Poleć znajomym

Wakacje z atopowym zapaleniem skóry

Autor: , 18 marca 2011 w Dziecko, Komentarze (3) »

Dzieci, które mają atopowe zapalenie też mogą korzystać z uroków wakacyjnych wyjazdów, a nawet powinny. Zmiana klimatu, otoczenia powoduje, że dzieci zapominają o dolegliwościach i lepiej się czują.

Kremy z filtrem

Latem słońca nie unikniemy. Skóra promieniowanie odbiera nawet kiedy są gęste chmury. Reakcja na słońce jest sprawą indywidualną - u jednych zmiany się nasilają u innych łagodzą. Na szczęście tych drugich jest więcej. Należy bardzo dokładnie obserwować swoje dziecko. Jeśli po spacerze zauważymy, że na skórze pojawiają się zmiany, dziecko się drapie, to znaczy, że jest nadwrażliwe. Nie wybieramy się wówczas na wakacje do ciepłych krajów, wybierz miejsce, w którym nie będzie dużych upałów i gdzie znajdziesz dużo cienia.

Jeżeli dziecku nic nie jest po wyjściu na słońce, możesz spokojnie wybrać się na wakacje, dokąd tylko chcesz. Należy wówczas zaopatrzyć się w kosmetyki z najwyższym filtrem np. SPF 50. Przed każdym wyjściem a później co dwie godziny smaruj nimi dziecko. Również po każdym wyjściu z wody. Skórę należy smarować także w miejscach zakrytych pod ubraniem, bo większość tkanin przepuszcza promienie UV. Prze wyjazdem należy zrobić większy zapas odpowiedniego kremu, gdyż w miejscowościach turystycznych możemy takiego nie kupić. Skórę dziecka z atopowym zapaleniem skóry należy smarować preparatami z filtrem mineralnym, który odbija słońce. Takie kosmetyki dostępne są w aptekach. Kosmetyki z filtrami chemicznymi często uczulają i nie należy ich stosować.

Nie przegrzewaj

Letnie ubranka powinny być przewiewnie, uszyte z naturalnym surowców np. len, bawełna, nie powinny uciskać ani obcierać. Dziecko najlepiej jest ubierać na cebulkę, by w razie zmiany pogody łatwo je było rozebrać. Jest to bardzo ważne, gdyż nie należy go przegrzewać ani wychładzać. Pot działa na skórę jak silny alergen i może nasilać zmiany. Jeżeli dziecko jest bardzo wrażliwe na słońce powinno nosić długie spodnie lub spódniczkę i koszulkę z długim rękawem. Dlatego też tak ważne jest to by te ubranka były bardzo lekkie i przewiewne.

Warto też poszukać ubrań, które zawierają filtry przeciwsłoneczne, pod warunkiem, że te tkaniny również nie będą uczulać dziecka. Przed zakupem należy dokładnie przeczytać metkę ze składem. Produkuje je wiele znanych firm odzieżowych np. Next, Sanetta.

Zabawa w wodzie

Po słońcu to drugi nieodłączny element wakacji. Jest jednak pewne zastrzeżenie. Dzieci z AZS nie powinny kąpać się w jeziorach i stawach. Latem często kwitną w nich glony i rzęsa, które uczulają. Nie ma przeciwwskazań do kąpieli w morzu, rzece, basenie. Najpierw jednak należy się upewnić czy woda w tych miejscach jest czysta i dokładnie nasmarować dziecko kremem. Woda w basenie jest silnie chlorowana i wysusza skórę. Po każdej takiej kąpieli spłukaj dziecko czystą, słodką wodą i ponownie nasmaruj.

Dzieci bardzo lubią zabawy w piasku. Nie musisz obawiać się tego, piasek sam w sobie nie uczula. Należy tylko uważać czy dziecko nie świeżych ran, zaognionych miejsc, tak by nie zanieczyścić rany. Nad dzieckiem bawiącym się w piasku należy rozłożyć parasol przeciwsłoneczny.

Wakacje z naturą

Wyjazd na działkę, camping, agroturystyka - oczywiści tak, pod warunkiem, że spełniają podstawowe wymogi. Wybierając miejsce wyjazdu należy kierować się tym, na co dziecko jest uczulone. Jeżeli są rośliny wodne, nie wybieramy wyjazdu na jeziora, lepsze będą góry. Jeżeli dziecko uczulone jest na sierść zwierząt lub pióra, należy unikać wsi i gospodarstw agroturystycznych. Równie ważne jest miejsce do spania. Kwatera powinna być codziennie sprzątana, chyba, że możesz to robić sama. Jeśli dziecko ma specjalną dietę, powinnaś też mieć dostęp do kuchni.

Na wakacjach nie trudno jest spotkać różne owady i uniknąć zranień. W twoim bagażu powinny się znaleźć preparaty odstraszające owady bezpieczne dla dziecka z AZS i środki odkażające. Nie należy używać jodyny, gdyż jod może wywoływać alergię kontaktową i zaogniać istniejące już zmiany skórne. Bez obaw można stosować wodę utlenioną i gaziki nasączone spirytusem.

Ważne

Przed wyjazdem nie zapomnij zabrać numeru telefonu do swojego lekarza i opisu choroby wraz zaleceniami. Jeśli jest to wyjazd zagraniczny, dobrze by było aby opis i zalecenia były przetłumaczone na język kraju do którego wyjeżdżamy.

Tagi: dziecko z alergią, atopowe zapalenie skóry, wakacje z AZS

Podobne artykuły:

 • Pieluszkowe zapalenie skóry

  Pieluszkowe zapalenie skóry

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, dlatego łatwo ulega podrażnieniom, zwłaszcza na pupie. Aż 1/3 maluszków chociaż raz w życiu przechodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Sprawdź, jak ... Więcej »

 • Drzemka jest niezbędna

  Drzemka jest niezbędna

  Małe dziecko potrzebuje odpoczynku w ciągu dnia. W tym czasie regeneruje siły i układa w pamięci to, czego nauczył się podczas zabawy. Co jednak zrobić, gdy smyk nie chce nawet zmrużyć oka? Więcej »

 • Stres 6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Stres
  6 sposobów, które pomogą dziecku się z nim uporać

  Od stresu nikt z nas nie ucieknie. Dopada każdego w każdym wieku. Twoje dziecko też! Zostań pierwszym "terapeutą" i pomóż dziecku łagodzić jego odczuwanie. Więcej »

 • Farby do pokoju dziecka

  Farby do pokoju dziecka

  W urządzaniu pokoju dziecka ważny jest nie tylko kolor ścian, należy bardzo uważnie dobrać odpowiednie materiały i farby. Jest szczególnie ważne jeśli dziecko jest alergikiem. Jednym ze ... Więcej »

Komentarze

 1. kasia (Gość) 18 marca 2011, 11:20

  Moje dziecko ma AZS i chce wyjechać na kolonie. Martwię się czy mogę jej na to pozwolić. Bardzo nalega, a ja się boję o nią. Proszę o poradę.

 2. Natalia Meler 19 marca 2011, 10:52

  Dla dziecka taki wyjazd ma duże znaczenie psychologiczne. W grupie podczas zabawy zapomni o tym, że ma alergię a i alergia może zapomnieć o nim. Dzieci z alergią są bardziej zdyscyplinowane od innych rówieśników, wiedzą co im szkodzi i należy robić w razie kłopotów.
  Jeśli zdecydujesz się na wyjazd dziecka, należy uprzedzić organizatorów o chorobie, a najlepiej spisać na kartce wszystkie leki, sposób ich zażywania i wszystkie zalecenia.
  Na pierwszy samodzielny wyjazd lepiej wybrać miejsce nie zbyt oddalone od domu, tak by w razie konieczności szybko dojechać.
  Należy też przypomnieć dziecku o wszystkich zaleceniach.

 3. Margoo 14 lipca 2020, 14:09

  Wiem, że odpowiednio prowadzone dziecko z AZS z czasem nie ma praktycznie żadnych objawów ale trzeba trafić właśnie na dobrego lekarza, który od razu nie wypisuje sterydów a raczej stara się wyleczyć przyczynę a nie objawy. Polecam do codziennej pielęgnacji olej lniany o olej konopny, na skórę nawet taki wystarczy https://konopna-farmacja.com/pl/p/Olej-konopny-3%2C5-CBD-10ml-Landracer-/51 i efekty są dość szybko. Są też maści z olejem konopnym ale trzeba uważać na skład i patrzeć czy jest jak najbardziej naturalny.