Poleć znajomym

Witamina D dla kobiet w ciąży

Autor: , 6 maja 2010 w Ciąża, Komentarze (7) »

Według badan amerykańskich naukowców uzupełnianie diety witaminą D u kobiet w ciąży przyczynia się do zmniejszenia u nich infekcji i zapobiega wcześniejszym porodom.

Kobiety w ciąży zazwyczaj trzy razy zastanowią się zanim sięgną po jakąś witaminę. Jednak w przypadku witaminy D lekarze uspokajają - jej wpływ na organizm zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka, jest korzystny. To przeczy teoriom, jakie popularne były jeszcze w latach 60., gdy sądzono, że wysokie stężenie witaminy D w organizmie może powodować wady płodu.

Najnowsze badania dowodzą, że witamina D zmniejsza ryzyko ciążowych infekcji i przedwczesnych porodów. Aby jednak jej właściwości zadziałały ciężarne powinny ją przyjmować w ilości 4000 jednostek dziennie przez cały okres ciąży. Suplementacja lekami nie jest konieczna, jeśli dostarczamy odpowiednią ilość witaminy D w pożywieniu lub sporo czasu spędzamy na słońcu. Przeczytaj też więcej na temat witaminy D.

Tagi: witamina D, witaminy, zdrowie ciężarnej

Podobne artykuły:

 • Solgar - suplementy i witaminy dla kobiet

  Solgar - suplementy i witaminy dla kobiet

  Firma Solgar powstała w 1947 roku i jest obecnie jednym z najbardziej renomowanych producentów suplementów witaminowych, ziołowych i mineralnych. W swojej bogatej ofercie ma kilka godnych ... Więcej »

 • Witaminy dla kobiet w ciąży

  Witaminy dla kobiet w ciąży

  Właściwa podaż składników witaminowo-mineralnych w ciąży ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka, właściwego przebiegu ciąży, zdrowia matki, a także produkcji pokarmu i regeneracji w ... Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

Komentarze

 1. mikusiowa 25 lipca 2011, 11:53

  Ja bym nie przesadzała z wit D jeśli chodzi sie na spacerki i łapie sie promienie słoneczne sama się wytworzy a jej nadmiar jest bardziej szkodliwy jak niedobór.

 2. Dorota (Gość) 30 września 2011, 22:10

  mikusiowa - a co z przyszłymi mamami, które są w ciąży przez jesień i zimę ? Nie ma wtedy zbyt wiele słońca. Ale faktycznie - witaminę D trzeba stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Szukalam info na ten temat, wrzucam link do ciekawej stronki witaminad.info

 3. Inga (Gość) 13 września 2012, 8:48

  Najlepiej przyjmować witaminy w zestawie, bo jest i taniej i wiadomo, że dostarczamy wtedy organizmowi odpowiednie dawki witamin. Ja ze swojej strony brałam Materne, więc mogę ją oczywiście polecić. Koleżanka z pracy mi ją poleciła.

 4. GAPS 3 września 2013, 23:16

  Specjalny rozdział dla kobiet w ciąży oraz o niemowlakach w książce dr Natashy Campbell-McBride "Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS". Dowiecie się skąd niedobory, jak nie przedawkować witamin oraz wiele innych niesamowitych informacji dla zdrowia. A czy wiecie z czego syntezowana jest witamina Bo przecież same słoneczko nie wystarczy (my nie roślinki :) ) Odpowiedź w książce. WARTO ją mieć!!!!!!!!!!!

 5. Ulaka 30 maja 2014, 21:38

  Witamina D jest naprawdę istotna i to nie tylko dla małych dzieci. Mi lekarz zalecił barć suplement, w aptece wybrałam d-vitum forte ze względu na wysoką dawkę.

 6. Helen (Gość) 13 listopada 2014, 9:16

  Mój ginekolog zapisał mi ostatnio właśnie witaminę D, jestem w II trymestrze i podobno już w tym okresie warto ją brać. Stosuję d-vitum dla dorosłych, bo wcześniej przy pierwszym dziecku dwałam tą samą witaminę, ale w mniejszej dawce dla dzieci i obie są ok :)

 7. annn 31 marca 2015, 8:06

  Ja samej D nie brałam, miałam w preparacie wielowitaminowym.Dziecku Vita D podaję. Chyba nawet nie zdawalam sobie sprawy jak ważna jest ta witamina.