Poleć znajomym

Wczesne skutki braku ruchu

Autor: , 13 maja 2011 w Dziecko, Komentarze (3) »

Naukowcy alarmują, że brak ruchu może skutkować zwiększonym ryzykiem chorób serca już u dziewięciolatków.

Powszechnie wiadomo, że brak aktywności fizycznej prowadzi do szeregu chorób u osób dorosłych, ale z najnowszych badań wynika, że bezczynność w zakresie sportu i rekreacji odbija się nawet u dzieci poniżej 10 roku życia.

Testy przeprowadzone na uniwersytecie w Malmo wykazały, że już u dziewięciolatków można zaobserwować związek pomiędzy niedostateczną dawką ruchu a wysokim ryzykiem rozwinięcia się chorób układu krążenia w późniejszym okresie życia.

Badanie objęło 223 dzieci w wieku 9.8 lat (średnio) – 100 dziewczynek i 123 chłopców – i skupione było na ocenie poziomu aktywności młodych uczestników na przestrzeni 4 dni. Dzieci nosiły przymocowany na elastycznym pasku akcelerometr, który cały czas mierzył ich codzienną aktywność.

Przeprowadzono również testy pod kątem różnych czynników ryzyka w chorobach układu krążenia, m.in. ciśnienia krwi, tętna spoczynkowego, sprawności fizycznej i ilości tkanki tłuszczowej.

Analiza danych wykazała, że aktywniejsze dzieci odznaczały się dużo mniejszym ryzykiem wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych. Akumulacja czynników ryzyka – rozpoczęta we wczesnym dzieciństwie i trwająca przez lata – w dużo większym stopniu przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia i śmiertelności niż każdy czynnik z osobna.

Tagi: ruch, choroby serca, zdrowie dziecka

Podobne artykuły:

 • Aktywna mama = zdrowe dziecko

  Aktywna mama = zdrowe dziecko

  Spójrzmy prawdzie w oczy – ciąża rozleniwia. Nie chcemy się nadwyrężać, pobłażamy sobie kulinarnie, a i motywacja do dbałości o sylwetkę maleje z każdym dniem. Obiecujemy sobie, że ... Więcej »

 • Choroba lokomocyjna u dzieci

  Choroba lokomocyjna u dzieci

  Nawet kilkunastominutowa przejażdżka samochodem powoduje u twojego dziecka wymioty i bóle brzucha? To sygnał, że maluch cierpi na chorobę lokomocyjną. Dowiedz się, jak zapobiegać jego złemu ... Więcej »

 • Cukier w diecie dziecka

  Cukier w diecie dziecka

  Cukier nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a tym bardziej na zdrowie małych dzieci. Brak rozwagi w wyborze słodkości dla najmłodszych może skutkować nawet cukrzycą. Sprawdź, jak do niej ... Więcej »

 • Pomóż dziecku wyzdrowieć

  Pomóż dziecku wyzdrowieć

  Jesienią i zimą nawracające infekcje mocno dają się we znaki maluchom. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku szybciej pokonać chorobę i sprawić, by nie rozchorował się ponownie. Więcej »

Komentarze

 1. agf 13 maja 2011, 14:30

  A ja myślałam, ze wszystkie maluchy są mocno ruchliwe :)

 2. mikusiowa 14 maja 2011, 11:41

  A to różnie bywa. Ja mojego synka staram się jak najwięcej wyciągać z łóżeczka aby raczkował, bawił się na podłodze.

 3. gosias 15 maja 2011, 15:05

  Patrząc na mojego synka to nie sądzę, ale groziły mu jakieś choróbska z powodu braku ruchu! on jest niezmordowany :) ja padam a on dalej...