Poleć znajomym

Uważaj na trujące jagody!

Autor: , 17 lutego 2011 w Dziecko, Komentarze (12) »

Małe dzieci są bardzo ciekawe świata i poznają go wszystkimi zmysłami. Nie należy ograniczać im tego zapału, jednak musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Będąc w lesie, czy nawet we własnym ogrodzie nasz maluszek może dotknąć, a co gorsza zjeść trujące owoce

Dla dziecka kolorowe jagody na krzewach są bardzo atrakcyjne. Niektóre do złudzenia przypominają smaczne porzeczki czy borówki. Niestety niektóre są bardzo trujące. Warto zapoznać się czy w naszym ogrodzie rosną takie krzewy i odpowiednio wcześniej zadbać o bezpieczeństwo dziecka.

Trujące jagody

Cis pospolity - należy do najbardziej niebezpiecznych roślin - rozgryzienie owoców powoduje zaburzenia układu oddechowego i pracy serca. Objawami zatrucia mogą być: kolka, biegunka, spadek ciśnienia krwi.

cis pospolity cis pospolity

cis pospolity

Konwalia majowa - zjedzenie już kilku owoców może być bardzo groźne. Objawami zatrucia mogą być: nudności, wymioty, biegunka, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia (widzenie na żółto), zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia krwi. Dawką śmiertelną dla dzieci może być zjedzenie kilku owoców, a dla dorosłych około 30 sztuk.

Pokrzyk wilcza jagoda - zawiera atropinę. Wszystkie części rośliny są trujące - najbardziej owoce i korzeń, ale także liście i kwiaty. Zjedzenie 1-2 owoców powoduje ciężkie zatrucie, a dla dorosłego zjedzenie 10-20 sztuk może być śmiertelne.

Śnieguliczka - ma białe owoce, których sok powoduje na skórze zmiany o charakterze uczuleniowym. Połknięcie kilku owoców przez małe dziecko może wywołać biegunkę i zaburzenia układu nerwowego (najpierw pobudzenie, potem senność i zaburzenia świadomości).

Wawrzynek wilczełyko - już po rozgnieceniu oczy zaczynają łzawić i piec. Bardzo groźne jest zjedzenie już kilku jagód. Trująca jest również kora tej rośliny.

Trzmielina pospolita - zjedzenie tych jagód wywołuje wymioty i biegunkę.

Kalina koralowa - zjedzenie jej jagód wywołuje wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zwroty głowy, zaburzenia równowagi i świadomości.

Ligustr pospolity - popularna roślina na żywopłoty o czarnych błyszczących jagodach. Zjedzenie zaledwie kilku owoców wywołuje nudności, obfite wymioty, bóle brzucha i gwałtowną biegunkę. W większej ilości mogą spowodować drgawki a nawet zapaść.

Wiczokrzew - bardzo groźne jest zjedzenie nawet kilku owoców. Typowe objawy to: wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca i oddychania.

Kiedy do lekarza?

Im szybciej usunie się truciznę z organizmu tym lepiej. Jeżeli mamy podejrzenie, że dziecko zjadło trujące jagody, należy natychmiast wezwać pogotowie lub jechać do szpitala. Jeśli dziecko jest na tyle duże, ma 4-5 lat, a od połknięcia nie minęła godzina, możemy sprowokować wymioty (dajemy mu do wypicia 100-150 ml wody, obejmujemy od tyłu, przechylamy do przodu i drażnimy tylną ścianę gardła palcem. U młodszych dzieci nie należy tego robić, gdyż mogłyby się zachłysnąć. Jadąc do lekarza należy pokazać jaką roślinę dziecko zjadło. Kiedy trucizna przedostanie się do krwi, może spowodować zaburzenia krążenia i oddychania, zmiany w zachowaniu np. podniecenie, dezorientację, utratę przytomności, drgawki.

Tagi: zatrucie jagodami, trujące owoce, trujące jagody, trujące rośliny, objawy zatrucia jagodami trującymi

Podobne artykuły:

 • Zatrucia domowe

  Zatrucia domowe

  Małe dzieci mają nieprzepartą chęć poznawania świata. A najlepiej poznawać coś poprzez dotykanie, zjedzenie lub przynajmniej polizanie. Więcej »

 • Jak przetrwać ciążę latem?

  Jak przetrwać ciążę latem?

  Lato i wysokie temperatury to wyzwanie dla kobiety w ciąży. Jak je przetrwać? Więcej »

 • Napoje na lato

  Napoje na lato

  Zapotrzebowanie na płyny zależy od wieku dziecka i pory roku. Jakie są najlepsze napoje i ile powinno wypijać dziecko latem? Więcej »

 • Dziecko na basenie

  Dziecko na basenie

  Zajęcia na basenie to dla maluchów wspaniała zabawa, ale też korzyści zdrowotne. Oto, jak się do nich przygotować. Więcej »

Komentarze

 1. Krzysztof (Gość) 12 sierpnia 2013, 22:31

  Owoce cisu nie są trujące.komentarz*

 2. Agi (Gość) 4 listopada 2013, 9:09

  Niestety mało ludzi wie, że owoc cisa jest niestety trujący. Nasz maluch błyskawicznie połknął owoc cisa, który o zgrozo rośnie koło klatki schodowej.Skończyło się TYLKO na płukaniu żołądka, bez dodatkowych konsekwencji, bo zareagowałam szybko i do godziny już był w szpitalu ;-((

 3. CIS (Gość) 25 kwietnia 2014, 17:32

  Czerwone otoczki Taxus baccata (cis pospolity) nie są trujące. Można bez problemu je zjeść, ale należy pamiętać, żeby nie połknąć pestki.

  Pozdrawiam.

 4. Mika (Gość) 24 września 2014, 16:54

  Owoce cisu są pyszne! Zajadam się nimi codziennie, jak obrodzi. Tylko pestki są trujące

 5. xD Lala (Gość) 29 kwietnia 2015, 21:11

  NormLNIE SUPER KOMENTARZE

 6. Botanik (Gość) 6 marca 2016, 15:15

  Osnówka cisu jest jadalna ma słodki smak. Tylko z wyjątkiem nasiona!!!

 7. Nie podam nazwy (Gość) 24 sierpnia 2016, 21:53

  cis jest jadalny oprócz pestki!!!! pestka jest bardzo trująca!

 8. dura (Gość) 31 stycznia 2017, 22:03

  nie rozumiem tych ludzi którzy sadzą pod domem np. wilczą jagodę albo inne wynalazki z jagodami z krajów klimatu podzwrotnikowego. Pod moim domem jest kilka rodzajów krzewów tego typu, ale najciekawiej zawsze wyglądają mamy dzieciaków, które uświadamiam o zagrożeniu - zwykle patrzą z głupią miną niedowierzania :) ale to zawsze jest do czasu... no nie ?

 9. dura (Gość) 31 stycznia 2017, 22:08

  aha zabrakło tu jeszcze białych owoców jemioły - podobno mało smaczne, ale mogą coś tak wywołać szczególnie u tych co wsadzają do gardła i połykają, w leczeniu doraźnym pomaga na schorzenia skóry zdaje się (jako maść)

 10. Kumotr (Gość) 29 maja 2017, 0:55

  Skoro owoce cisu są trujące bo trująca jest pestka to jakie są owoce śliwki? Co jeśli dziecko połknie 10 pestek?

 11. Anzelm (Gość) 13 września 2018, 20:31

  Przeciez jagody cisu nie sa trujące. Cała roslina jest trująca (łacznie z pestkami) poza czerwonymi "otoczkami" pestek. Są pyszne.

 12. Re (Gość) 9 marca 2020, 17:38

  Potwierdzam owoce cisu są jadalne, ale jedząc je należy odseparować i wypluć pestki, bo są trujące. Cała roślina jest trująca poza miąższem owocu. Miąższ jest słodziutki i pyszniutki :)