Poleć znajomym

Wegetarianka w ciąży

Autor: , 20 maja 2010 w Ciąża, Komentarze (0) »

Wegetarianka w ciąży wcale nie musi radykalnie zmieniać swojego menu i wprowadzać do diety kotlety schabowe, żeby dostarczyć organizmowi i rozwijającemu się dziecku cennych witamin i minerałów. Wystarczy racjonalnie komponować swój codzienny jadłospis.

Przede wszystkim decydując się na wyeliminowanie mięsa przez cały okres ciąży, musisz zatroszczyć się o spożywanie innych produktów bogatych w białko, które jest niezbędne do formowania się tkanek płodu. Najlepiej dostarczać go z różnych źródeł (o tym powinny też pamiętać kobiety, które jedzą mięso) i odpowiednio łączyć pokarmy. Polecane jest łączenie roślin strączkowych (soja, fasola) z produktami zbożowymi (pieczywo, płatki zbożowe) i kaszami (gryczana, jaglana).

Kolejnym ważnym składnikiem, którego nie może zabraknąć w twojej diecie jest wapń, główny składnik kości i zębów. Kobiety w ciąży potrzebują go aż 1,5-2 g dziennie. Najbogatszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia są: mleko, sery, żółtka jaj. Przyswajalność wapnia zależy też od odpowiedniej ilości białka, magnezu, cynku oraz witamin D i C w diecie.

Żelazo w ciąży często jest dostarczane w niewystarczającej ilości. Najlepiej przyswajalne jest żelazo występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego (wątróbka - w ciąży niewskazana, wołowina, żółtka jaj).

Występuje też w ciemnozielonych warzywach liściastych (szpinaku, kapuście) oraz w fasoli, soczewicy, grochu, suszonych owocach, orzechach i kakao. Warto pamiętać, że duże ilości błonnika ograniczają wchłanianie żelaza, a także sąsiedztwo wapnia. Sprzyja wchłanianiu żelaza natomiast witamina C, dlatego warto posypywać posiłki świeżą natką pietruszki.

Wegetarianka na pewno nie zapomni o włączeniu do swojego menu warzyw i owoców, to podstawa jej diety. To dobrze! Owoce zawierają błonnik i składniki mineralne (wapń, sód, potas, fosfor, żelazo, magnez) i witamin (B1, B2, C, E, A, kwas foliowy). Są lekko strawne i łatwo przyswajalne przez organizm. Warto je jeść zamiast słodyczy.

Kiełki zbóż i roślin są doskonałym źródłem białka, witamin (A,C,E i B) i mikroelementów. Najlepiej zjadać je na surowo. Jedz też kiełki. Zamiast słodyczy podgryzaj orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni oraz suszone owoce.

Tagi: wegetarianizm w ciąży, wegetarianka w ciąży, dieta wegetariańska w ciąży, dieta wegetariańska, odżywianie, dieta w ciąży

Podobne artykuły:

 • Kwas foliowy w ciąży

  Kwas foliowy w ciąży

  Ciąża jest okresem szczególnym w życiu każdej kobiety, dlatego też wiele pań próbuje się do niej należycie przygotować. Środowiska lekarskie są zgodne, jeśli chodzi o konieczność ... Więcej »

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Nudności w ciąży

  Nudności w ciąży

  Jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów ciąży, zwłaszcza w jej pierwszym okresie, są nudności. Niektóre kobiety noszące w brzuchu dziecko są na tyle ... Więcej »

 • Opuchlizna w ciąży

  Opuchlizna w ciąży

  Przynajmniej połowie kobiet w ciąży puchną nogi lub stawy. To uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza latem. Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić. Więcej »

Komentarze