Poleć znajomym

W oczekiwaniu na poród

Autor: , 8 marca 2011 w Ciąża, Komentarze (7) »

Jesteś już w 8. miesiącu ciąży - coraz trudniej się poruszać, wydaje ci się, że już zawsze będziesz w ciąży. Częste wizyty w toalecie, obrzęki, zadyszka - spokojnie, już niedługo. W oczekiwaniu na poród proponujemy załatwić ważne sprawy.

Wybieramy szpital

Przy wyborze szpitala należy wziąć pod uwagę, jakimi możliwościami dysponuje. Jeżeli chcemy by poród był rodzinny, to sprawdzamy czy w danym szpitalu będzie to możliwe. Ważne jest też w jaki sposób będzie przebiegał poród - czy chcemy by był on w wannie, na siedząco, ze znieczuleniem, jak dany szpital podchodzi do kwestii ingerencji medycznej. Jeżeli zależy nam na ochronie krocza przed nacięciem i pęknięciem, należy przygotować stosowną deklarację. Możliwe jest również wybranie konkretnej położnej. Należy umówić się z nią na spotkanie i omówić co dla ciebie jest ważne podczas porodu.

USG

Badanie USG w 8. miesiącu ciąży potwierdzi zaplanowany termin porodu, oceni stan oraz położenie łożyska, stwierdzi jak duże jest dziecko. Być może twój maluszek przybrał już pozycję wyjścia na świat. Lekarz oglądając jego ułożenie i wielkość, może przewidzieć termin porodu. Jednak wszystko jeszcze się może zmienić. Chociaż naszemu dzidziusiowi jest już bardzo ciasno, to może jeszcze wykonać obrót o 180 stopni.

Masuj krocze i ćwicz mięśnie Kegla

Zabiegi te pomogą ochronić krocze przed nacięciem. Masaż zaleca się wykonywać codziennie już od połowy ciąży. Do masażu używaj olejku migdałowego lub z kiełków pszenicy. Masuj przez 5 minut przestrzeń między przedsionkiem pochwy a odbytem, rozciągając ją kciukiem i palcem wskazującym.

Zadbaj o sen

Z dużym brzuchem trudno się ułożyć wygodnie. Bezsenność może stać się poważnym problemem. Winne są też hormony przygotowujące organizm do porodu. Poza tym twój umysł może być zaprzątnięty obawami i planami, czy sobie ze wszystkim poradzisz. Postaraj się by przed snem wybrać się na spacer, dobrze wywietrzyć sypialnię. Ważne jest też zadbać o wygodne posłanie, dobry materac, pomocne są specjalne poduszki dla kobiet w ciąży. Jeśli takiej nie masz, możesz podłożyć mały jasiek pod brzuch i położyć się na lewym boku. Lepiej nie układać się do snu na wznak. W tej pozycji macica uciska duże naczynia biegnące po prawej stronie kręgosłupa, co utrudnia krążenie krwi i może prowadzić do spadku ciśnienia.

Zadbaj o stopy

Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży skarży się na obrzęki, zwłaszcza w porze letniej. Wieczorem wymocz nogi w letniej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Po wysuszeniu wetrzyj żel chłodzący lub relaksujący stopy. Bardzo pomocny jest również masaż stóp olejkiem miętowym lub oliwą z oliwek. Staraj się wypoczywać z nogami lekko uniesionymi powyżej tułowia. Jeśli po odpoczynku obrzęki nie mijają, powinnaś zgłosić to lekarzowi. Może to bowiem świadczyć o problemach z nerkami lub zaburzeniami krążenia. Powinnaś uzupełnić swoją dietę cebulą, czosnkiem, czerwonymi winogronami, drożdżami piwnymi. Ważne jest też wygodne obuwie. Jeśli we wszystkich butach zrobiło się ciasno, kup nowe buty. Buty kupuj pod koniec dnia, kiedy stopy są bardziej opuchnięte.

Zrób coś dla siebie

Już niedługo twoje życie zmieni się i nie będziesz miała tyle wolnego czasu. Warto zrobić coś jeszcze dla siebie. Wybierz się do kina, teatru, może do opery. Umów się na spotkanie z przyjaciółmi. A może zaczniesz pisać pamiętnik - jak oczekiwałaś na swoją pociechę.

Tagi: w oczekiwaniu na poród, 8. miesiąc ciąży, wybór szpitala do porodu

Podobne artykuły:

 • Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciąża wysokiego ryzyka

  Ciążą wysokiego ryzyka określa się każdą ciążę, która przebiega nieprawidłowo lub ciążę u chorej kobiety. Do najczęstszych chorób zagrażających ciąży należy nadciśnienie, Więcej »

 • Ciąża w łóżku

  Ciąża w łóżku

  Ciąża to nie choroba, ale czasem musisz poleżeć w łóżku, albo po prostu odpocząć, by uniknąć pewnych komplikacji. Najczęściej na początku lub pod koniec ciąży. Sprawdź, kiedy to ... Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna (jajawodowa, ektopowa)

  Ciąża pozamaciczna zdarza się wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się nie w macicy, lecz w jednym z jajowodów, lub w obrębie jamy miednicy mniejszej. Więcej »

 • Ciąża pozamaciczna

  Ciąża pozamaciczna

  Ciążą pozamaciczną (ektopową) nazywamy rozwój płodu poza jamą macicy. Najczęstszymi miejscami, gdzie może rozwinąć się ciąża pozamaciczna są: jajowody, jajniki, szyjka macicy a także ... Więcej »

Komentarze

 1. madziarka19 9 marca 2011, 5:42

  Zbliża się czas i na nas :)

 2. karola (Gość) 24 marca 2011, 19:32

  ja mam termin na 28 maja... :)

 3. jane 24 kwietnia 2011, 18:42

  Zbliża się mój termin 20 maja i odkąd są upały moje stopy ekslodują..wręcz czuję jak puchną..poza tym fatalnie śpię..często się budzę,przewracam z boku na bok..Pozdrowionka dla dziewczyn które czują to samo..

 4. schmetterling 15 maja 2011, 13:09

  jak ten czas szybko leci....

 5. Elexis 27 lipca 2011, 2:25

  ehh "zadbaj o sen"...a u mnie ze snem coraz gorzej :(

 6. podpis*edyta (Gość) 11 października 2013, 23:02

  Powinien być mąż przy nas cały czas wtedy nie odczuwamy stresu bo mamy najblizsza osobę przy sobie najlepiej zadba o nas!!Ja czesto pisałam o obecności partnera podczas badań zawsze przy całym badaniu nawet na fotelu.Dużo krytykowało te wpisy.Kobiety często wstydzą sie meża a obcego faceta czasmi zboczonego ginekologa nie to średniowiecze tylko w Polsce mozliwe!!Ginekolodzy gdy jesteś sama sobie pozwalają często za dużo!!!A mamy Prawo Pacjenta ust 2008 r art 21 ktore zapewnia obecność osoby bliskiej nawet w szpitalu podczas badań i zabiegów gdy wyprosza płaci placówka odzkodowanie PACJENTOWI bo on decyduje a nie niedouczony lub zboczony ginekolog.Do tego dodam że to w Polsce jest tylko takie zboczenie ginekologów ze podczas każdej wizyty muszą pchać łapy do pochwy.W cywilizowanych państwach raz się bada pochwę(oczywiscie w obcenościosoby bliskiej lub gdy brak musi być położna a nie sam na sam z pacjentom nie ma takiej obcji) i wpisuje się do kartoteki położenie jajowodów i reszty bo to się nie zmienia.Każde badanie ginekologiczne jest ryzykiem zakazeń nawet brodawczakiem bo rękawiczki chronią tylko lekarza a nie pacjenta!Ja chodze raz na trzy lata zaraz robię cytologię i mąż obceny patrzy by nic nie dotykał potem wkładał palce do pochwy.To samo mąż wspierał porody.

 7. podpis*jule (Gość) 24 marca 2014, 21:15

  komentarz*ale ty zacofana i uprzedzona jestes