Poleć znajomym

Wczesna nauka czytania

Autor: , 27 kwietnia 2012 w Maluszek, Komentarze (1) »

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne jest czytanie dzieciom już od pierwszych dni życia. Jednak czy wiedzą, że robiąc to, w prosty sposób mogą ułatwić maluszkowi późniejszą naukę czytania?

Naukę czytania rozpoczyna się zazwyczaj w przedszkolu, ale każdy rodzic może w sposób pozbawiony presji przygotować swoją pociechę do płynnego czytania znacznie wcześniej. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Ohio wykazało, że pewne proste techniki stosowane przez rodziców w pierwszych latach życia dziecka, przynoszą skutki nawet po kilku latach, gdy rozpoczyna się formalna nauka czytania.

Początkowo wystarczy jak najczęściej zwracać maluchowi uwagę na to, że słowa wydobywające się z twoich ust odnoszą się do tekstu wydrukowanego w książeczce.

Nie chodzi o to, by kazać mu czytać, tylko pokazać, na czy czytanie polega. Pokaż dziecku, że czyta się od lewej do prawej i z góry na dół. Zwróć jego uwagę na to, że niektóre słowa piszemy dużą litera, zrób przerwę w czytaniu i powiedz, że w książeczce zaznaczono to kropką, albo przesuwaj palcem po kartce, akcentując słowa, które z jakiegoś powodu mogłyby być ważne dla dziecka, np. piesek, imię ulubionego bohatera, itd.

Im wcześniej zaznajomimy dzieci z widokiem słowa pisanego, tym efektywniejsza będzie późniejsza nauka i większe umiejętności w zakresie czytania, ortografii i rozumienia tekstu czytanego. Słowa to dla dziecka zbiór niezrozumiałych znaków i każde wcześnie poczynione spostrzeżenie jest kluczem do złamania tego kodu.

Tagi: nauka czytania, czytanie dziecku, nauka, edukacja, rozwój dziecka

Podobne artykuły:

 • Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Rozwój dziecka - miesiąc dwunasty

  Pierwszy krok naszego malucha to bardzo duże przeżycie dla rodziców, jak i samego dziecka. Chociaż w postawie pionowej większe przestrzenie przemierza jeszcze na czworaka, to bardzo chętnie ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Jak wzmocnić apatyczne dziecko

  Twój malec przesypia całe popołudnia, zamiast bawić się i biegać woli usiąść i spokojnie patrzeć na to, co dzieje się dookoła? Cieszy cię, że jest takie grzeczne, ale też niepokoi jego ... Więcej »

 • Magiczne prezenty z okazji Dnia Dziecka

  Magiczne prezenty z okazji Dnia Dziecka

  Myślałyście, że zapomnieliśmy o Dniu Dziecka? Nigdy! Dla naszych najmłodszych fanów mamy prezenty edukacyjne. Więcej »

Komentarze

 1. Aga.W 11 maja 2012, 22:12

  mimo ze czytam przy dziecku duzo... to i tak wedlug mojego niespelna 9miesiecznego synka, ksiazki sluza do jedzenia :) gazety rowniez...

  a tak na powaznie, chocbym nie wiem jak sie starala przy czytaniu, i tak ma to w nosie :)

  no nic, na wszystko przyjdzie czas :)