Poleć znajomym

Wcześniactwo można przewidzieć

Autor: , 20 kwietnia 2011 w Ciąża i Poród, Komentarze (0) »

Z najnowszych badań wynika, że ponad 80% przedwczesnych porodów można przewidzieć przy pomocy testu krwi przeprowadzonego w drugim trymestrze ciąży.

Test skoncentrowany jest łącznie na 9 proteinach (6 znanych wcześniej i 3 nowo odkrytych), których wysoki poziom we krwi świadczy o potencjalnych komplikacjach związanych z przedwczesnym rozwiązaniem. Im szybciej lekarze o tym wiedzą, tym skuteczniejsze kroki mogą podjąć w celu podtrzymania ciąży i ochrony zdrowia dziecka.

„W przypadku wcześniactwa, nawet jeden lub dwa tygodnie mogą mieć ogromne znaczenie dla przeżywalności noworodków” - tłumaczy dr Sean Esplin z Uniwersytetu Stanowego Utah.
Dr Antonio Frias dodaje: "Taki test dramatycznie zwiększy możliwość wczesnego identyfikowania kobiet zagrożonych spontanicznym, przedwczesnym porodem, czego nie byliśmy w stanie robić do tej pory zbyt sprawnie.

W badaniu, w którym wzięło udział 160 ciężarnych kobiet, naukowcom już w 24. i 28. tygodniu ciąży udało się przewidzieć komplikacje z ponad 80-procentową skutecznością.

Zanim test trafi do gabinetów lekarskich, potrzeba więcej badań, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem ginekolodzy będą mieć w rękach niebagatelnie ważne narzędzie.

Tagi: poród przedwczesny, wcześniactwo, zdrowy noworodek

Podobne artykuły:

 • Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Konkurs: Zdrowa kuchnia, zdrowe dziecko

  Epidemia otyłości jeszcze nie dotknęła polskich maluchów, ale jest już sporo sygnałów, że taki problem może się pojawić. Chcemy poruszyć temat zdrowego żywienia dzieci, a mamy biorące ... Więcej »

 • Czego potrzebuje noworodek?

  Czego potrzebuje noworodek?

  Czułość i bliskość rodziców daje dziecku poczucie bezpieczeństwa w tym nowym i trudnym życiu po drugiej stronie brzucha mamy. Więcej »

 • Poród kleszczowy

  Poród kleszczowy

  Poród przy pomocy kleszczy stosuje się, gdy parcie nie jest skuteczne z powodu wyczerpania rodzącej albo by oszczędzić wysiłku matce, która ma np. wadę serca. Nie należy się go obawiać. Więcej »

 • Aktywny poród

  Aktywny poród

  Podczas porodu nie musisz leżeć. Możesz spacerować, tańczyć, kucać - rób to, co podpowiada ci instynkt. Poród będzie łatwiejszy zarówno dla ciebie jak i dziecka. Więcej »

Komentarze