Witamina D3 - skutki niedoboru i przedawkowania
Lekarze pediatrzy często spotykają się z pytaniami ile należy podawać dziecku witaminy D3 zimą i czy latem należy podawać. Jakie są skutki niedoboru czy też przedawkowania tej witaminy.
Skutki niedoboru
Małe dziecko rośnie bardzo szybko i z każdym miesiącem przybywa mu kilka centymetrów, przybywa też na wadze. Rosną jego rączki, nóżki, poszerza się obwód głowy, klatki piersiowej. Z tego też powodu dzieci muszą być dobrze odżywione, a za ten proces odpowiada odpowiednia dawka witaminy D3. Jeżeli jest jej za mało dziecko narażone jest na krzywicę. Objawia się ona poceniem potylicy, niezarastaniem ciemienia, późniejszym wyżynaniem zębów. Powiększa się też śledziona i wątroba, zmniejsza obwód klatki piersiowej. Zaczynają deformować się kości - szpotawość kolan, krzywy kręgosłup.
Skutki nadmiaru
Nadmiar witaminy jest również niekorzystny. Dziecku stale się chce pić, często oddaje mocz, jest niespokojne, nie ma apetytu, wymiotuje. Przy dłużej utrzymującym się nadmiarze może dojść do mikrozwapnień w nerkach lub kamicy nerkowej i nadciśnienia.
Prawidłowe dawki
Zdrowe dziecko powinno przyjmować witaminę D3 codziennie, począwszy od 3 tygodnia życia przez cały okres niemowlęcy w dawce 400-800 jm (1-2 krople). Witaminę podajemy dziecku bezpośrednio do buzi, gdyż zmieszana z mlekiem nie zawsze w całości trafia do organizmu. Często zatrzymuje się na ściankach butelki, czy też pozostaje w niedopitej butelce. Z tego samego powodu nie należy bezpośrednio po podaniu dziecku witaminy przystawiać do piersi lub uspokajać smoczkiem. Witaminy nie należy podawać również przed bezpośrednim wyjściem na słońce, gdyż może to spowodować przedawkowanie. Aby witamina dobrze się wchłonęła, potrzebny jest tłuszcz. Najlepiej podawać ją wieczorem, tuż po karmieniu, lub na 5-10 minut przed karmieniem.
Dawkę witaminy nigdy nie zmniejszamy ani nie z większamy na własną rękę. Może to zrobić lekarz pediatra. Przy określeniu jej ilości bierze zazwyczaj pod uwagę czy dziecko mieszka na wsi, czy w mieście, jak jest karmione, czy przy karmieniu piersią matka zażywa preparaty witaminowe. Przy karmieniu butelką maluszki często otrzymują witaminę D3 w mleku i gotowych mieszankach. Dla określenia dawki lekarz może zlecić badanie moczu, aby ocenić ilość wydalanego wapnia oraz krwi, w której oceniane są poziomy wapnia, fosforu i fosfatazy alkalicznej - enzymu świadczącego m.in. o aktywności komórek kościotwórczych.
Witaminę D3 możemy wyeliminować jedynie latem, jeżeli mieszkamy lub przebywamy na wsi z dala od miasta. W dużym mieście promienie słoneczne pochłaniane są przez kurz i dym. Wystarczy wówczas krótki spacer, aby odkryta skóra twarzy i rączek wytworzyła dawkę witaminy D3 pokrywająca w 100% zapotrzebowanie organizmu.
Poleć znajomym