Poleć znajomym

Wczesna diagnoza autyzmu

Autor: , 29 kwietnia 2011 w Maluszek, Komentarze (3) »

Autyzm dotyka jedno na 166 dzieci. Choć nieprawidłowości w rozwoju interakcji społecznych są zazwyczaj nieodwracalne, eksperci twierdzą, że wczesne wykrycie i odpowiednia terapia mogą pomóc choremu dziecku nabyć umiejętności niezbędne do komunikowania się i funkcjonowania w społeczeństwie. Teraz taka diagnoza jest dużo bardziej realna.

Rzetelna diagnoza autyzmu jest stawiana najwcześniej w trzecim roku życia dziecka. Jednak badanie przesiewowe podczas kontroli po pierwszym roku może wykryć wczesne oznaki zaburzeń rozwojowych i językowych. Takie badanie to nic innego jak kwestionariusz, w którym rodzice odpowiadają na pytania dotyczące zachowań dziecka takich jak nawiązywanie kontaktu wzrokowego, rozpoznawanie przedmiotów, wydawanie dźwieków czy wykonywanie pewnych gestów.

Metoda została przetestowana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. 137 pediatrów zastosowało ją podczas badania prawie 10,500 tysiąca jednolatków. Z tej grupy 184 małych pacjentów zostało skierowanych do UC San Diego Autism Center of Excellence, gdzie co 6 miesięcy badano ich ponownie aż do osiągnięcia 3. roku życia. U 32 dzieci zdiagnozowano wtedy autyzm, u 56 zaburzenia języka, a u 9 opóźnienie rozwojowe.

Żaden rodzic nie chce usłyszeć takiej diagnozy i często zdarza się, że wczesne sugestie lekarzy są przyjmowane z niedowierzaniem, a nawet agresją. Jednak szybka interwencja i odpowiedni program terapeutyczny mogą usprawnić zdolność dziecka do interakcji z otoczeniem i rozwinąć sprawności komunikacyjne niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie.

Tagi: autyzm, zaburzenia rozwoju

Podobne artykuły:

Komentarze

  1. mamaela 14 lipca 2011, 21:03

    Znam kilka autystycznych dzieci, kiedyś nawet miałam praktyki w ośrodku pracującym z takimi dziećmi- straszne to jest jak rodzic nie może wejść do świata swojego dziecka, jak dziecko reaguje agresją na objawy uczuć. Strasznie ciężka jest praca z takim dzieckiem, bo każe jest inne.

  2. agalewap 30 stycznia 2013, 1:08

    komentarz* zmagamy się z autyzmem juz prawie 4 lata, jest cięzko, dziecko nie może powiedzieć że coś go boli, czego chce, jest trudno. Terapia bardzo pomaga i już są efekty

  3. martula (Gość) 5 lutego 2013, 14:23

    niestety mamy podejrzenie - za kilka dni idziemy na diagnozę :(