Poleć znajomym

Witamina D3 dla dzieci i niemowląt

Autor: , 22 sierpnia 2013 w Niemowlę, Komentarze (11) »

Choć witaminy D3 potrzebujemy w gruncie rzeczy niewiele, coraz częściej diagnozuje się jej niedobory. Podawanie jej niemowlętom i małym dzieciom jest absolutnie niezbędne, a obecnie panuje nawet pogląd, że suplementacja powinna obejmować cały okres wzrostu dziecka. Dlaczego?

Witamina D3 to związek chemiczny, który powstaje w skórze pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne, stąd też największe niedobory obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. U niemowląt i małych dzieci, które wyjątkowo skrupulatnie chronimy przed słońcem, uzupełnianie witaminy D3 jest konieczne przez cały rok, zwłaszcza, że mleko matki zawiera jej niewiele. Dlaczego jest to tak ważne?

Do podstawowych funkcji witaminy D3 w organizmie należy regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej, która nierozerwalnie wiąże się z rozwojem kośćca. Dzięki „słonecznej” witaminie możliwe jest pobieranie wapnia i fosforu z pożywienia, a co za tym idzie, wyżynanie się zdrowych zębów, utwardzanie się kości oraz utrzymanie ich prawidłowej mineralizacji. Dla rozwijającego się szkieletu, witamina D3 to najważniejsze paliwo, a utrzymujące się niedobory mogą powodować nieodwracalne zaburzenia rozwojowe i zmiany w układzie kostnym.

Niedobór witaminy D3 u dzieci

Konsekwencją niedoboru witaminy D w okresie niemowlęctwa mogą być nieodwracalne wady postawy, nazywane krzywicą. Pierwsze objawy krzywicy to utrata łaknienia, wzmożone pocenie się, skłonność do zaparć i niepokoju. Następnie w zależności od wieku chorego można zaobserwować:

 • rozmiękczenie kości potylicy, kwadratową czaszkę, opóźnione zarastanie ciemiączka,
 • zniekształcenia kości, zmniejszenie obwodu klatki piersiowej, skłonność do złamań, skrzywienie kręgosłupa,
 • opóźniony wzrost i ząbkowanie, podatność na próchnicę,
 • napady drgawkowe, tężyczka,
 • osłabienie napięcia mięśniowego, trudności w utrzymaniu głowy w pionie,
 • upośledzenie odporności.

Dawkowanie witaminy D3

Zalecane dzienne spożycie witaminy D3 dla noworodków i niemowląt wynosi 400 j.m. na dobę, przy czym dawkę zawsze określa pediatra w zależności od klimatu, długości ciąży, oraz tego, czym karmione jest dziecko. Wcześniaki mogą potrzebować znacznie większej suplementacji, a niemowlęta karmione wzbogacanym w witaminy mlekiem modyfikowanym zwykle nie potrzebują jej wcale. Moment włączenia suplementacji zależy natomiast od ewentualnej suplementacji matki w trakcie ciąży. Zazwyczaj witaminę podaje się od 15 dnia życia, ale jeśli matka nie uzupełniała witaminy D3, dziecku podaje się ją już po tygodniu.

Nie zapomnij zapytać o to w szpitalu i nie ustalaj dawek na własną rękę. Nadmiar witaminy D3 może być równie szkodliwy co jej niedobór. Zbyt duże stężenie witaminy D3 może skutkować wymiotami, zaparciami, pobudzeniem nerwowym, brakiem apetytu, a także uszkodzeniem nerek, zaburzeniami rytmu serca i wytrącaniem się nadmiaru wapnia w nerkach, co może z kolei prowadzić do kamicy nerkowej.

Witaminę D3 podaje się dzieciom w postaci kropelek. Dozowanie ułatwiają specjalne kapsułki typu twist-off – wystarczy oderwać końcówkę kapsułki, a następnie wycisnąć zawartość bezpośrednio do ust dziecka. Godnym polecenia produktem jest Witamina D3 Bobik D. Opakowanie zawiera 30 kapsułek i wystarczy na miesiąc stosowania.

Dzieciom karmionym piersią podaje się również witaminę K począwszy od 2 tygodnia do ukończenia 3 miesiąca życia. Wygodną opcją jest wtedy połączenie witaminy D i K w jednej kapsułce, np. KID-VITUM Witamina K i D dla niemowląt.

Tagi: dawki witaminy D3, witamina D3, nadmiar witaminy D3, podawanie witamin dziecku, krzywica

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Witaminy dla kobiet w ciąży

  Witaminy dla kobiet w ciąży

  Właściwa podaż składników witaminowo-mineralnych w ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży, zdrowia matki, a także produkcji pokarmu i regeneracji w ... Więcej »

 • Witamina D dla kobiet w ciąży

  Witamina D dla kobiet w ciąży

  Według badan amerykańskich naukowców uzupełnianie diety witaminą D u kobiet w ciąży przyczynia się do zmniejszenia u nich infekcji i zapobiega wcześniejszym porodom. Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

Komentarze

 1. GAPS 3 września 2013, 23:12

  Polecam książkę Dr NAtashy Campbell-McBride Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS. Po zapoznaniu się z tą niesamowitą książką nie będzie ryzyka przedawkowania witaminy oraz problemów z jej niedoborem.

 2. asia000 7 października 2013, 10:59

  Witaminki d3 są dosyć kosztowne - zwłaszcza te w kapsułkach (które świetnie się aplikuje). Można też poprosić pediatrę o receptę - wtedy koszt to około 8 zł.. buteleczka z kropelkami starcza na długo, natomiast dozowanie jest utrudnione! Mi zawsze parę kropelek kapie na buźkę, albo zdarza się, że wpadnie 2 -3 kropelki...

 3. izabela1994 14 czerwca 2014, 11:58

  bardzo pomocny artykul.. dziekuje

 4. Marcela (Gość) 19 lutego 2015, 11:42

  Vita D kup asiu jeżeli masz problem z podawaniem, też miałam, ale ten jest w aerozolu i podaję bez problemu :)

 5. Milla12 (Gość) 10 marca 2015, 14:54

  Nie tylko Vita D jest w aerozolu ale i K i DK mnie też ta fora najbardziej pasuje.

 6. annn 19 marca 2015, 10:51

  Zgadza się Marcelo, na YT oglądałam filmik jak mama podawała Vita D w spay, ciach i już, maluch nawet sie nie skrzywił :)

 7. Poli (Gość) 18 kwietnia 2015, 15:37

  Czytałam trochę do czego prowadzą niedobory d3 , chyba trochę nie doceniamy D, a szkoda. Moje dziecko też bierze Vita D, ale nie wiedziałam, że jest też w aerozolu, ,muszę wypróbować :)

 8. Monika12 (Gość) 25 kwietnia 2015, 9:45

  Vita D jest nie tylko w aerozolu. Ja miałam w postaci kapsułek i też dobrze się podawało.

 9. alis (Gość) 30 kwietnia 2015, 19:15

  Vita D w aerozolu taki mamy, dobry nie ma potrzeby zmiany

 10. Sandra (Gość) 28 maja 2015, 13:50

  Jak się Alicja urodziła to jej podawałam razem z witaminą K, Vita DK nazywała się a teraz to też podaję Vita D, tak jak mi lekarz zalecił.

 11. figulek 6 września 2017, 16:38

  Jeśli chodzi o witaminy po ciąży to zdecydowanie polecam Prenatale. Mają dobry skład. Czułam się po nich dużo lepiej. Dodatkowo mają wysoką przyswajalność.