Poleć znajomym

Witamina D3 - skutki niedoboru i przedawkowania

Autor: , 9 grudnia 2010 w Niemowlę, Komentarze (6) »

Lekarze pediatrzy często spotykają się z pytaniami ile należy podawać dziecku witaminy D3 zimą i czy latem należy podawać. Jakie są skutki niedoboru czy też przedawkowania tej witaminy.

Skutki niedoboru

Małe dziecko rośnie bardzo szybko i z każdym miesiącem przybywa mu kilka centymetrów, przybywa też na wadze. Rosną jego rączki, nóżki, poszerza się obwód głowy, klatki piersiowej. Z tego też powodu dzieci muszą być dobrze odżywione, a za ten proces odpowiada odpowiednia dawka witaminy D3. Jeżeli jest jej za mało dziecko narażone jest na krzywicę. Objawia się ona poceniem potylicy, niezarastaniem ciemienia, późniejszym wyżynaniem zębów. Powiększa się też śledziona i wątroba, zmniejsza obwód klatki piersiowej. Zaczynają deformować się kości - szpotawość kolan, krzywy kręgosłup.

Skutki nadmiaru

Nadmiar witaminy jest również niekorzystny. Dziecku stale się chce pić, często oddaje mocz, jest niespokojne, nie ma apetytu, wymiotuje. Przy dłużej utrzymującym się nadmiarze może dojść do mikrozwapnień w nerkach lub kamicy nerkowej i nadciśnienia.

Prawidłowe dawki

Zdrowe dziecko powinno przyjmować witaminę D3 codziennie, począwszy od 3 tygodnia życia przez cały okres niemowlęcy w dawce 400-800 jm (1-2 krople). Witaminę podajemy dziecku bezpośrednio do buzi, gdyż zmieszana z mlekiem nie zawsze w całości trafia do organizmu. Często zatrzymuje się na ściankach butelki, czy też pozostaje w niedopitej butelce. Z tego samego powodu nie należy bezpośrednio po podaniu dziecku witaminy przystawiać do piersi lub uspokajać smoczkiem. Witaminy nie należy podawać również przed bezpośrednim wyjściem na słońce, gdyż może to spowodować przedawkowanie. Aby witamina dobrze się wchłonęła, potrzebny jest tłuszcz. Najlepiej podawać ją wieczorem, tuż po karmieniu, lub na 5-10 minut przed karmieniem.

Dawkę witaminy nigdy nie zmniejszamy ani nie z większamy na własną rękę. Może to zrobić lekarz pediatra. Przy określeniu jej ilości bierze zazwyczaj pod uwagę czy dziecko mieszka na wsi, czy w mieście, jak jest karmione, czy przy karmieniu piersią matka zażywa preparaty witaminowe. Przy karmieniu butelką maluszki często otrzymują witaminę D3 w mleku i gotowych mieszankach. Dla określenia dawki lekarz może zlecić badanie moczu, aby ocenić ilość wydalanego wapnia oraz krwi, w której oceniane są poziomy wapnia, fosforu i fosfatazy alkalicznej - enzymu świadczącego m.in. o aktywności komórek kościotwórczych.

Witaminę D3 możemy wyeliminować jedynie latem, jeżeli mieszkamy lub przebywamy na wsi z dala od miasta. W dużym mieście promienie słoneczne pochłaniane są przez kurz i dym. Wystarczy wówczas krótki spacer, aby odkryta skóra twarzy i rączek wytworzyła dawkę witaminy D3 pokrywająca w 100% zapotrzebowanie organizmu.

Tagi: witamina D3, skutki niedoboru witaminy D3, nadmiar witaminy D3, dawki witaminy D3, krzywica, witaminy, niemowlę

Podobne artykuły:

 • Witamina D3 dla dzieci i niemowląt

  Witamina D3 dla dzieci i niemowląt

  Choć witaminy D3 potrzebujemy w gruncie rzeczy niewiele, coraz częściej diagnozuje się jej niedobory. Podawanie jej niemowlętom i małym dzieciom jest absolutnie niezbędne, a obecnie panuje ... Więcej »

 • Co powinnaś wiedzieć o witaminach

  Co powinnaś wiedzieć o witaminach

  Wiele mam zadaje sobie pytanie - czy urozmaicona dieta dostarcza wszystkich witamin, czy podawać witaminy, jeśli tak, to jakie? Prawdy i mity na temat witamin. Więcej »

 • Witamina E na płodność i laktację

  Witamina E na płodność i laktację

  Witamina E zmniejsza ryzyko rozwoju raka, choroby niedokrwiennej serca, zaćmy, chorób infekcyjnych. Ponadto jest bardzo ważna dla kobiet planujących potomstwo, w okresie ciąży i laktacji. Więcej »

 • Solgar - suplementy i witaminy dla kobiet

  Solgar - suplementy i witaminy dla kobiet

  Firma Solgar powstała w 1947 roku i jest obecnie jednym z najbardziej renomowanych producentów suplementów witaminowych, ziołowych i mineralnych. W swojej bogatej ofercie ma kilka godnych ... Więcej »

Komentarze

 1. młoda mama (Gość) 22 lutego 2011, 15:19

  Teraz w ksiażeczce dziecka poleca się witaminę D od pierszych dni życia.

 2. mikusiowa 26 lipca 2011, 11:49

  Sama nie wiem jak to z tą witamina jest podawałam małemu po jednej kropli ale pozniej lekarz zalecil podawanie tranu. w lato zrezygnowałam z obu na jesien skonsultuje to z lekarzem co bedzie lepsze.

 3. sysia 10 października 2011, 22:48

  Ja daje 3 kropelki bo wiekszosc i tak wypluwa

 4. ... (Gość) 25 grudnia 2012, 19:28

  podawałam do roku czasu zgodnie z zaleceniami ze szpitala, nigdy pediatra nie zapytał czy podaje. A teraz dowiedziałam sie że do 3 roku .... Moja córka ma 16 miesięcy. czy popełniłam błąd?

 5. Liliana (Gość) 21 lutego 2015, 15:09

  Podaję już 2 rok witaminę D , moje dziecko jak było małe miało problem z ciemiączkiem i glówka mu się pociła. Lekarz postraszył minie krzywicą i podaję Vita D regularnie .

 6. Gosia (Gość) 28 maja 2015, 14:34

  No to u nas w badaniu wyszedł niedobór witaminy D3. Też kupię tę Vita D i będę podawać i za jakiś czas znowu zrobię badanie kontrolne.