Poleć znajomym

Wiek ojca a ciąża

Autor: , 30 lipca 2009 w Przed ciążą, Komentarze (10) »

Badania dowiodły, że o zdrowiu noworodka może decydować wiek świeżo upieczonego ojca. I tu odwrotnie niż w przypadku kobiet, im starszy tatuś, tym zdrowszy noworodek.

Młody ojciec – poniżej 20. roku życia – zwiększa nawet o 22 proc. ryzyko śmierci dziecka w pierwszych czterech tygodniach życia. Z kolei aż o 41 proc. rośnie prawdopodobieństwo śmierci dziecka w pierwszym roku życia.

Dzieci młodych tatusiów są także narażone na bardzo niską wagę w czasie porodu (ryzyko większe o 13 proc.), a także o 15 proc. zwiększa się prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.

Lekarze nie znaleźli natomiast żadnego ryzyka w przypadku starszych ojców, nawet w okolicach 40. roku życia.

Badania zostały przeprowadzone w Ottawie, w Instytucie Badań Zdrowotnych.

Allan Pacey, wykładowca z Uniwersytetu Sheffield, komentując badania powiedział, że wyjaśnienie tych odkryć nie leży w biologii, a raczej w socjoekonomii.

Tagi: poczęcie dziecka, wiek ojca, macierzyństwo

Podobne artykuły:

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Przygotuj się do zajścia w ciążę

  Przygotuj się do zajścia w ciążę

  Nie zawsze udaje się zaplanować moment poczęcia dziecka, ale już sama świadomość chęci jego posiadania sprzyja temu, by jak najlepiej się do niej przygotować. Dbałość o zdrowie, dietę i ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. xyz (Gość) 10 stycznia 2011, 22:54

  co za głupstwa z tym wiekiem ojca pani autor tu podaje pierwsze słyszęę....

 2. gocha (Gość) 15 stycznia 2011, 20:11

  i ja nie słyszałam o tym.gupoty i tyle moim zdaniem.

 3. aaa (Gość) 15 stycznia 2011, 20:13

  niby mało prawdopodobne ale muj meszczyzna miał 19 lat i urodziłam wczesniaka.

 4. madziarka19 2 marca 2011, 9:29

  też spotkałam się z przypadkami,że dzieci młodych ojców rodziły się za wcześnie lub miały małą wagę urodzeniową.

 5. mloda mama (Gość) 6 marca 2011, 19:46

  a ja potwierdzam ze tatus w okolicach 35-40 ma zdrowiusieńkie dziecko. no i przy duzej roznicy wieku latwiej o synka :D :D :D

 6. mamaela 15 czerwca 2011, 23:27

  Zobaczymy jak będzie u mnie z 35 letnim tatusiem. Przy synu mąż miał 20 lat i synek do najzdrowszych nie należy :( Mój tata miał 44 jak ja się urodziłam i chorowałam często i należałam do tzw. wątłych dzieci. To już sama nie wiem co o tym myśleć?

 7. mikusiowa 24 lipca 2011, 16:47

  Nasz synek mia l 3350 kiedy się rodził tata miał 29 lat póki co malszek jest zdrowiutki.

 8. Moniczka21 28 lipca 2011, 11:39

  głupotki :P :P

 9. Thais (Gość) 5 lutego 2012, 5:06

  Dlaczego właściwie w ocblizu tak poważnych zarzutów w stosunku do obecnego Kościoła Rzymskiego (o herezję, świętokradztwo itd.!) Ojciec Św. Benedykt XVI tak łagodnie, można by rzec po ojcowsku traktuje tych wszystkich lefebrystów? Zamiast ich uroczyście raz na zawsze ekskomunikować - to szuka porozumienia, prowadzi dialog, nawet zachęca do upowszechnienia Mszy w rycie przedsoborowym... To jest przykład dobrej woli i miłosierdzia...

 10. Iwona30 19 grudnia 2013, 16:09

  Dzieje sie tak dlatego, poniewaz 20 latek nie ma takich standardow zycia jak np 40 latek.
  O to przyklad:
  20 lat, nie odpowiednie zywienie, nie dosypianie (imprezy), stres (studia, brak pracy) czeste wspolycie (mezczyzna potrzebuje 3 dni aby wyprodukowac dobrej jakosci plemniki) itd
  40 lat, najczesciej taki mezczyzna ma juz swoj dorobek (zdarzaja sie 40 letni 20 latkowie), stala praca, wiecej pieniedzy co za tym idzie lepszy komfort zycia, stosunki 2-3 razy w tygodniu itd

  dlatego :)