Poleć znajomym

Wady postawy przedszkolaków

Autor: , 6 sierpnia 2012 w Przedszkolak, Komentarze (7) »

Wystające łopatki, zgarbione plecy, wypukły brzuch - to zmartwienia wielu rodziców. Tymczasem wystarczy kilka prostych ćwiczeń i zabaw, aby w maluchu wyrobić nawyk prostowania się.

Przyczyny kłopotów

Głównym sprzymierzeńcem skrzywienia kręgosłupa jest brak ruchu i nagminne przyjmowanie niewłaściwej postawy. W drugim i trzecim roku życia dla prawidłowej postawy dziecka charakterystyczny jest wypukły brzuch. W wieku przedszkolnym dzieci wykazują tendencję do zwiększenia przodopochylenia miednicy i pogłębienia przodowygięcia kręgosłupa. Widać wówczas znaczne zmniejszenie wypukłego brzucha. W tym też wieku wadą postawy są zaokrąglone plecy, odstawanie łopatek, wysunięcie barków i głowy ku przodowi.

U dziecka starszego zaczyna się problem z długotrwałym siedzenie przed telewizorem czy komputerem. Brak ruchu nie sprzyja prostemu kręgosłupowi. Bowiem najważniejsza podpora kręgosłupa jaką są mięśnie szkieletowe, nie są wystarczająco silne, by utrzymać go w pionie. Gdybyśmy bardziej zadbali o ruch naszych dzieci, wady postawy byłyby zdecydowanie mniejsze.

Typowe wady postawy

 • Okrągłe plecy - wada odcinka piersiowego kręgosłupa. Polega ona na obniżeniu mięśni grzbietu, wysunięciu do przodu głowy i barków oraz przykurczu mięśni klatki piersiowej. Upośledzeniu ulega również funkcja oddechowa klatki piersiowej. Powstawaniu wady sprzyja długie siedzenie, kilkugodzinne oglądanie telewizji w niewygodnej pozycji.

 • Wklęsłe plecy - jest to wada, w której kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest nadmiernie wygięty do przodu. Towarzyszy temu nadmiernie wystający brzuch i odstające łopatki. Najczęstszą przyczyną tej wady jest brak aktywności ruchowej oraz siedzący tryb życia.

 • Boczne skrzywienie kręgosłupa - wada ta rzadko dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym, najczęściej spotykana u dzieci w wieku szkolnym. Jednak wszelkie podejrzenia należy konsultować z lekarzem. O skoliozie mówimy wówczas, gdy zniekształcenie kręgosłupa charakteryzuje się skrzywieniem o kształcie litery S lub C.

 • Płaskostopie - jest to obniżenie lub całkowity zanik podłużnego lub poprzecznego wysklepienia stopy. Wielu lekarzy przeciwnych jest leczeniu płaskostopia za pomocą wkładek ortopedycznych. Staraj się by dziecko dużo chodziło w samych skarpetkach, Jeśli ma tendencję do płaskostopia, lepiej niech nie nosi pantofli. Stopa gimnastykując się w naturalny sposób prawidłowo się ukształtuje.

Jak sprawdzić czy dziecko ma wadę postawy?

 • poproś, by dziecko stanęło prosto, tylko w samych majteczkach, a ręce opuściło wzdłuż ciała. Sprawdź czy barki i łopatki są na tej samej wysokości.

 • przy prawidłowej postawie, wcięcie w talii jak też położenie bioder powinny być ułożone symetrycznie.

 • kiedy dziecko robi skłon, przeciągnij palcem wzdłuż kręgów . Jeżeli poczujesz, że kręgi nie stanowią linii prostej, skonsultuj to lekarzem.

 • do 3 roku życia kolana dziecka ustawione są szpotawo - tworzą kształt litery "O". W wieku 4-5 lat nawet do 10 roku życia mamy tzw. koślawość kolan ( kształt litery"x". Nie powinna ona być jednak zbyt duża. Przy złączonych kolanach rozstęp większy niż 5cm uznawany jest za wadę i wymaga konsultacji z ortopedą.

Jak zapobiegać?

 • Łóżeczko dziecka powinno być dość twarde i równe. Poduszka nie powinna być duża i puchowa.
 • Wysokość stoliczka i krzesła powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Najlepsze jest krzesełko z regulowanym siedziskiem i oparciem.
 • Zapewnij dziecku dużo ruchu. Na wszystkie wady kręgosłupa doskonale wpływa pływanie - odciąża kręgosłup, rozluźnia mięśnie, wzmacnia postawę. Dobra jest również jazda na rowerze, nartach, bieganie.
 • Dbaj o odpowiednią wagę dziecka, nadwaga pogłębia wadę kręgosłupa.
 • Od najmłodszych lat dbaj o odpowiednią postawę podczas siedzenia, chodzenia - dziecko nie powinno rysować z jedną ręka podpartą lub tez siedzieć z podwiniętą nogą lub też kolanem przy brodzie.
 • Ogranicz siedzenie przed telewizorem czy komputerem.

Ćwiczenia w formie zabawy

Ciągłe mówienie "siedź prosto', "nie garb się'", najczęściej nie odnoszą pożądanego skutku. Aby dziecko nie garbiło się zaproponuj mu ćwiczenia w formie zabawy. Ćwiczyć można można wszędzie - na spacerze w parku, w lesie, w pokoju. Przy wspinaniu, turlaniu się, przeciąganiu, skakaniu czy bieganiu, doskonale pracują mięśnie grzbietowe i wzmacnia się muskulatura ciała dziecka. Zadbaj też by przynajmniej dwie godziny dziecko spędziło na świeżym powietrzu na placu zabaw, na rowerze, grze w piłkę itp. Kup dużą piłkę do ćwiczeń, materacyk do robienia fikołków, czy też trampolinę. Można także zamocować drążek do podciągania się i zwisania. Dzieci uwielbiają takie zabawy.

Tagi: skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, ćwiczenia z dzieckiem, zapobieganie wadom postawy

Podobne artykuły:

Komentarze

 1. Lena (Gość) 20 lutego 2013, 9:42

  mojemu synkowi bardzo pomogło noszenie butów i wkładek polskiej marki Memo, a także basen i gimnastyka korekcyjna. Przydają się też w miarę regularne wizyty u ortopedy

 2. alakoala (Gość) 13 listopada 2013, 19:43

  U nas w przedszkolu mieli fajne krzesła, takie wyprofilowane, wymuszały one na dziecku prawidłową postawę podczas siedzenia. W szkole już niestety takich nie ma, a ja gołym okiem widzę różnicę w postawię syna :/ Kupiłam mu więc Dobre Krzesło do domu, tylko już o rozmiar większe niż miał w przedszkolu, jest ładne, pasuje do pokoju dziecięcego, no i na pewno zdrowsze dla pleców niż zwykłe krzesła.

 3. jessy85 19 sierpnia 2016, 15:48

  Dzięki za opinie może też zainwestuje w takie krzesło :D

 4. Marlena344 (Gość) 10 kwietnia 2017, 9:31

  Ja jestem bardzo zadowolona z pomocy jaką uzyskaliśmy z dzieckiem w Sensorium. Ogólnie od dawna obserwowałam, że synek ma problemy z szeroko pojętą koordynacją ruchową, co się przekładało choćby na trudności przy nauce pływania, ale nie tylko. Teraz jest dużo lepiej, terapia przyniosła efekt. Oni tutaj stosują metodę Tomatisa, która jest z jednej strony bezpieczna, a z drugiej wygodna dla małego pacjenta. Na stronie tomatis.warszawa.pl jest ich cała oferta opisana.

 5. Agnieszka84 24 kwietnia 2018, 23:38

  Wydaje mi się, że duży wpływ na wady postawy u dzieci w wieku przedszkolnym ma nieodpowiednia postawa przy np. rysowaniu, a dzieci w tym wieku dużo czasu właśnie przy tym spędzają. Może warto zainwestować w fotel, który będzie dobrze dopasowany do kręgosłupa dziecka i wręcz zmuszał do nie garbienia się. Na jednej ze stron znalazłam ciekawy poradnik o fotelach i o tym jak je dobrać :) http://www.foteleobrotowe.com.pl/

 6. krystynia 1 listopada 2018, 22:37

  Wadom postawy też od dziecka zapobiega odpowiedni materac, są takie sprężyste jak Materac dziecięcy „ODEO” które zapewniają odpowiednie podparcie, to też ważne w profilaktyce wad postawy

 7. kamiln95 25 kwietnia 2019, 16:38

  warto z dzieckiem wykonywać ćwiczenia rozciągające i przy okazji siebie porozciągać bardzo ważna na podstawę wpływają ćwiczenia "core" nie ma jeszcze polskiego odpowiednika tej nazwy. Lepiej poćwiczyć niż później brać http://kredytdopotrzebujacych.blogspot.com/