Poleć znajomym

Uwaga na kleszcze!

Autor: , 2 maja 2011 w Dziecko, Komentarze (4) »

Z roku na rok wzrasta liczba osób z powikłaniami po ukąszeniu przez kleszcza. A jest przecież wiele sposobów, by uniknąć takich problemów. Nie wolno lekceważyć zagrożenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Jak atakuje?

Kleszcze są małymi, czarnymi pajęczaki. Ich ulubionymi siedliskami są lasy liściaste i mieszane, łąki, parki, polany, zarośla w pobliżu rzek i jezior. Kleszcze żywią się krwią ssaków. Podczas zabawy czy wędrówki w pobliżu ich siedliska, przyczepiają się się do skóry, znieczulając jej fragment i tam wprowadza organ kłująco-ssący. Najchętniej wybiera okolice pachwin, fałdy skórne, zgięcie stawów, dlatego też trudno go od razu zauważyć. Samo ukucie kleszcza nie jest tak groźne, jak choroby, które może przenosić.

Borelioza

Jest to choroba bakteryjna, którą wywołują krętki przenoszone przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy kleszcz jest przyczepiony do skóry przez 24 godziny. Początkowo w miejscu ukłucia powstaje rumień - jasna obwódka i ciemniejszy środek. W następnych dniach rumień się rozszerza i może powodować swędzenie. Niekiedy towarzyszy mu uczucie zmęczenia i powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli tylko zauważymy zmiany rumienia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Borelioza leczona właściwym antybiotykiem prowadzi do całkowitego uleczenia. Podczas kuracji należy bardzo dokładnie przestrzegać sposobu i okresu zażywania lekarstw.

Nieleczona borelioza prowadzi do groźnych powikłań: stanów zapalnych stawów. mięśnia sercowego, nerwu twarzy, jak też zapalenia opon mózgowych.

U kobiet w ciąży może spowodować poronienie i uszkodzenie płodu.

Zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie Mózgu (KZM) - wywołują go wirusy przenoszone przez kleszcze. Objawy są bardzo podobne do grypy, co może być mylące i opóźnić właściwe leczenie. Za KZM Szczególnie zarażone są dzieci, gdyż mają słabszy układ odpornościowy. Wirusami można się również zarazić pijąc mleko od zarażonej krowy. Nieleczona choroba przechodzi w fazę utajenia i po 9 dniach pojawia się gorączka, ból głowy, porażenie kończyn, utrata świadomości. Leczenie Kleszczowego Zapalenia mózgu trwa bardzo długo.

Przed KZM można się zabezpieczyć poprzez szczepienie. Szczepionka niestety nie jest refundowana, a koszt to około 80 złotych.

Usuwanie kleszcza

Usuwanie kleszcza należy przeprowadzić bardzo starannie. Jeśli nie czujemy się na siłach by zrobić to samemu, najlepiej powierzyć to specjaliście. Nie należy miejsca ukłucia smarować tłuszczem, gdyż kleszcz się udusi i zwraca treść pokarmową, która może zawierać bakterie i wirusy. Do usuwania kleszcza można zastosować specjalna pompkę ssącą. Przykłada się ją w miejsce ukłucia i wyciąga tłok. Rankę po wyciągnięciu intruza należy przetrzeć spirytusem. Jeśli zauważymy niepokojące objawy np. rumień, gorączkę, należy skontaktować się z lekarzem. Pompkę możemy kupić w aptece. Przy jej pomocy można usuwać również jad osy, komarów, węża.

Ochrona

W sezonie letnim dzieci jak też dorośli dużo czasu spędzają na dworze. Spacerujemy po parku, lesie, ogrodzie i jesteśmy narażeni na kontakt z różnymi owadami. Wybierając się na spacer warto dziecku założyć czapeczkę i koszulkę na ramiona. Nie należy lekceważyć nawet pozornie niewinne zaczerwienie. Po powrocie do domu należy też dokładnie sprawdzić skórę dziecka, również na głowie.

Wybierając się na wakacje należy zabrać apteczkę, wyposażoną również w środki odstraszające komary i kleszcze, spirytus salicylowy, soda oczyszczona do robienia okładów po ukąszeniu.

Tagi: kleszcze, ukąszenia, usuwanie kleszcza, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu

Podobne artykuły:

 • Układanie główki na jedną stronę

  Układanie główki na jedną stronę

  Układając niemowlaka do snu, często zauważamy, że układa ono główkę na jedną stronę - czasami jest to po prostu dla wygody, ale może też świadczyć o asymetrii. Więcej »

 • Problemy intymne małych dziewczynek

  Problemy intymne małych dziewczynek

  Nieprawidłowości w budowie narządów intymnych dziewczynki, ich zaczerwienienie lub obrzęk nie należy lekceważyć. Nie znikną one same. Czasami wymagają dłuższego leczenia lub wykonania ... Więcej »

 • Odczulanie małego alergika

  Odczulanie małego alergika

  Gdy twój malec reaguje alergią na roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśnie czy sierść zwierząt, pomyśl o jego odczuleniu. To bezbolesna terapia, która pomoże twojemu dziecku uporać ... Więcej »

 • Dziecko na basenie

  Dziecko na basenie

  Zajęcia na basenie to dla maluchów wspaniała zabawa, ale też korzyści zdrowotne. Oto, jak się do nich przygotować. Więcej »

Komentarze

 1. Basia (Gość) 15 grudnia 2011, 13:58

  Niestety podczas ostatnich wakacji do mojego maluszka przyczepił się jeden krwiopijca i byłam zmuszona go usunąć. W aptece w Czechach polecono mi Ixoderm, wypróbowałam i jestem zachwycona.
  Aplikuje się kilka kropel na miejsce ugryzienia, czeka 3-5 minut, w tym czasie preparat gęstnieje, później się go odrywa i cały kleszcz bardzo ładnie wychodzi. Następnie jeszcze kilka kropel, żeby odkazić to miejsce i gotowe.
  Synek nawet się nie skrzywił, więc raczej nie jest to bolesny zabieg.

 2. gorliwy (Gość) 10 sierpnia 2013, 20:02

  niezły komcio dla kaski bravvo

 3. agata (Gość) 14 maja 2016, 0:13

  tych kleszczy jest coraz więcej... Z racji tego że już miałam kila razy zrobiłam test na choroby odkleszczowe z medgenetix by się uspokoić.

 4. denver2001 16 sierpnia 2019, 14:34

  Ja mam pytanie z innej beczki: wykryto u mnie chorobę o nazwie anaplazmoza tyle znalazłem o niej https://www.mugga.pl/ludzka-anaplazmoza-granulocytowa-objawy-c-3_5_9.html , czy ktoś na nią chorował? Jak z nią postępować?