników, ale aby uniknąć przypadkowego przedawkowania, stosowanie wszelkich suplementów należy konsultować z lekarzem.
Poleć znajomym