Waga w ciąży
Przybieranie na wadze w ciąży jest sytuacją zupełnie normalną, choć trzeba powiedzieć, że jedne kobiety tyją więcej, inne mniej. Trzeba więc utrzymywać odpowiednią masę ciała, aby po ciąży móc szybko zrzucić dodatkowe kilogramy.
Jedz za dwóch! – zwykły mawiać babcie i mądre ciotki, jednakże konieczność jedzenia podwójnych porcji przez ciężarne to stereotyp, który w rzeczywistości szkodzi kobiecie. Oczywiście, musi ona więcej jeść, ale dzienne zapotrzebowanie na kalorie powinno być zwiększone o raptem 300-400 kalorii. Zachcianki w czasie ciąży dosyć często jej towarzyszą, ale tak naprawdę starajmy się nie ulegać wszystkim, ponieważ później coraz trudniej będzie nam wrócić do dawnej figury.
Nie ulega wątpliwości, że przez dziewięć miesięcy ciąży trzeba trochę przybrać na wadze, ale nie dla każdej kobiety będzie to taka sama wartość. Wszystko zależy od tego, jaką sylwetkę miałaś przed zajściem w ciążę. Aby ją ocenić warto posłużyć się uniwersalnym wskaźnikiem masy ciała BMI, który określa się licząc stosunek masy ciała do wzrostu. Jeśli wskaźnik znajduje się w przedziale 19-25, masa ciała jest prawidłowa.
Przybieranie na wadze w kolejnych miesiącach ciąży
Przyjmuje się, że kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze tyją około 2 kg. Jest to niewiele, ale zważywszy na to, że jest to okres, w którym występują nudności i wymioty, kobieta można nawet stracić kilogram ze swojej pierwotnej masy ciała. Panie o szczupłej sylwetce mogą przytyć w I trymestrze więcej, ale jeśli zmagałaś się do tej pory z nadwagą, powinnaś bardzo uważnie skomponować swoją dietę, aby skutecznie ograniczyć przyrost wagi.
W drugim i trzecim semestrze możesz przybrać po 6-7 kg. W sumie, daje to jakieś 12-13 kg w ciągu całej ciąży. Oczywiście, trudno jest dokonywać generalizacji, ponieważ każda kobieta może przybierać na wadze w swoim tempie. Niepokojący jest jednak przyrost wagi powyżej 5 kg na miesiąc.
Ile trzeba przytyć w ciąży?
Nie jest ściśle określone, ile musi przybrać na wadze kobieta w ciąży. Co ciekawe, ilość dodatkowych kilogramów nie jest bezpośrednio związana z wagą dziecka. To, ile właściwie przytyje ciężarna jest uzależnione od figury przyszłej mamy sprzed ciąży i wagi dziecka tuż po porodzie. Jeśli miałaś wcześniej nadwagę, prawdopodobnie urodzisz większego noworodka. Z kolei, panie które przybrały dużo w trakcie ciąży, niekoniecznie muszą urodzić duże dzieci. Czasem, dzieje się wprost odwrotnie.
Trzeba pamiętać o tym, że nadwaga w ciąży sprzyja powstaniu nadciśnienia lub cukrzycy ciążowej, które wpływają na niską albo wręcz przeciwnie – wysoką wagę noworodka. Szczupłe kobiety, które nie tyją dużo w ciąży, mogą urodzić bardzo małe dzieci.
Przytyć w ciąży niewątpliwie trzeba, ale najlepiej, aby dodatkowych kilogramów nie było ani za dużo, ani za mało. Zakazane jest jakiekolwiek odchudzanie, bowiem diety niskokaloryczne nie są w stanie dostarczyć przyszłej mamie i jej maleństwu, wszystkich elementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Odchudzanie w ciąży może doprowadzić do przedwczesnego porodu, zaburzeń w rozwoju dziecka, a także niskiej masy urodzeniowej.
Ruszaj się!
Nadmiernemu tyciu w ciąży sprzyja brak ruchu i umiaru w jedzeniu. Nie bez znaczenia pozostają indywidualne predyspozycje genetyczne. Szybciej przybierają na wadze otyłe kobiety, mamy w dojrzalszym wieku i te, których organizm wykazuje skłonność do zatrzymywania wody. Również kobiety palące, które na wieść o ciąży rzucają palenie, mogą zagłuszać głód nikotynowy słodkimi przekąskami.
Lekka aktywność fizyczna, np. gimnastyka, pozwala utrzymać dobrą formę i spalić wszystkie zbędne kalorie. W ciąży można ćwiczyć, o ile lekarz nie stwierdzi, że jest ona zagrożona. Najlepsze ćwiczenia podczas ciąży to pływanie, joga i spacery.
Poród – sposób na zrzucenie kilogramów?
Tuż po urodzeniu dziecka stracisz około 5-7 kg, ponieważ dokładnie tyle waży dziecko wraz z wodami płodowymi i łożyskiem. W ciągu kolejnych dni, kobiety w ciąży chudną jeszcze dodatkowe 1-2 kg. Po zakończeniu procesu karmienia dziecka, możesz zacząć intensywne treningi i zastosować dietę odchudzającą. Pod koniec ciąży płód waży około 3-3,5 kg, macica – 1kg, łożysko – 0,8 kg, płyn owodniowy – 1,2 kg, piersi – 0,5 kg, woda zatrzymana w organizmie – 1,5 kg, podobnie jak ilość osocza krwi. Razem daje to 10 kg. Wszystko, co powyżej tej wagi to tłuszcz.
Poleć znajomym